Mistrzostwa świata 2018. Francja znów nie przekonała, ale wygrała z Peru! Trójkolorowi zapewnili sobie awans

Reprezentacja Francji jest trzecią drużyną, która na mistrzostwach świata w Rosji zapewniła sobie wyjście z grupy. Piłkarze Didiera Deschampsa w czwartek pokonali Peru (1:0). Bramkę dającą zwycięstwo zdobył Kylian Mbappe.

- W pierwszej kolejce tego mundialu wiele mocnych drużyn "połamało sobie zęby" - mówił Hugo Lloris przed czwartkowym spotkaniem z reprezentacją Peru. Bramkarz Francuzów w ten sposób tłumaczył przeciętną postawę swojego zespołu, który po bardzo trudnym meczu wygrał z Australią (2:1).

Francuzi przed mundialem stawiani byli w roli jednego z głównych faworytów do wygrania całego turnieju, w meczu z Peru mieli udowodnić, że do takiej roli są już gotowi.

I w pewnym sensie udowodnili, bo wygrali i zapewnili sobie awans z grupy. Stylem jednak nie przekonali. Piłkarze Didiera Deschampsa od początku meczu grali wolno, chwilami defensywnie, czekając na błędy przeciwnika. Momentami Peru miało nawet większe posiadanie piłki i sporą przewagę nad rywalem, ale nic z tego - podobnie jak w meczu z Danią - nie wychodziło. Próbował Guerrero, próbował Cuevas, próbowali inni piłkarze, ale większość ich strzałów była bardzo niecelna.

A Francuzi, kiedy już atakowali, stwarzali ogromne zagrożenie. Wynik meczu mógł otworzyć już w 6. minucie Antoine Griezmann. Mógł, ale tego nie zrobił, bo strzelił w trybuny. Zawodnik Atletico Madryt lepszą celnością popisał się 10 minut później, a po jego uderzeniu Pedro Gallese z trudem odbił piłkę.

Gallese bronił strzały Griezmanna, bronił uderzenia Paula Pogby, ale w pojedynku z Kylianem Mbappe był już bez szans. W 35. minucie młody piłkarz wpisał się na listę strzelców po tym, jak najszybciej dopadł do piłki odbitej od jednego z Peruwiańczyków, niefortunnie blokujących zagranie Griezmanna.

Mbappe, dzięki bramce zdobytej w starciu z Peru, przeszedł do mundialowej historii. W wieku 19 lat i 6 miesięcy został bowiem najmłodszym francuskim piłkarzem, który strzelił gola na mistrzostwach świata.

W drugiej połowie Francuzi skupiali się głównie na obronie i utrzymaniu korzystnego rezultatu. Zawodnicy Deschampsa nie forsowali tempa, spokojnie czekając na swoje okazje. Te przychodziły, ale już nie tak często, jak przed zmianą stron.

Więcej z gry mieli zawodnicy z Peru, ale w swoim drugim meczu na tych mistrzostwach, piłkarze Ricardo Garcey pudłowali jednak na potęgę. Najbliżej gola był Aquino Sanchez, ale po jego strzale piłka obiła jedynie słupek, i wyszła poza boisko.

Do końca spotkania wynik nie uległ zmianie, dzięki czemu Francja została trzecim zespołem, który zapewnił sobie wyjście z grupy (wcześniej awans wywalczyły drużyny Rosji i Urugwaju). Tym samym z mundialem po trzeciej kolejce już na pewno pożegna się Peru.

Francja 1-0 Peru

35` Mbappe

Tabela grupy C:

1. Francja - 6 pkt.

2. Dania - 4 pkt.

3. Australia - 1 pkt.

4. Peru - 0 pkt.

    

France's Kylian Mbappe, right, is challenged by Peru's Edison Flores during the group C match between France and Peru at the 2018 soccer World Cup in the Yekaterinburg Arena in Yekaterinburg, Russia, Thursday, June 21, 2018. (AP Photo/Natacha Pisarenko)
SLOWA KLUCZOWE:
WC2018FRA;WC2018PER
NATACHA PISARENKO/AP

France's Kylian Mbappe, right, scores the opening goal past Peru goalkeeper Pedro Gallese during the group C match between France and Peru at the 2018 soccer World Cup in the Yekaterinburg Arena in Yekaterinburg, Russia, Thursday, June 21, 2018. (AP Photo/Mark Baker)
SLOWA KLUCZOWE:
WC2018FRA;WC2018PER
MARK BAKER/AP

France's Olivier Giroud reacts during the group C match between France and Peru at the 2018 soccer World Cup in the Yekaterinburg Arena in Yekaterinburg, Russia, Thursday, June 21, 2018. (AP Photo/Natacha Pisarenko)
SLOWA KLUCZOWE:
WC2018FRA;WC2018PER
NATACHA PISARENKO/AP

Peru's Luis Advincula, left, is challenged by France's Blaise Matuidi during the group C match between France and Peru at the 2018 soccer World Cup in the Yekaterinburg Arena in Yekaterinburg, Russia, Thursday, June 21, 2018. (AP Photo/Natacha Pisarenko)
SLOWA KLUCZOWE:
WC2018FRA;WC2018PER
NATACHA PISARENKO/AP

Więcej o: