Polska - Nigeria 0:1. Houston, mamy problem? To już trzeci mecz z rzędu bez gola

Bez goli w pierwszej połowie, jeden w drugiej. Niestety, nie dla Polski, która na 85 dni przed pierwszym meczem na mistrzostwach światach w Rosji przegrała we Wrocławiu sparing z Nigerią (0:1).
Mecz Polska - Nigeria we Wrocławiu Mecz Polska - Nigeria we Wrocławiu KRZYSZTOF ĆWIK

- Wierzę, że będziemy perfekcyjnie przygotowani do mundialu - mówił Adam Nawałka przed piątkowym sparingiem Nigerią. - Już żyjemy tym, co czeka nas w czerwcu - dodawał.

My też już żyjemy, wszyscy żyją. Ale wciąż mamy marzec, a sparing z Nigerią - 85 dni przed pierwszym meczem Polaków na MŚ - nie dał wielu odpowiedzi.

Kciuk w górę, kciuk w dół

Była 12. minuta. Na stadionowych telebimach pokazano Adama Nawałkę. Selekcjoner kciukiem w górę zasygnalizował, że chyba wszystko jest OK. Mógł być zadowolony, bo chwilę wcześniej zobaczył kapitalną akcję w wykonaniu Polaków. Niewiele zabrakło, a byłby gol - w słupek trafił Robert Lewandowski.

Chwilę później Nawałka mógł już pokazać kciuk w dół. W 18. minucie zmuszony był zrobić pierwszą zmianę. Z boiska na noszach zniesiony został Karol Linetty, w jego miejsce wszedł Jacek Góralski.

Ale zmian było więcej

We Wrocławiu nie zobaczyliśmy pierwszej jedenastki na mundial. Nawałka - choć w niedzielę dwa razy powtórzył, że taktyka z czwórką obrońców pozostaje bazowa - zdecydował się na kolejny test ustawienia 3-5-2.

Pierwsze testy w listopadowych sparingach z Urugwajem (0:0) i Meksykiem (0:1) nie wypadły obiecująco. A na pewno nie w ofensywnie, bo Polska w meczach z Urugwajem i Meksykiem nie była w stanie stworzyć żadnego zagrożenia w polu karnym.

Wówczas brakowało Lewandowskiego. Teraz kapitan wrócił. W wyjściowym składzie zabrakło jednak wielu innych podstawowych reprezentantów. Nie było Kamila Grosickiego, Arkadiusza Milika (wszedł na boisko w 72. minucie) i Jakuba Błaszczykowskiego. W ostatniej chwili okazało się, że mecz opuszczą także przeziębieni Maciej Rybus i Michał Pazdan.

Houston, mamy problem?

Z Nigerią od pierwszej minuty zagrali m.in. Marcin Kamiński, Przemysław Frankowski, Rafał Kurzawa, Dawid Kownacki. Żaden z tych piłkarzy nie wystąpił w eliminacjach do mundialu. Dwóch z nich - Kownacki i Frankowski - w piątek debiutowało w kadrze.

Ale debiutów było więcej. Po przerwie Nawałka zmienił bramkarza - dał zadebiutować 30-letniemu Bartoszowi Białkowskiemu.

Białkowski wiele pracy nie miał, ale w 62. minucie nie obronił rzutu karnego. Jedenastkę wykorzystał Victor Moses, który chwilę wcześniej został sfaulowany przez Marcina Kamińskiego. I choć faul był wątpliwy, to Polacy specjalnie nie protestowali.

- My chcemy gola - krzyczeli w drugiej połowie kibice, ale się nie doczekali. Znowu, bo to już trzeci mecz z rzędu - z Urugwajem, Meksykiem, a teraz z Nigerią - w którym żaden z kadrowiczów Nawałki nie pokonuje bramkarza rywali.

Mecz Polska - Irlandia odbędzie się we Wrocławiu Mecz Polska - Irlandia odbędzie się we Wrocławiu KRZYSZTOF ĆWIK

Z Katowic do Chorzowa

Kadra po meczu z Nigerią zostaje jeden dzień we Wrocławiu. W niedzielę wyleci do Katowic, a we wtorek - na Stadionie Śląskim w Chorzowie - zagra kolejny sparing. Rywalem będzie Korea Południowa (początek meczu o 20.45).

Nawałka 23-osobową kadrę, która poleci na mundial, ogłosi 5 czerwca. Przed wylotem, 8 czerwca, Polacy zagrają towarzysko w Poznaniu z Chile, a cztery dni później, w ostatnim sparingu przed mistrzostwami, zmierzą się z Litwą - spotkanie odbędzie się na Stadionie Narodowym w Warszawie.

Pierwszy mecz na mistrzostwach świata Polska zagra 19 czerwca w Moskwie z Senegalem. Pięć dni później w Kazaniu zmierzy się z Kolumbią, a 28 czerwca z Japonią w Wołgogradzie.

Polska - Nigeria 0:1 (0:0)

Bramki: Moses (62. karny)

Polska: Fabiański (46. Białkowski) - Piszczek (46. Jędrzejczyk), Glik, Kamiński - Krychowiak, Linetty (18. Góralski Ż) - Frankowski (86. Kędziora), Zieliński, Kurzawa - Kownacki (72. Milik), Lewandowski (67. Świerczok)

Nigeria: Uzoho - Abdullah (78. Ebuehi), Troost-Ekong, Iwodu, Balogun (74. Omerou), Ndidi, Obi Ż (65. Onazi), Iwobi (60. Musa), Iheanacho (82. Ogu), Moses, Ighalo (89. Simon)