El. MŚ 2018. To na nich czeka Robert Lewandowski?

Jasne, że wszystko się może zdarzyć. Ale skoro nowe nazwiska w kadrze wywołuje sam Robert Lewandowski, to coś zdarzyć się musi. - Mamy czas do lata, liczę, że pokaże się kilka perełek i wzmocni zespół - mówił kapitan reprezentacji Polski po wygranym meczu z Czarnogórą (4:2), który dał nam awans na mistrzostwa świata. Do mundialu w Rosji zostało jeszcze dziewięć miesięcy. Niby mało, a jednak dużo. Wystarczająco dużo, by w tej kadrze zdążył pojawić się ktoś nowy. A może nawet nie tyle nowy, ile wartościowy. To na nich czeka Robert Lewandowski?
- Zrobiliśmy dopiero pierwszy krok, drugi czeka nas w Rosji. Dziękujemy! - krzyczał do kibiców Robert Lewandowski po zwycięskim meczu eliminacji do mistrzostw świata: Polska - Czarnogóra. Warszawa, Stadion Narodowy, 8 października 2017
- Zrobiliśmy dopiero pierwszy krok, drugi czeka nas w Rosji. Dziękujemy! - krzyczał do kibiców Robert Lewandowski po zwycięskim meczu eliminacji do mistrzostw świata: Polska - Czarnogóra. Warszawa, Stadion Narodowy, 8 października 2017 Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta

El. MŚ 2018. Na nich czeka Robert Lewandowski?

Jasne, że wszystko się może zdarzyć. Ale skoro nowe nazwiska w kadrze wywołuje sam Robert Lewandowski, to coś zdarzyć się musi. - Mamy czas do lata, liczę, że pokaże się kilka perełek i wzmocni zespół - mówił kapitan reprezentacji Polski po wygranym meczu z Czarnogórą (4:2), który dał nam awans na mistrzostwa świata.

Do mundialu w Rosji zostało jeszcze dziewięć miesięcy. Niby mało, a jednak dużo. Wystarczająco dużo, by w tej kadrze zdążył pojawić się ktoś nowy. A może nawet nie tyle nowy, ile ktoś wartościowy. Dający tej kadrze jakość, coś więcej niż tylko pole manewru.

To na nich czeka Robert Lewandowski?

Jan Bednarek

Latem został najdroższym zawodnikiem w historii polskiej ekstraklasy (Lech zarobił 6 mln euro). Ale rekordowy transfer jeszcze o niczym nie świadczy. Co prawda Bednarek u Nawałki już zadebiutował (we wrześniowym meczu z Kazachstanem), ale by w ogóle myśleć o kolejnych powołaniach, musi najpierw zacząć grać w klubie.

A na to w Southampton się na razie nie zanosi. Dlatego, jeśli do zimy nic się nie zmieni, to na miejscu Bednarka rozejrzelibyśmy się za jakimś wypożyczeniem. Tym bardziej, że środek obrony - jak pokazały minione eliminacje i 14 straconych goli - to pozycja, na której wywalczyć sobie miejsce w kadrze wcale nie musi być tak ciężko.

Robert Gumny będzie najdroższym piłkarzem z Ekstraklasy Robert Gumny będzie najdroższym piłkarzem z Ekstraklasy ŁUKASZ CYNALEWSKI

Robert Gumny

Ma dopiero 19 lat, ale rozwija się błyskawicznie. I choć pozycja prawego obrońcy w kadrze jest dość mocno obstawiona, to Adam Nawałka bacznie mu się przygląda. Jeśli utrzyma miejsce w składzie i formę, to wiosną powinien dostać powołanie.

Dawid Kownacki w meczu reprezentacji Polski do lat 21 z Anglią Dawid Kownacki w meczu reprezentacji Polski do lat 21 z Anglią PAWEŁ MAŁECKI

Dawid Kownacki

"Piccolo Lewandowski" ("mały Lewandowski") - okrzyknęły go niektóre włoskie portale po transferze do Sampdorii. To na razie tylko słowa, bo Kownacki ligi włoskiej jeszcze nie podbił. Ale szansę w kadrze dostać powinien. I zakładamy, że dostanie (pewnie szybciej niż Gumny), bo listopadowe sparingi kadry (z Urugwajem i Meksykiem), to idealny moment, by sprawdzić jak ta kadra funkcjonuje w ataku bez Lewandowskiego.

Damian Kądzior z Górnika Zabrze Damian Kądzior z Górnika Zabrze JAN KOWALSKI

Damian Kądzior

Damian Kądzior, który z kolegami z Górnika Zabrze rozpycha się łokciami w ekstraklasie, debiutu w kadrze jeszcze się nie doczekał. Ale Adam Nawałka powołał go na ostatnie dwa mecze eliminacji. A skoro go powołał, to znaczy, że prędzej czy później go sprawdzi.

Raczej prędzej.

Sebastian Szymański

O grze w kadrze na razie marzy, ale posiada wystarczające umiejętności, by te marzenia zrealizować. Pomóc mu w tym powinien nowy trener Legii (Romeo Jozak), który jest nie tylko zachwycony (przynajmniej tak mówią w klubie) Szymańskim, ale też od razu po przyjściu odważnie zapowiedział, że będzie stawiał na młodzież.

Reprezentacja Polski Reprezentacja Polski JAKUB ORZECHOWSKI

Krystian Bielik

Po młodzieżowych mistrzostwach Europy jest rozbity. Ale do marcowego zgrupowania kadry zostało jeszcze trochę czasu. Powinien się pozbierać. A nawet nie tyle pozbierać, ile po prostu zmienić klub - odejść z Arsenalu (gra tam jedynie w rozgrywkach młodzieżowych) na jakieś wypożyczenie. Co akurat w jego wypadku wydaje się rozwiązaniem najbardziej logicznym, bo jeśli Bielik pokazałby się np. w takiej lidze jak Championship, z pewnością jeszcze przed mundialem Nawałka sprawdziłby go w kadrze.

Bartosz Kapustka Bartosz Kapustka KUBA ATYS

Bartosz Kapustka

Najpierw przepadł w Leicester, a teraz niespecjalnie radzi sobie też we Freiburgu. Ale to nie znaczy, że Nawałka o nim zapomniał. Na pewno nie zapomniał. Ale to, że o nim pamięta, jeszcze o niczym nie świadczy.

Kapustka grać potrafi, co pokazał na Euro 2016, gdzie był jedną z rewelacji. Ale by ogóle myśleć o powołaniu, musi zacząć regularnie występować w klubie. Jeśli zacznie, to wtedy można się dopiero zastanawiać nad czymś więcej.

Tomasz Kędziora Tomasz Kędziora PIOTR SKÓRNICKI

Tomasz Kędziora

W reprezentacji jeszcze nie zaistniał, ale od jakiegoś czasu w niej jest. I pewnie w listopadzie dostanie szansę, bo kontuzji doznał Łukasz Piszczek. Co prawda pozycja Piszczka w kadrze wydaje się niezagrożona, ale to najstarszy piłkarz u Nawałki, więc zmiana warty w końcu kiedyś nadejdzie.