Sport.pl

VAR - największy wygrany mistrzostw świata. Sędzia od spalonego jak w skokach narciarskich [W Polu K #11]

Na mistrzostwach świata zostały już rozegrane 23 spotkania, co oznacza, że 1/3 meczów jest już za nami. Największym wygranym tego turnieju wydaje się być system VAR, który debiutuje na największej światowej imprezie.
var var DAVID VINCENT/AP

Przez wiele lat władze FIFA wzbraniały się przed wprowadzeniem powtórek wideo do piłki nożnej. Argumentowano to długą tradycją i brakiem możliwości implementacji systemu do niższych lig. Wprowadzenie systemu VAR na mistrzostwa świata odbyło się jednak z wielką pompą, a po 23 spotkaniach mundialu można powiedzieć, że jest najlepsza rzecz, jaka mogła się zdarzyć mundialowi.

VAR mocno wpłynął na to, jak wyglądają mecze na mistrzostwach świata, a sędziowie wideo, którzy oglądają spotkania z 33 kamer widzą dosłownie wszystko. Właśnie dlatego na mundialu podyktowano już 11 rzutów karnych, a dla porównania na mistrzostwach w 2014 roku w całej fazie grupowej podyktowano tyle samo "jedenastek", a my jesteśmy właściwie dopiero w połowie pierwszej rundy. Co więcej, pięć z tych karnych zostało podyktowanych po oficjalnej analizie VAR,  warto również dodać, że wszystkie mogły być konsultowane w tzw. nieoficjalnej analizie VAR.

VAR - największy wygrany mundialu? VAR - największy wygrany mundialu? Screen z TV

VAR pracuje cały czas

Wielu kibiców nie do końca rozumie, na czym polega praca sędziego VAR na mistrzostwach świata. Wbrew powszechnej opinii, sędzia znajdujący się na boisku nie musi podbiegać do monitora, by oglądać sytuacje. 

Zespół sędziów VAR pracuje cały czas i główny arbiter video - tzw. VAR  jest w stałym kontakcie z arbitrem głównym i na bieżąco przekazuje mu uwagi płynące  z powtórek wideo. Taka konsultacja powinna być sygnalizowana przez sędziego przyłożeniem prawej ręki do ucha. Sędzia ma w tym czasie obowiązek wstrzymania gry - jest to tzw. nieoficjalna analiza VAR.

Sędzia wideo nie ma jednak możliwości podejmowania decyzji, dlatego jeśli nie jest pewny ma obowiązek zaprosić arbitra głównego do monitora znajdującego się za linią boczną - jest to sygnalizowane gestem symbolizującym telewizor i udaniem się do miejsca analiz - wówczas możemy mówić o oficjalnej analizie VAR.

Warto jednak pamiętać, że zespół sędziów wideo ma prawo orzekać tylko w czarno-białych sytuacjach, które związane są z zaliczeniem gola, z rzutem karnym, czerwoną kartką bądź błędną identyfikacją zawodnika. Używanie VAR-u w innych momentach jest zakazane i właściwie niemożliwe, bo sędzia ma obowiązek wznowienia gry.

Mundialowy VAR na bogato

FIFA postawiła na pełny profesjonalizm i miejsce analiz spornych sytuacji zostało stworzone w Moskwie, gdzie na co dzień stacjonują wszyscy sędziowie. Dzięki łączom światłowodowym mogą oni korzystać z powtórek wideo w czasie rzeczywistym, a opóźnienie obrazu nie przekracza trzech sekund. Sędzia wideo nie jest sam, bo tak naprawdę stanowi go bardzo profesjonalny team złożony aż z czterech osób.

Główny sędzia VAR jest odpowiedzialny za oglądanie transmisji na żywo, ma także dodatkowy monitor podzielony na cztery części, na którym z różnych kamer ogląda sporne sytuacje. W czasie trwania analiz pomaga mu sędzia AVAR 1, który śledzi transmisje na żywo, jeśli sędzia VAR sprawdza jakieś zdarzenia lub przegląda inne sytuacje (np. dotyczące zagrań sprzecznych z duchem fair play).

VAR - największy wygrany mundialu? VAR - największy wygrany mundialu? Screen z TV

Osobny sędzia do oceny spalonego

Jedną z ważniejszych roli pełni sędzia AVAR 2, który dysponuje monitorem z widokiem na boisko, na które naniesiono wirtualne linie. Jest on odpowiedzialny tylko za spalonego i ma odpowiednie narzędzia do analizy linii spalonego. Warto zaznaczyć, że podobną technologie naniesionych linii stosuje się w ocenie długości skoków narciarskich, gdzie także wykorzystuje się wirtualnie naniesione linie do oceny odległości. VAR jest jednak dokładniejszy, bo pozwala ocenić nawet minimalnego spalonego.

Każde boisko zostało wcześniej zmierzone, tak jak i wszystkie kąty nachylenia kamer. Dzięki temu naniesione linie są idealnie proste. Sędzia AVAR 3 pełni z kolei rolę koordynatora i obserwuje tylko główny przekaz telewizyjny. Ma on jednak pomagać w komunikacji sędziego VAR z arbitrem AVAR 2, który jest odpowiedzialny za spalone, może także sygnalizować incydenty na murawie.

W sumie zespół sędziów wideo ma dostęp do 33 kamer telewizyjnych, z których osiem jest w technologii super slow-motion, a cztery z nich to kamery ultra slow-motion. Ponadto, sędziowie mają dostęp do dwóch kamer "spalonego" i są one dostępne tylko dla obsługi VAR. Co ciekawe, w fazie pucharowej na boisku pojawią się jeszcze dwie dodatkowe kamery ultra slow motion, które zostaną zamontowane w bramkach.

VAR - największy wygrany mundialu? VAR - największy wygrany mundialu? Screen z TV

Dlaczego nie ma kartek?

Wszyscy kibice i eksperci zwracają uwagę, że na mistrzostwach świata w Rosji sędziowie nie są skłonni do pokazywania kartek. W 23 meczach piłkarze obejrzeli zaledwie 69 żółtych kartek, co daje zaledwie 3 kartoniki na jeden mecz. Co więcej, w dotychczasowych spotkaniach pokazano zaledwie jedną czerwoną kartkę (Sanchez w meczu Kolumbia - Japonia za zagranie ręką piłki zmierzającej do bramki). Dla porównania w 2014 roku sędziowie po 23 meczach pokazali pięć, a w 2010  roku aż siedem czerwonych kartek.

Jeszcze przed mundialem Szymon Marciniak w programie Sam na Sam z Pawłem Wilkowiczem zdradził, że w FIFA pojawiło się stanowisko, by unikać kartek, które nie są jednoznaczne. Wydaje się jednak, że trend poszedł w złą stronę, co pokazuje mecz Argentyny z Chorwacją (0:3) i niesportowe zachowania w końcówce, za które dwóch zawodników Argentyny powinno obejrzeć czerwone kartoniki. Można zatem stwierdzić, że zgodnie z polityką FIFA nie należy przesadzać z pokazywaniem kartek na mistrzostwach, bo już dwie żółte kartki oznaczają pauzę. 

System VAR do tej pory działał bez większego zarzutu i właściwie największą kontrowersją jest ta z meczu Portugalii z Hiszpanią i niemal oczywisty faul Costy na Pepe. W pozostałych spotkaniach VAR wielokrotnie pomagał, a sędziowie często korzystają z niego bardzo dyskretnie i wykorzystując opcję nieformalnej analizy, co znacznie upłynnia widowisko. Prawdziwy test systemu czeka nas jednak w fazie pucharowej, gdzie napięcie będzie zdecydowanie większe.

Komentarze (44)
VAR - największy wygrany mistrzostw świata. Sędzia od spalonego jak w skokach narciarskich [W Polu K #11]
Zaloguj się
 • pesimist

  Oceniono 12 razy 10

  gdzie był wczoraj VAR jak Otamendi skopał leżącego Rakiticia? ewidentna czerwona kartka

 • piotrus.zibi

  Oceniono 8 razy 8

  Na pewno VAR nie jest systemem doskonałym i trzeba jeszcze nad nim pracować ale skutecznie eliminuje oszustwa boiskowe, niedopatrzenia sędziów czy cwaniactwo piłkarzy udawaczy. I tak powinno być, jeszcze trzeba popracować nad dożywotnimi dyskwalifikacjami dla katów boiskowych którzy przez jeden umyślny, brutalny faul mogą zniszczyć kariery i nawet życie zawodników.

 • kamila3345

  Oceniono 8 razy 8

  Pozostał problem "zapasów" w polu karnym podczas wybijania stałych fragmentów. Karny w tym przypadku jest zbyt surowy ale można wprowadzić jakiś przepis na tą patologię. Na przykład można przewać grę, pokazać żółtą kartką za przytrzymywanie rywala i ponownie wznowić grę. Paru zapaśnikom od razu odechciałby się zbyt bliskich kontaktów.

 • taka_jest_prawda

  Oceniono 8 razy 6

  Wspominając mecze z lat 60-tych, 70-tych czy 80-tych dochodzę do wniosku, że w tamtych czasach piłkarze nie umieli faulować. Owszem były faule, ale przeważnie faulowany zawodnik potykał się ale biegł dalej. Nieraz upadł, ale szybko wstawał i kontynuował grę. A dziś ? Faule zostały tak dopracowane, że nieomal niewidoczne. Wydaje się, że piłkarz został lekko potrącony, a okazuje się, że technika faulu jest tak dopracowana, że faulowany pada jak rażony piorunem, zwija się z bólu, tarza, klepie ręką murawę wydaje się absolutnie niezdolny do gry. Ale również technika rehabilitacji poszła do przodu, bo po kilku minutach wstaje jak nowo narodzony. I niestety w tej kwestii VAR nie ma odpowiednich kamer.

 • zen0biusz

  Oceniono 9 razy 3

  "największą kontrowersją jest ta z meczu Portugalii z Hiszpanią i niemal oczywisty faul Costy na Pepe"

  Gdyby był oczywisty nie był by kontrowersją.

 • clevland

  Oceniono 4 razy 2

  W tej edycji Ligi Mistrzów VAR-u nie będzie.
  By znów mógł wygrać Real?

  Tu nie ma przypadku.

 • bjbax

  Oceniono 2 razy 2

  W meczu Chorwacja - Argentyna sędzia VAR miał chyba wolne !! Tyle fauli i żadnej reakcji a czerwień dla Rabića i Otamendiego to najlepsze przykłady.

 • aa1000

  Oceniono 4 razy 2

  Do zadań VAR dodałbym symulki z karą meczowową.

 • dojcze_kabana

  Oceniono 1 raz 1

  To tylko pokazuje ile szło idzie i jeszcze długo długo będzie szło wałów

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX