Mistrzostwa świata piłkarzy z 51 krajów, czyli mundial przyszywanych reprezentantów

W Brazylii wystąpią 32 reprezentacje narodowe, ale gdyby wziąć pod uwagę miejsce urodzenia piłkarzy, którzy w nich zagrają, to mamy na mundialu zawodników z 51 krajów.

[Nie widzisz mapki, bo czytasz na smartfonie - znajdziesz ją tutaj>> ]

Spośród wszystkich 736 zawodników na mundialu najwięcej jest urodzonych we Francji. W sumie 46 piłkarzy. To dwie pełne kadry. Stało się tak, bo oprócz kadry "Trójkolorowych", z piłkarzy urodzonych nad Sekwaną korzystają pełną garścią Algierczycy. W kadrze Vahida Halilhodzicia jest aż 16 zawodników urodzonych we Francji.

Co ciekawe, najbardziej jednorodne, jeśli chodzi o miejsce urodzenia swoich zawodników, są kadry z Ameryki Łacińskiej. W Brazylii, Hondurasie, Ekwadorze, czy Kolumbii nie ma żadnych zawodników urodzonych poza krajem. Argentyna (Gonzalo Higua~n urodził się we Francji), Urugwaj, Kostaryka mają tylko po jednym takim piłkarzu.

Najbardziej osobliwy przypadek narodowościowy to Rio Mavuba. Gracz reprezentacji Francji aż do dwudziestego roku życia był bezpaństwowcem. Przyszedł bowiem na świata na wodach międzynarodowych, gdy jego matka uciekała z ogarniętej wojną domową Angoli.

Dwóch urodzonych w Polsce zawodników na mundialu to reprezentanci Niemiec - Miroslav Klose i Lukas Podolski.