Niemiecki związek piłkarski zasłonił antyfaszystowski napis i rozwścieczył kibiców

W Niemczech zawrzało po tym, jak podczas treningu reprezentacji przed meczem z Polską na stadionie St. Pauli zasłonięty został częściowo antyfaszystowski napis. Niemiecki związek piłkarski tłumaczy, że zasłonił wszystkie bandy reklamowe i nawiązania polityczne. Fani klubu z Hamburga uważają, że DFB posunęło się za daleko.

Niemcy trenowali w poniedziałek na stadionie St. Pauli. Na jednej z trybun obiektu rozwieszona jest flaga z napisem "Nie ma futbolu dla faszystów". Klub z Hamburga słynie z kibiców manifestujących swoje lewicowe poglądy. Podczas poniedziałkowego treningu napis został częściowo przykryty zielonym płótnem, tak że widać było tylko słowa "Nie ma futbolu".

Flaga z napisem jest jednym z symboli stadionu Millerntor. Zdjęcia przysłoniętego napisu od razu obiegły sieci społecznościowe i rozwścieczyły wielu kibiców. "To jedno z naszych najważniejszych haseł, które reprezentuje nasz sposób myślenia i działania. Nasze życie to walka z rasizmem, a hasła przeciw ksenofobii, przynajmniej do tej pory, były także bliskie piłkarskiej federacji".

Niemiecki związek piłkarski tłumaczył, że stadion musiał być "neutralny", dlatego zostały usunięte wszystkie reklamy oraz polityczne slogany. Kibice udowadniali, że federacja nie zdjęła wszystkich politycznych i reklamowych znaków.

We wtorek władze klubu St. Pauli oświadczyły, że ruch ze strony DFB był dla nich niezrozumiały i spodziewały się, że zdjęte zostaną tylko reklamy. "To jest całkowicie sprzeczne z tym, co do tej pory robił związek w walce z dyskryminacją czy rasizmem" - czytamy w oświadczeniu.

Rzecznik reprezentacji Jens Gritter tłumaczył we wtorek po południu, że federacja rozumie złość fanów. Dodał, że DFB "identyfikuje się z takimi wartościami" i zaznaczył, że DFB jest przeciwko jakiekolwiek formie dyskryminacji, rasizmu czy faszyzmu, czemu wielokrotnie dawała wyraz.

We wtorek wieczorem Niemcy zagrają w Hamburgu z Polską. Mecz odbędzie się na stadionie HSV. Początek spotkania o godz. 20.45. Relacja na żywo w Sport.pl i aplikacji Sport.pl LIVE!

Najwięksi gnębiciele piłkarskiej reprezentacji Polski

Więcej o: