Mistrzostwa świata 2018. Essam El-Hadary jedzie na mundial. Będzie najstarszym zawodnikiem w historii MŚ

Essam El-Hadary znalazł się w 23-osobowej kadrze reprezentacji Egiptu na mundial w Rosji. 45-letni bramkarz stał się tym samym najstarszym zawodnikiem w historii mistrzostw świata.
Essam El-Hadary Essam El-Hadary Twitter

45-letni kapitan

El-Hadary nie tylko znalazł się w mundialowej kadrze Egiptu, ale najprawdopodobniej będzie podstawowym bramkarzem swojej reprezentacji. Piłkarz, który ma na koncie 157 występów w zespole Faraonów, będzie także kapitanem swojej drużyny. - Nie zwracam uwagi na swój wiek. Czuję się, jakbym miał dwadzieścia lat - przyznaje piłkarz.

"Kamil Glik nie jedzie na mundial". Boniek: boli mnie jak zawodnicy zostawiają nas z powodu kontuzji

45-latek na mundialu w Rosji stanie się najstarszym zawodnikiem w historii mistrzostw świata - aktualnie rekord należy do Faryda Modragona. Kolumbijski bramkarz zagrał na mundialu w wieku 43 lat. Dla porównania najmłodszy uczestnik tegorocznych MŚ, Daniel Arzani, ma 19 lat. Różnica między reprezentantem Australii i bramkarzem Egiptu wynosi dokładnie 25 lat, 11 miesięcy i 21 dni.

Essam El-Hadary Essam El-Hadary Twitter

Dla kadry zrobi wszystko

W 2014 roku, po 18 latach gry w narodowych barwach, El-Hadary został odsunięty od drużyny narodowej - miejsce dostali inni, młodsi. Kiedy wydawało się, że to koniec jego reprezentacyjnej przygody, w 2016 roku "odkurzył go" Hector Cuper, który egipską kadrę przejął w marcu 2015 roku. Doświadczony golkiper pierwotnie miał być jednak tylko rezerwowym, od którego mniej doświadczeni będą się uczyć. - Gdybyś poprosił mnie, żebym pozbierał pachołki lub nosił buty młodszym zawodnikom, zrobiłbym to natychmiast. To wielki zaszczyt wrócić do kadry i nieważne, że przewidziana jest dla mnie rola głębokiego rezerwowego - mówił wówczas zawodnik.

Essam El-Hadary Essam El-Hadary Twitter

Bohater PNA

El-Hadary znalazł się w kadrze Egiptu na Puchar Narodów Afryki rozgrywany na początku 2017 roku. Na turniej jechał jednak w roli trzeciego bramkarza, ale już w pierwszym meczu usiadł na ławce rezerwowych - kontuzji doznał bowiem drugi golkiper. Pierwszy zdążył rozegrać natomiast zaledwie 25 minut, i również nabawił się kontuzji. Wówczas do składu wskoczył najstarszy z całej trójki, który miejsca nie oddał już do końca turnieju. Pierwszego gola dał sobie strzelić dopiero w półfinale (w którym obronił dwie jedenastki w serii rzutów karnych). Skapitulował również w finale, gdzie Egipt przegrał 1:2 z Kamerunem.

Po zakończeniu PNA El-Hadary wystąpił jeszcze w trzech spotkaniach kwalifikacji do mistrzostw świata w strefie afrykańskiej (dwa z Ugandą, jedno z Kongo), we wszystkich grając w roli kapitana. 

Eliminacje, podobnie jak cała reprezentacja Egiptu, zakończył bardzo udanie, ale w kolejnych meczach towarzyskich już nie grał. Cuper sprawdzał bowiem innych golkiperów, których chciał przygotować do gry na rosyjskim mundialu.

Do roli pierwszego bramkarza reprezentacji Egiptu głównie szykowany był Ahmed El Shenawy, ale ten w kwietniu zerwał więzadła krzyżowe w kolanie, podczas spotkania ligowego. W tej sytuacji wszystko wskazuje na to, że podstawowym golkiperem Faraonów znów będzie El-Hadary.

Poza nim powołani zostali dwaj bramkarze: Mohamed El Shenawy (2 mecze w reprezentacji( i Sherif Ekramy (24 mecze w reprezentacji).

Essam El-Hadary i Mohamed Salah Essam El-Hadary i Mohamed Salah Twitter

Marzenia się spełniają

- W mojej piłkarskiej karierze zrobiłem prawie wszystko. Zdobyłem 38 trofeów i przeżyłem mnóstwo niezapomnianych chwil jak na przykład nasze zwycięstwo z Włochami podczas Pucharu Konfederacji w 2009 roku. Jedyną jak dotąd niedoścignioną dla mnie rzeczą był występ na mistrzostwach świata - mówił ponad pół roku temu El-Hadary.

Teraz marzenie 45-latka się spełnia, bo razem z reprezentacją Egiptu jedzie do Rosji, gdzie zespół Hectora Cupera zagra w grupie A. Rywalami Faranów będą Urugwajczycy (15 czerwca), Rosjanie (19 czerwca). Na koniec rywalizacji grupowej Egipcjanie zmierzą się natomiast z Arabią Saudyjską (25 czerwca).

Więcej o: