Argentyna - Szwajcaria. Wszystkie anioły Angela di Marii

Długo nie mógł w tym mundialu rozłożyć skrzydeł, podobnie jak cała Argentyna. Ale po tym, co przeżył i już wygrał, mistrzostwo świata będzie tylko miłym dodatkiem. W dogrywce meczu 1/8 finału MŚ ze Szwajcarią strzelił zwycięskiego gola.

Podliczamy im bramki, asysty, podania, odbiory, straty, euro, dolary. Czasem nie wiedząc, że ich życie kręci się akurat wokół zupełnie innej liczby. W jego przypadku to było: 30. Tyle procent szans na przeżycie miała Mia di Maria, gdy się urodziła 14 miesięcy temu.

Urodziła się aż o trzy miesiące za wcześnie. Pierwsze trzy doby w madryckim szpitalu Monteprincipe minęły Angelowi i jego żonie Jorgelinie Cardoso jak jedna. Potem było jeszcze kilkanaście dni czuwania przy walczącej Mii. Wizyty w dzień i drugi raz w nocy, żeby jej życzyć dobrych snów. Zastrzyki, transfuzje, coraz lepsze przewidywania. Aż do 13 lipca 2013 roku, gdy lekarze uznali, że można ją już wypisać ze szpitala. Dla nich ten 13 to jak drugi dzień urodzin Mii. Dzień kolejnego ciosu też, bo tego samego dnia zmarł ojciec Jorgeliny - German. Gdy przez te dwa miesiące oni nie mogli akurat dojechać do szpitala, on zawsze był.

Trzy płuca, jedna noga

Pierwszą rocznicę 13 Angel di Maria obchodził na mundialu. Dzień po meczu otwarcia, dwa dni przed pierwszym spotkaniem Argentyny. Obchodził jako jeden z najlepszych piłkarzy ostatniego sezonu, jeden z bohaterów Realu w finale Ligi Mistrzów i jedna z największych nadziei reprezentacji przed mundialem. Ale przede wszystkim jako ojciec zdrowej już Mii. - Nauczyła mnie wszystkiego: jak trudne zamieniać w łatwe, jak cierpieć i być mocniejszym, że za wysiłek dostaje się nagrodę. Wszystko, co mi się ostatnio udało, zawdzięczam jej i żonie - mówił po wygranym finale Ligi Mistrzów, po m.in. rajdzie i asyście przy golu na 2:1 dla Realu.

Carlo Ancelotii przesunął go w Realu spod linii bocznej bliżej środka, tu di Maria okazał się jeszcze lepszy niż pod ręką Jose Mourinho, choć Portugalczyk uważał go długo za jednego ze swoich najlepszych żołnierzy. A już w czasach gry w Benfice Lizbona szalejący przy linii bocznej Argentyńczyk uchodził za najlepszego piłkarza grającego poza pięcioma największymi ligami Europy. Bardzo szybki, a do tego wytrzymały. Kibice w Argentynie mówią, że ma trzy płuca. A inni dodają, że tylko jedną nogę. Czasem mu wypominają, że między tym co, potrafi lewa, a co prawa, jest przepaść. On już zaczął to obracać w żarty, że czasem woli już dośrodkować krzyżakiem, niż kopnąć piłkę prawą nogą.

Pochwały są, nagrody nie ma

Nie ciążyła na nim przed mundialem aż taka presja jak na Messim, ale wystarczająco duża. Z gwiazd ataku Argentyny to on był w najlepszej formie, przed Messim, Sergio Aguero, Gonzalo Higuainem. Miał być głównym sojusznikiem Leo w walce o tytuł. Ale rywale też świetnie o tym wiedzą i choć di Maria walczy, stara się, pomaga, to jednak cały czas jest jak w klatce. Pozbawiony miejsca, by się rozpędzić. Chwalony, ale do 1/8 finału bez nagrody.

Czarny od węgla

Nazywają go w Argentynie Fideo, Makaron, zdaje się, że zdjęcie wystarczy, żeby się zorientować dlaczego. Obaj z Messim są z Rosario, ale z różnych światów, trochę jak Luis Suarez i Edinson Cavani w ataku Urugwaju - obaj z Salto, ale jeden z biedy, drugi z dość zamożnego domu. Messi to syn inżyniera, z klasy średniej, może podupadłej podczas kryzysu, ale jednak. Di Maria na treningi w Rosario Central przychodził czasami czarny jak diabeł. Ojciec Miguel miał talent, ale nie zdążył zarobić na futbolu. Poważna kontuzja kolana skończyła jego karierę, zanim się dostał do pierwszej drużyny River Plate. Zarabiał na utrzymanie rodziny, handlując opałem, Angel już jako dziesięciolatek był jego pomocnikiem przy ładowaniu i rozwożeniu węgla.

Jego pierwszym klubem było małe El Torito z dzielnicy, w której się wychował, El Churrasco na północy Rosario. Jak pisze "La Nacion", El Torito grają na pomarańczowo w hołdzie dla totalnego futbolu Holandii, klub został założony rok po mundialu 1974 w Niemczech. Akurat di Maria, patrząc z holenderskiej perspektywy, jest z dobrego rocznika: 1988.

Patron spraw pilnych

W Rosario zdolni piłkarze trafią wcześniej czy później albo do Newells Old Boys, jak Messi, albo do Rosario, jak di Maria. Angel długo się na tle innych zdolnych nie wyróżniał, dopiero jako siedemnastolatek wystrzelił z wielką formą, i od tej pory było jasne, że skromne życie rodziny się zmieni. Wokół chłopaka, za którego pierwszy transfer El Torito chcieli 26 piłek, zaczęli się kręcić najlepsi menedżerowie. W tym ludzie słynnego Jorge Mendesa, i to on wygrał walkę. Di Maria już jako dziewiętnastolatek trafił do Benfiki a z niej, podczas poprzedniego mundialu w RPA, do Realu za 25 milionów euro. Dziś byłby co najmniej dwa razy droższy, gdyby był na sprzedaż.

Jeden tytuł już Argentynie dał, ale ten mniej ceniony: olimpijskie złoto z Pekinu, on strzelił gola w finale z Nigerią. Był też rok wcześniej mistrzem świata do lat 20. Przed każdym meczem Angel odbiera swoje rytuały: matka Diana przesyła synowi błogosławieństwo, żona zapala świeczkę dla świętego Ekspedyta. Patrona spraw pilnych. Nawet jeśli wygrywanie na boisku już nie jest w życiu di Marii sprawą najpilniejszą.

Zobacz wideo

Tu zobaczysz najnowsze wyniki, tabele i terminarz mundialu

źródło: Okazje.info

Więcej o: