Rosną stadiony na mistrzostwa świata w Rosji. Niektóre już wyglądają olśniewająco, ale nie wszystkie... Zdążą?

Mistrzostwa świata w Rosji rozpoczną się już za siedem miesięcy i wiele stadionów prezentuje się świetnie, ale część obiektów wygląda, jakby mundial miał się rozpocząć dopiero za kilka lat. Na jednym z nich mają zagrać Polacy... Organizatorzy mistrzostw zapewniają jednak, że wszystko będzie gotowe i mimo małych poślizgów uda się bez problemów zorganizować mistrzostwa świata w przyszłym roku. Kilka stadionów jest już jednak gotowych, a na innych widać zaś, że praca zmierza ku końcowi. Najbardziej szokującym stadionem wydaje się być ten w Jekaterynburgu. Stadion przygotowywany na mistrzostwa wygląda jak olbrzymie monstrum, a po mundialu... ma zostać w części rozebrany.
Stadion w Jekaterynburgu Stadion w Jekaterynburgu vk.com

Centralny Stadion w Jekaterynburgu

Budowa stadionu wysuniętego najdalej na wschód Rosji rozpoczęła się praktycznie dopiero w 2016 roku. Za bramkami stadionu zbudowano olbrzymie przenośne trybuny, które zostaną tutaj do zakończenia mistrzostw. Oba sektory będą w stanie pomieścić po 6 tysięcy kibiców. Nad stadionem wisi potężny dach, który również nadaje niesamowity klimat. Na tej arenie zostaną rozegrane cztery mecze mundialu.

Stadion Olimpijski w Soczi

FILE - In this Wednesday, March 1, 2017 filer, an inside view of the Fisht Olympic stadium, which will host some 2018 World Cup matches in Sochi, Russia. (AP Photo/Artur Lebedev, File)
ARTUR LEBEVEV/AP

Stadion w Soczi powstał na niedawne Zimowe Igrzyska Olimpijskie, a teraz zostanie wykorzystany również na mistrzostwa świata w piłce nożnej. Stadion może pomieścić prawie 50 tysięcy kibiców, ale po mistrzostwach pojemność będzie zmniejszona do 25 tysięcy. Zaplanowano tu sześć meczów mundialu.

Kazań Arena Kazań Arena A.Savin

Kazan Arena

In this photo taken on Saturday, June 24, 2017, a general view of the Kazan Arena stadium in Kazan, Russia. (AP Photo/Sergei Grits)
SERGEI GRITS/AP

Stadion ten był budowany na Uniwersjadę 2013, ale później okazało się, że będzie świetnym miejscem na goszczenie mistrzostw świata w piłce nożnej. Na stadionie w Kazaniu odbędzie się sześć meczów mistrzostw świata (4 grupowe, 1/8 oraz 1/4 finału).

Polska w drugiej kolejce - 24 czerwca - zagra z teoretycznie najsilniejszym rywalem, czyli reprezentacją Kolumbii o 20.00 w Kazaniu.

Stadion Kaliningrad Stadion Kaliningrad Materiały prasowe FIFA

Stadion w Kaliningradzie

Nowy stadion w Kaliningradzie powstaje na Wyspie Październikowej. Stadion pomieści 35 tysięcy kibiców. Zostaną tu rozegrane cztery mecze mundialu.

Wołgograd Arena

Budowa Wołgograd Areny rozpoczęła się pod koniec 2014 roku, a prace mają się zakończyć pod koniec 2017 roku, choć już wiadomo, że prawdopodobnie zostanie oddany nieco później. Pojemność stadionu szacowana jest na 45 tysięcy.

Odbędą się tutaj cztery mecze mistrzostw. W tym ostatnie spotkanie grupowe Polaków, które zaplanowane jest na 28 czerwca o 17.00 w Wołgogradzie. Przeciwnikami Polski będą Japończycy.

Stadion w Niżnym Novogorodzie będzie miał pojemność wynoszącą dokładnie 45.521 widzów. Widownia została podzielona na dwa piętra. Odbędzie się tutaj sześć meczów mundialu. Stadion w Niżnym Novogorodzie będzie miał pojemność wynoszącą dokładnie 45.521 widzów. Widownia została podzielona na dwa piętra. Odbędzie się tutaj sześć meczów mundialu. Stroytransgaz

Stadion Niżnyj Nowogród

FILE - In this Saturday, Aug. 26, 2017 filer, laborers work at the construction site of the 2018 World Cup Nizhny Novgorod stadium, in Nizhny Novgorod, Russia. (AP Photo/James Ellingworth)
JAMES ELLINGWORTH/AP

Stadion w Niżnym Nowogrodzie będzie miał pojemność wynoszącą dokładnie 45.521 widzów. Widownia została podzielona na dwa piętra. Odbędzie się tutaj sześć meczów mundialu.

In this photo taken on Thursday, Sept. 21, 2017, a view of the World Cup stadium in Rostov-on-Don, Russia. (AP Photo) In this photo taken on Thursday, Sept. 21, 2017, a view of the World Cup stadium in Rostov-on-Don, Russia. (AP Photo) AP

Rostów Arena

In this photo taken on Thursday, Sept. 21, 2017, a view of the World Cup stadium in Rostov-on-Don, Russia. (AP Photo)
AP

Prace budowlane na Rostów Arenie ruszyły już w 2012 roku. Na Rostów Arenie zaplanowano zaledwie trzy mecze grupowe. 

Mordovia Arena Mordovia Arena ??? ??????

Mordowia Arena

Stadion na czas mistrzostw będzie miał 40 tys. miejsc siedzących, ale po mundialu zostanie zmniejszony do 28 tysięcy. Na Mordowia Arena zostaną rozegrane cztery mecze MŚ 2018.

. . ./AP

Samara Arena

Swoim rozmachem i przepychem przerasta większość aren przyszłorocznego mundialu. Arena będzie pokryta potężnym dachem o średnicy 300 metrów. Samara Arena będzie gościła sześć meczów mundialu.

Otkritie Arena to nowy stadion Spartaka Moskwa, który został wybudowany w 2014 roku. Obiekt może pomieścić 45 360 ludzi. Kosztował 14,5 mld rubli. Otkritie Arena to nowy stadion Spartaka Moskwa, który został wybudowany w 2014 roku. Obiekt może pomieścić 45 360 ludzi. Kosztował 14,5 mld rubli. stroi.mos.ru

Otkyritie Arena

Budowa stadionu została sfinansowana przez rosyjskiego biznesmena Leonida Fieduna, który jest głównym akcjonariuszem Spartaka Moskwa, czyli zespołu, który gra na nim na co dzień.

Pierwszy mecz Polacy rozegrają 19 czerwca w Moskwie na Otkrytije Arenie o godzinie 15.00 z Senegalem. 

Stadion na Łużnikach

Stadion na Łużnikach to najpopularniejszy stadion w Rosji. Arena może pomieścić 81 029 osób. Na Łużnikach zostanie rozegrane siedem meczów, w tym otwarcie mistrzostw i finał imprezy. 

Zenit Arena

Na stadionie Zenita Sankt Petersburg odbędzie się siedem meczów Mundialu 2018. Ponadto na obiekcie odbędą się spotkania w ramach finałów Euro 2020.