Dlaczego TVP nie pokazała ceremonii otwarcia mundialu? Rzecznik wyjaśnia

?Przyczyną zrywania sygnału z ceremonii otwarcia MŚ w piłce nożnej podczas transmisji w Telewizji Polskiej było uszkodzenie linii przesyłowej łączącej Brazylię z Polską? - napisał rzecznik prasowy TVP w mailu do Sport.pl.

W czwartkowy wieczór w TVP zamiast ceremonii otwarcia mundialu widzowie obejrzeli długie studio przedmeczowe z udziałem między innymi Jacka Gmocha i Jerzego Engela. Informowaliśmy o tym w serwisie Sport.pl i w relacji Z Czuba i na żywo.

Rzecznik TVP Jacek Rakowiecki zareagował szybko i jeszcze w trakcie inauguracyjnego meczu Brazylia - Chorwacja wysłał maila. Poniżej zamieszczamy jego treść wraz z oświadczeniem

Mail od rzecznika TVP

"Wielce szacowne Zczuba,

Przesłałem do Gazety.pl i Wyborczej, ale nie wykluczam, że w ogniu brazylijsko-chorwackiej walki mogło do Was nie trafić.... Dlatego pozwalam sobie bezpośrednio na potrzeby Waszej znakomitej relacji przesłać informację o fatalnej awarii łącza podczas otwarcia Mundialu. Choć - jak widać poniżej - nie TVP to wina, rozumiem doskonale widzów i kibiców wieszających na nas psy (sam bym się wściekł na ich miejscu) i bardzo serdecznie ich przepraszam!"

Komunikat rzecznika prasowego TVP

Informuję, że przyczyną zrywania sygnału z Ceremonii Otwarcia MŚ w piłce nożnej podczas transmisji w Telewizji Polskiej było uszkodzenie linii przesyłowej (łącza optycznego) łączącej Brazylię z Polską, zestawionej na specjalne zamówienie TVP przez Europejską Unię Nadawców (EBU). Dzięki wysiłkom TVP we współpracy z EBU transmisja meczu otwarcia przebiegnie w całości bez przeszkód.

Po awarii w biurze TVP w Rio de Janeiro podjęte zostały natychmiastowe działania mające na celu dostarczenie sygnału do TVP drogą satelitarną. Z inicjatywy EBU zestawiono równolegle specjalny up-link do przesyłu sygnału z meczu Brazylia - Chorwacja łącznie z polskim komentatorem. EBU ma świadomość, że cała sytuacja miała miejsce z ich winy, dlatego też podjęła niezwłoczne działania w celu zestawienia wspomnianego up-linku, a wcześniej udostępniając nam natychmiast koordynaty sygnału satelitarnego. Jednocześnie EBU wzięła na siebie odpowiedzialność za całą sytuację w związku z wyżej wymienionymi działaniami z ich strony.

Jacek Rakowiecki

Rzecznik prasowy TVP

źródło: Okazje.info

Więcej o: