Regulamin mistrzostw świata. Zasady FIFA na Mundialu

Już 14 czerwca rozpocznie się mundial i potrwa do 15 lipca. Turniej w Rosji zostanie rozegrany według tych samych zasad, co cztery lata temu w Brazylii. Co decyduje o kolejności w grupie? Na to pytanie, a także wiele innych odpowiadamy poniżej. Obowiązkowa ściągawka dla kibiców!

Grupy MŚ 2018

W Rosji wystąpią 32 reprezentacje, które zostały podzielone w ośmiu czterozespołowych grupach. Dwie najlepsze drużyny z każdej grupy awansują do 1/8 finału. W grupie każdy gra z każdym. Ostatnia runda spotkań, w każdej z grup rozgrywana jest o tej samej porze, aby uniknąć jakimkolwiek próbą ustawiania wyników spotkań.

 

Co decyduje o kolejności w grupie?

Przede wszystkim liczba punktów zdobytych w trzech spotkaniach grupowych. Za zwycięstwo przyznawane są trzy punkty, a za remis jeden. Taka punktacja obowiązuje od 1994 roku.

A, co jeśli dwie lub więcej ma tyle samo punktów? FIFA ustaliła szereg podpunktów, które będą decydowały o kolejności w grupie, a w konsekwencji o awansie lub jego braku.

Przy takiej samej liczbie punktów, decyduje różnica bramek, ale wariantów jest znacznie więcej. Przedstawiamy listę kryteriów od najważniejszych.

1. Różnica bramek ze wszystkich meczów grupowych
2. Liczba bramek zdobytych we wszystkich spotkaniach grupowych
3. Liczba punktów uzyskanych w bezpośrednich meczach pomiędzy zainteresowanymi drużynami,
4. Różnica bramek z bezpośrednich spotkań pomiędzy zainteresowanymi drużynami
5. Liczba goli strzelonych w bezpośrednich meczach pomiędzy zainteresowanymi drużynami,
6. Mniejsza liczba punktów minusowych w klasyfikacji Fair Play* we wszystkich meczach grupowych
7. Losowanie drużyn przeprowadzone przez Komitet Organizacyjny FIFA.

Na czym polega klasyfikacja Fair Play?

Klasyfikacja ta jest oparta na minusowych punktach, które dany zespół zbiera, gdy jego zawodnicy zobaczą indywidualne upomnienia, takie jak: żółta i czerwona kartka. 
- żółta kartka = minus 1 punkt,
- czerwona kartka wynikająca z dwóch żółtych = minus 3 punkty,
- bezpośrednia czerwona kartka = minus 4 punkty
- żółta i bezpośrednia czerwona kartka = minus 5 punktów.

Robert Lewandowski, mecz eliminacyjny do Mistrzostw Świata, Polska - Armenia, 2016 r. Robert Lewandowski, mecz eliminacyjny do Mistrzostw Świata, Polska - Armenia, 2016 r. Fot. Kuba Atys / Agencja Wyborcza.pl

Faza pucharowa

Gdy już zostanie wyłonione najlepsze szesnaście zespołów, to rozpocznie się faza pucharowa. Reprezentacje zaczną ją od 1/8 finału, następnie ćwierćfinał, półfinał, mecz o trzecie miejsce i finał. Pary meczów tworzone są również według schematu. Najlepsza drużyna danej grupy, będzie rywalizowała z zespołem z drugiego miejsca z grupy kolejnej. Dla przykładu: 1. miejsce z grupy A spotyka się z 2. miejscem grupy B, a 1. miejsce grupy C spotyka się z 2. miejscem grupy D. Pełen terminarz znajdziecie TU.

A co jeśli po dziewięćdziesięciu minutach będzie remis? Zarządzana zostanie 30 minutowa dogrywka, a jeśli i ona nie wyłoni zwycięzcy, o awansie decyduje konkurs rzutów karnych.

Znaczące zmiany w przepisach podczas mundialu!

Podczas mundialu w Rosji sędziowie będą mogli skorzystać z pomocy system VAR także w przerwie meczu i będą mogli ukarać zawodnika za przewinienie z pierwszej połowy!

Mundial w Rosji będzie pierwszym dużym turniejem, podczas którego zostanie zastosowany system VAR. Okazuje się, że sędziowie będą mogli z niego używać częściej niż do tej pory. Więcej szczegółów znajdziecie TUTAJ.Jakie są szanse Polaków?

Zdaniem większości ekspertów z magazynu "Sports Ilustrated" Polska nie wyjdzie z grupy na mistrzostwach świata w Rosji. Tylko jeden z nich uważa, że udział w turnieju zakończymy dopiero w 1/8 finału.

Eksperci magazynu "Sports Ilustrated" przeanalizowali szanse poszczególnych reprezentacji podczas zbliżających się mistrzostw świata. Ich zdaniem Polacy mają bardzo mocną grupę, z typowaną na "czarnego konia" turnieju Kolumbią i wielkim sukcesem drużyny Adam Nawałki będzie awans do fazy pucharowej.
Więcej TU.

Więcej o: