Mundial 2014. Trzecie zwycięstwo Kolumbii i pewne pierwsze miejsce w grupie C

Trzy zwycięstwa w trzech meczach. Kolumbia w ostatnim meczu grupowym pokonała 4:1 Japonię i przypieczętowała awans do 1/8 finału MŚ 2014.

Do zapewnienia sobie pierwszego miejsca wystarczał im remis, ale Kolumbijczycy nie igrali z losem i nie starali się tylko bronić rezultatu, ale też atakowali. Japończycy musieli ten mecz wygrać, najlepiej wysoko, i liczyć na korzystne rozstrzygnięcia w meczu Grecji z Wybrzeżem Kości Słoniowej. Ale to nie był wieczór Japończyków.

W 16. minucie stracili gola. W polu karnym faulowany był Ramos, a "jedenastkę" na bramkę zamienił Cuadrado. Japończycy tuż przed przerwą wyrównali (gola strzelił Okazaki), ale potem gole zdobywali tylko Kolumbijczycy.

Po przerwie, w 55. minucie po ładnej akcji bramkę zdobył Martinez, a w 82. minucie ładnym technicznym uderzeniem podwyższył na 3:1 i definitywnie odebrał Japończykom szanse na awans z grupy. W 89. minucie czwartego gola zdobył James Rodriguez, który stał się tym samym najlepszym strzelcem Kolumbii na mundialach.

Na sześć minut przed końcem trener Jose Pekerman zdecydował się na zmianę w bramce. David Mospina zszedł tylko po to, by zagrać na mundialu mógł Faryd Mondragón, 43-letni golkiper z Deportivo Cali, który został najstarszym zawodnikiem w historii piłkarskich MŚ.

Kolumbia wygrała grupę C (trzy zwycięstwa) i w 1/8 finału zagra z Urugwajem. Z drugiego miejsca awansowali piłkarze Grecji, którzy pokonali Wybrzeże Kości Słoniowej 2:1. Ich rywalem będzie Kostaryka.