MŚ 2014. Ramadan podczas mundialu odbije się na formie muzułmańskich sportowców?

Wśród gwiazd światowej piłki nie brakuje wyznawców islamu. Pierwszy raz od 1986 roku ramadan, który obchodzą tacy zawodnicy jak Yaya Toure, Karim Benzema i Mesut Ozil, wypadnie podczas mistrzostw świata.

Ramadan rozpoczyna się 28 czerwca - podczas fazy pucharowej - i potrwa do 27 lipca. Podczas trwania ramadanu od świtu do zmierzchu muzułmaninowi powyżej 10. roku życia nie wolno między innymi spożywać żadnych pokarmów, pić napojów, a nawet zwilżać gardła. W ramadanie muzułmanie zwykle mają dwa posiłki - po zachodzie słońca i przed świtem.

Przynajmniej 16 zawodników Francji i Wybrzeża Kości Słoniowej będzie musiało poradzić sobie z ich zobowiązaniami religijnymi. Francuskie gwiazdy, w tym Karim Benzema z Realu Madryt, Mamadou Sakho z Liverpoolu, obrońca Arsenalu Bacary Sagna i Moussa Sissoko z Newcastle - wszyscy są praktykujący muzułmanami.

Tak samo bracia Yaya i Kolo Toure z Wybrzeża Kości Słoniowej oraz Gervinho i pomocnik Newcastle - Cheick Tiote. Również duża część kadry Bośni - w tym Edin Dzeko - to wyznawcy islamu, podobnie jak duet belgijskiej Premier League - Marouane Fellaini i Moussa Dembele, kluczowy zawodnik Szwajcarii Xherdan Shaqiri oraz rozgrywający Arsenalu i Niemiec - Mesut Ozil.

Dobrą wiadomością dla graczy praktykujących ramadan jest to, że w Rio de Janeiro jest obecnie tylko 11 godzin światła dziennego, w porównaniu z prawie 17 godzinami w Wielkiej Brytanii.

Niektórzy muzułmańscy gracze zwrócili się z prośbą o pozwolenie na jedzenie i picie podczas ramadanu, ale inni, tak jak np. Kolo Toure, są zdecydowani pościć.

- Na pewno potrzeba dyscypliny. Dla mnie najtrudniejsze jest pierwsze pięć dni, a później ciało zaczyna się przyzwyczajać i czuję się szczęśliwy - wyjaśniał Toure. - Oczyszczasz swoje ciało i czujesz się jeszcze silniejszy po ramadanie. Myślę, że to niesamowite, jak ramadan może cię wzmocnić. Obserwowałem ramadan podczas wszystkich tych lat, kiedy byłem związany z piłką nożną. To bardzo ważne, aby dobrze się odżywiać. To ważne, by jeść odpowiednie produkty, bo można przybrać na wadze albo dostarczyć organizmowi mniej pożywienia - dodał.

- Trzeba odpowiednio nawadniać organizm. Należy również zdawać sobie sprawę z tego, co robisz, ponieważ organizmowi brakuje wielu rzeczy. Staramy się pracować nad tym z lekarzem i wszystkimi osobami w klubie. Dają mi rzeczy, które mogę przyjąć, by móc poczuć się lepiej - zakończył Kolo Toure.

Więcej o: