El. MŚ 2014. Bośnia i Rosja na mundial, Portugalia i Islandia w barażach

Po raz pierwszy w mistrzostwach świata zagrają Bośniacy, a Islandczycy mają jeszcze szanse na awans z baraży. Dodatkowe mecze zagrają także Portugalczycy. Pechowcami są Duńczycy - zajęli drugie miejsce w grupie B, ale byli najsłabszymi ?drugimi? i już żadnych szans na brazylijski mundial nie mają.

Przed wtorkowymi meczami wszystko jasne było w grupach A, C. W grupie A pierwsze miejsce zajęli Belgowie, którzy wygrali osiem z dziewięciu meczów. Drugie miejsce i prawo gry w barażach wywalczyli sobie Chorwaci. W grupie C pierwsze miejsce zajęli Niemcy, w barażach zagrają Szwedzi.

Pech Duńczyków

Z grupy B pewny awans mieli Włosi. Drugie miejsce wywalczyli Duńczycy, którzy rozbili 6:0 Maltę, ale szans na MŚ nie mają. Nie zagrają w barażach, bo są najsłabszą drużyną spośród tych, które zajęły drugie miejsca.

W grupie D już przed wtorkowymi meczami znaliśmy zwycięzcę - Holandię, która w eliminacjach zdobyła 28 punktów i strzeliła aż 34 gole. Miejsce w barażach wywalczyli Rumuni, którzy 2:0 pokonali Estończyków.

Radość Islandii

Z grupy E do Brazylii awansowała Szwajcaria (24 pkt), o baraże walczyły zespoły Islandii i Słowenii. W grze dalej są Islandczycy, którzy zremisowali 1:1 z Norwegią. W Bernie Szwajcaria pokonała Słowenię 1:0.

Portugalia wygrała 3:0 z Luksemburgiem, ale o mundial musi jeszcze powalczyć, bo w grupie F zajęła drugie miejsce. Na brazylijskie mistrzostwa świata pojedzie Rosja, której do awansu wystarczał remis z Azerbejdżanem. W Baku było 1:1.

Bośiacy lepsi od Greków

W grupie G walka o pierwsze miejsce toczyła się do ostatniej kolejki. O miejsce na turnieju w Brazylii walczyli piłkarze Bośni i Hercegowiny oraz Grecy. Oba zespoły wygrały swoje mecze - Bośniacy pokonali Litwinów 1:0, a Grecy wygrali 2:0 z Lichtensteinem, ale na mundial, po raz pierwszy w historii, pojadą Bośniacy, bo mieli korzystniejszy bilans bramkowy (30:6 przy 12:4 Greków).

W grupie H pierwsze miejsce zajęli Anglicy, którzy w ostatnim meczu pokonali Polskę 2:0. Drugą lokatę i miejsce w barażach zagwarantowali sobie piłkarze reprezentacji Ukrainy, która rozbiła 8:0 San Marino. Niespodziewanie porażki 2:5 z Mołdawią doznała Czarnogóra. Biało-czerwoni w grupie H zajęli czwarte miejsce.

W grupie I pierwsze miejsce zajęła Hiszpania, która 2:0 pokonała Gruzję. O trzy punkty mniej mieli Francuzi, którzy w ostatnim meczu wygrali 3:0 z Finami.

Sytuacja w grupach wygląda tak:

Grupa A: Awans: Belgia, Baraże: Chorwacja;

Grupa B: Awans: Włochy;

Grupa C: Awans: Niemcy, Baraże: Szwecja;

Grupa D: Awans: Holandia, Baraże: Rumunia;

Grupa E: Awans: Szwajcaria, Baraże: Islandia;

Grupa F: Awans: Rosja, Baraże: Portugalia;

Grupa G: Awans: Bośnia i Hercegowina, Baraże: Grecja;

Grupa H: Awans: Anglia, Baraże: Ukraina;

Grupa I: Awans: Hiszpania, Baraże: Francja;

Drużyny pewne gry na MŚ 2014:

Ze strefy europejskiej prawo gry na mundialu zapewniły sobie: Włochy, Holandia, Belgia, Szwajcaria, Niemcy, Bośnia i Hercegowina, Anglia, Hiszpania, Rosja,

Azję reprezentować będą: Japonia, Australia, Iran i Korea Południowa. Ze strefy Ameryki Południowej awansowały: Argentyna i Kolumbia, a ze strefy CONCACAF: USA i Kostaryka. W turnieju zagra oczywiście też gospodarz mistrzostw - Brazylia.

Więcej o: