El. MŚ 2014. Ukraina wreszcie ma selekcjonera. Michaił Fomienko następcą Olega Błochina

Michaił Fomienko poprowadzi piłkarską reprezentację Ukrainy w marcowym meczu z Polską w eliminacjach do mistrzostw świata. Ostatnio był dyrektorem sportowym tamtejszej federacji

Kibicujemy polskiej kadrze! Pokażmy ilu nas jest - Facebook Polska biało-czerwoni  ?

Wybór Fomienki na selekcjonera jest zaskoczeniem, bo jego rywalem był słynny Sver-Göran Eriksson. Szwed w ubiegłym tygodniu był na rozmowach z szefami federacji. Przeważyła jednak opcja z zatrudnieniem Ukraińca. Popierał ją m.in. Błochin, który we wrześniu zostawił kadrę dla Dynama Kijów.

Najlepsi miejscowi szkoleniowcy nie byli zainteresowani pracą z reprezentacją, albo chcieli ją łączyć z prowadzeniem drużyn klubowych. Dlatego wymyślono Fomienkę, ostatnio pełniącego rolę szefa wszystkich reprezentacji, czyli polskiego odpowiednika dyrektora sportowego związku.

Wcześniej 64-letni obecnie trener pracował w Dynamie Kijów (w 1993 roku został mistrzem kraju). Wtedy jego zespół pokonał w europejskich pucharach Barcelonę. Później m.in. był szkoleniowcem reprezentacji Gwinei. Jego ostatnim zespołem był rosyjski pierwszoligowiec Salut Biełgorod (do 2011 roku).

Przypomnijmy, że Ukraina jest rywalem Polski w grupie H eliminacji mistrzostw świata. Po trzech spotkaniach nasza reprezentacja ma koncie pięć punktów, zaś Ukraińcy tylko dwa. Obie drużyny zmierzą się 22 marca na Stadionie Narodowym.

Zobacz wideo
Więcej o: