Klubowy supermundial już w 2021 roku? FIFA ma plan

FIFA wciąż rozmyśla nad utworzeniem piłkarskiej superligi. Najnowszy pomysł mówi o zastąpieniu Pucharu Konfederacji klubowym supermundialem, który miałby zostać wprowadzony już w 2021 roku, co oznaczałoby, że tegoroczna edycja turnieju z udziałem reprezentacji byłaby ostatnia w historii.
. . FRANK AUGSTEIN/AP

24 zespoły

Turniej obywałby się co cztery lata, a zwycięzca otrzymałby miano klubowego mistrza świata.

W supermundialu miałyby wziąć udział 24 drużyny ze wszystkich kontynentów. Najwięcej miejsc przypadłoby oczywiście Europie - 12. Na jakiej zasadzie zespoły zostałby wybrane? W gronie szczęśliwców znalazłoby się czterech ostatnich zwycięzców Ligi Mistrzów, czterech ostatnich finalistów i cztery zespoły, które zajmują najwyższe miejsca w rankingu UEFA.

Bohaterem meczu został Cristiano Ronaldo, który strzelił dwa gole, a w sumie 12, zostając królem strzelców LM. Bohaterem meczu został Cristiano Ronaldo, który strzelił dwa gole, a w sumie 12, zostając królem strzelców LM. TIM IRELAND/AP

Tak dzisiaj wyglądałąby delegacja europejska

Gdyby turniej został rozegrany w tym roku z Europy zobaczylibyśmy następujące zespoły:

Real Madryt, FC Barcelonę, Atletico Madryt, Juventus, Bayern Monachium, PSG, Sevillę, Manchester City, Borussię Dortmund, Benficę, Arsenal i FC Porto.

Carlos Tevez Carlos Tevez MARCOS BRINDICCI / REUTERS / REUTERS

Ameryka Południowa drugą siłą

Kluby z Ameryki Południowej otrzymałyby pięć miejsc. Nie ma jeszcze informacji na jakiej podstawie byłby wybierane, ale można się domyślić, że podobnie jak w przypadku Europy na turniej pojechaliby zwycięzcy dwóch ostatnich edycji i dwóch finalistów Copa Libertadores, a także czołowy zespół z rankingu CONMEBOL.

Skład na dzisiaj: Atletico Nacional, San Lorenzo, River Plate, Boca Juniors i Atletico Mineiro.

Raja - Bayern Raja - Bayern Fot. Matthias Schrader AP

Potem Afryka, Azja i Ameryka Północna

Afryka, Azja i Ameryka Północna otrzymają po dwa miejsca. W jaki sposób zostaną wybrane? Trudno powiedzieć. Ale najsensowniej byłoby, gdyby byli to zwycięzcy dwóch ostatnich edycji klubowych rozgrywek kontynentalnych.

A więc:

Ameryka Północna: Pachuca i Club America

Afryka: Wydad Casablanca i Mamelodi Sundows

Azja: Urawa Red Diamons i Jeobunk Hyundai Motors

Oceania z jednym miejscem

Ostatnie miejsce przypada jednemu przedstawicielowi Oceanii. Zwycięzcą ostatnich rozgrywek kontynentalnych jest tam: Auckland City.

Zasady supermundialu

Rozgrywki składałyby się z fazy grupowej -  8 grup po 3 zespoły -, a także fazy pucharowej, w której tylko zwycięzcy grup. Oznacza to, że drużny, które dotarłyby do finału rozegrałyby zaledwie 5 spotkań.

Supermundial, podobnie jak Puchar Konfederacji, miałby zostać rozgrywany rok przed mistrzostwami świata w kraju, który jest gospodarzem kolejnego mundialu.

Więcej o: