Nawałka powołał go na Euro 2016, teraz może nie pojechać na MŚ. Kto wypadnie z reprezentacji Polski

Selekcja trwa. Adam Nawałka cały czas szuka zawodników, którzy mogą pomóc reprezentacji Polski na mistrzostwach świata w Rosji. Mecz z reprezentacją Meksyku, a wcześniej Urugwaju, był okazją do sprawdzenia piłkarzy. Selekcjoner reprezentacji Polski zdecydował się nie tylko na nowe ustawienie, ale też dał szansę kilku piłkarzom. Próba ognia nie wypadła dobrze. Polacy nie strzelili żadnego gola, a nowi piłkarze w większości zawiedli. Kto straci miejsce w kadrze na mistrzostwa świata w Rosji? Zobaczcie nasze zestawienie.
Mecz towarzyski Polska - Meksyk. Adam Nawałka Mecz towarzyski Polska - Meksyk. Adam Nawałka Fot. Kuba Atys / Agencja Wyborcza.pl

Pojechał na Euro 2016, a teraz? Może wylecieć z kadry Adama Nawałki. Kto nie pojedzie na MŚ?

Selekcja trwa. Adam Nawałka cały czas szuka zawodników, którzy mogą pomóc reprezentacji Polski na mistrzostwach świata w Rosji. Mecz z reprezentacją Meksyku, a wcześniej Urugwaju, był okazją do sprawdzenia piłkarzy.

Selekcjoner reprezentacji Polski zdecydował się nie tylko na nowe ustawienie, ale dał szansę kilku nowym piłkarzom. Próba ognia nie wypadła dobrze. Polacy nie strzelili żadnego gola, a nowi piłkarze w większości zawiedli. Szczególnie w spotkaniu z Meksykiem.

- Mimo niewielkich zmian personalnych w defensywie, w porównaniu do starcia z Urugwajem przemieszczanie się Polaków w formacji defensywnej w wyglądało znacznie gorzej. Gdy Meksykanie ruszali z wyższym pressingiem, nasi reprezentanci byli dość łatwo spychani na jedno ze skrzydeł, zaś obrońca z drugiej flanki nie zapewniał ani asekuracji, ani opcji podania. Dodatkowo wsparcie ze strony defensywnych pomocników było niewielkie, przez co byliśmy zmuszeni do rozgrywania piłki tuż przy linii lub bardziej bezpośrednio - tłumaczy Andrzej Gomołysek piszący dla Sport.pl.

- Goście w defensywie starali się nie dopuszczać do sytuacji 2 na 1, co przy dość biernej grze polskich zawodników ofensywnych nie nastręczało im zbyt wielkich trudności. Brakowało szybkiego wyprowadzenia kontr, które umożliwiłyby wykorzystanie wolnej przestrzeni jeszcze zanim rywale zdążyliby uformować stabilną linię obrony. Wolniejsze tempo ataków Polaków zmuszało ich często do szukania akcji indywidualnych, gdzie pod nieobecność największych gwiazd, zwyczajnie brakowało piłkarskiej jakości - dodaje Gomołysek.

Kto może stracić miejsce w kadrze na mistrzostwa świata w Rosji?

Tomasz Kędziora, prawy obrońca Dynama Kijów

Nie był najgorszym piłkarzem reprezentacji Polski w meczu z Meksykiem, ale popełnił błąd przy golu Raula Jimeneza. Obrońca Dynama Kijów nie potrafił zatrzymać Javiera Aquino, co zakończyło się golem dla rywali.

Selekcjoner reprezentacji Polski może nie znaleźć miejsca dla Kędziory w 23-osobowej kadrze na mundial. Tym bardziej, że na jego pozycji mogą grać: Łukasz Piszczek, Bartosz Bereszyński, Artur Jędrzejczyk i Thiago Cionek.

Rafał Kurzawa, pomocnik Górnika Zabrze

Miał wyjść w pierwszym składzie reprezentacji Polski na mecz z Meksykiem, a prawie całe spotkanie przesiedział na ławce rezerwowych. Nawałka wpuścił go na boisko w 83. minucie. Miał jedną szansę na skuteczne dośrodkowanie, ale źle trafił w piłkę.

Statystyki w LOTTO Ekstraklasie fenomenalne, ale mundial w Rosji daleko.

Polska - Meksyk 0:1. Z prawej Jakub Świerczok Polska - Meksyk 0:1. Z prawej Jakub Świerczok JAN RUSEK

Jakub Świerczok, napastnik Zagłębia Lubin

Wybiegł w wyjściowym składzie na mecze z reprezentacją Meksyku i zaprezentował się gorzej od Kamila Wilczka, który był krytykowany za mecz z Urugwajem.

Bardzo słaba pierwsza i tylko trochę lepsza druga połowa. Regularne strzelanie w ekstraklasie może nie przekonać Adama Nawałki. Za wcześnie na MŚ w Rosji.

Gwiazda Broendby Kamil Wilczek w barwach reprezentacji Polski Gwiazda Broendby Kamil Wilczek w barwach reprezentacji Polski FOT. KUBA ATYS

Kamil Wilczek, napastnik Broendby

Miał zastąpić Roberta Lewandowskiego w meczu z Urugwajem. W pierwszej połowie wyróżniał się na boisku. Odegrał kilka piłek, rozpoczął akcje, po której Jakub Błaszczykowski dośrodkował piłkę w pole karne do Kamila Grosickiego i oddał mocny, ale bardzo niecelny strzał.

W drugiej połowie jego gra wyglądała gorzej. Po meczu pojawiły się głosy, że Nawałka powinien z niego zrezygnować i postawić na Dawida Kownackiego.

Paweł Wszołek, skrzydłowy Queens Park Rangers

Rozegrał 45. minut w meczu z Meksykiem. Miał wnieść jakość i ożywienie na prawą stronę boiska, a nie pokazał nic ciekawego. Skupił się na defensywie, bo Adam Nawałka ustawił go na pozycji wahadłowego.

Przemysław Frankowski, skrzydłowy Jagiellonii Białystok

Najbardziej zaskakujące powołanie Adama Nawałki na listopadowe mecze reprezentacji Polski, a właściwie na zgrupowanie. Frankowski nie zagrał nawet minuty w spotkaniach z Urugwajem i Meksykiem.

Euro 2012 Euro 2012 Fot. Grzegorz Celejewski / Agencja Wyborcza.pl

Przemysław Tytoń, bramkarz Deportivo de La Coruna

Na mundial pojedzie trzech bramkarzy, a Adam Nawałka wyżej ceni umiejętności Łukasza Skorupskiego. Pewniakami są Łukasz Fabiański i Wojciech Szczęsny. Tytoń nie otrzymał nawet powołania na towarzyskie mecze reprezentacji Polski z Urugwajem i Meksykiem. Miejsce w zespole zabrał mu żegnający się z kadrą Artur Boruc.

Mariusz Stępiński, napastnik FC Nantes, wypożyczony do Chievo Verona

W 71. minucie spotkania z Meksykiem zmienił Jakuba Świerczoka. Jeden odbiór w środku pola to za mało. 22-letni napastnik szarpał, chciał się pokazać, ale nie miał podań.

Statystyki Polaka w Serie A również nie zachwycają. 5 meczów i tylko jeden gol. Możliwe, że uczestnik Euro 2016 we Francji nie pojedzie na mundial w Rosji.