Najlepsze reprezentacje, które nie pojechały na mundial

Po remisie 0:0 z Peru o krok od sensacyjnego braku awansu na mundial są Argentyńczycy. Zespół Jorge Sampaoliego zajmują obecnie szóste miejsce w tabeli i tracą trzy punkty do Urugwaju, po dwa do Chile oraz Kolumbii, mając tyle samo punktów co Peru. Argentyna w ostatniej kolejce zmierzy się na wyjeździe z Ekwadorem i musi to spotkanie wygrać. W innym przypadku Lionel Messi, Sergio Aguero, Angel Di Maria czy Paulo Dybala mundial obejrzą w telewizji. Argentyńczycy nie byliby jednak pierwszą wielką reprezentacją, która na MŚ się nie zakwalifikowała. Podobnie jak w przypadku Argentyny zdarzało się, że na turniej nie jechali ówcześni wicemistrzowie globu. Kto to był?
Leo Messi, mecz Argentyna - Peru. Leo Messi, mecz Argentyna - Peru. Natacha Pisarenko (AP Photo/Natacha Pisarenko)

Najlepsze reprezentacje, które nie pojechały na mundial

Po remisie 0:0 z Peru o krok od sensacyjnego braku awansu na mundial są Argentyńczycy. Zespół Jorge Sampaoliego zajmują obecnie szóste miejsce w tabeli i tracą trzy punkty do Urugwaju, po dwa do Chile oraz Kolumbii, mając tyle samo punktów co Peru.

Argentyna w ostatniej kolejce zmierzy się na wyjeździe z Ekwadorem i musi to spotkanie wygrać. W innym przypadku Lionel Messi, Sergio Aguero, Angel Di Maria czy Paulo Dybala mundial obejrzą w telewizji.

Argentyńczycy nie byliby jednak pierwszą wielką reprezentacją, która na MŚ się nie zakwalifikowała. Podobnie jak w przypadku Argentyny zdarzało się, że na turniej nie jechali ówcześni wicemistrzowie globu. Kto to był?

Szkocja, 1950

Pierwszy po II Wojnie Światowej mundial odbył się w 1950 roku w Brazylii. Był to turniej zaskakujących rozstrzygnięć, niejasnych zasad i drużyn, które na mistrzostwa ostatecznie nie dojechały. Tak było m.in. ze Szkocją, która chociaż na mundial się zakwalifikowała, to na niego nie przyjechała. Oficjalnym powodem podanym przez federację były jej problemy finansowe, jednak nie było tajemnicą, że Szkoci na turnieju nie zagrali, bo nie pozwoliła im na to duma. Drużyna zajęła drugie miejsce w grupie eliminacyjnej za Anglikami i chociaż przepustkę do Brazylii miała, to porażka z Anglikami spowodowała, że Szkoci uznali, iż nie mają po co jechać na MŚ.

Włochy, 1958

Włosi, którzy na mundialu nie zagrali w 1930 roku, od tamtej pory na MŚ kwalifikowali się za każdym razem z wyjątkiem jednej sytuacji. Tej z 1958 roku. Wszystko przez decydujące spotkanie z Irlandią Północną. Pierwotnie ostatni mecz eliminacji zaplanowany był na 4 grudnia 1957 roku, jednak odbył się on tylko w ramach starcia towarzyskiego, bo nie dotarł na nie sędzia, który z powodu gęstej mgły utknął w Londynie.

Towarzyska potyczka zakończyła się remisem 2:2, przełożony na 15 stycznia 1958 roku mecz eliminacyjny 2:1 wygrali Irlandczycy i to oni pojechali na turniej do Szwecji.

Jugosławia, 1966

Półfinaliści z 1962 roku nie pojechali na mundial cztery lata później. Na mundial, który odbywał się w Anglii. Zdecydowały o tym porażki w eliminacjach z Norwegią (0:3) oraz Francją (0:1). Na turnieju nie zagrali więc legendarni bramkarz Milutin Soskic, libero Velibor Vasovic i skrzydłowy Dragan Dzajic.

Argentyna, 1970

Argentyńczycy mogą nie pojechać na mundial w przyszłym roku tak, jak nie pojechali na MŚ w 1970 roku. Co ciekawe, wtedy też na ich drodze stało Peru. Argentyna znalazła się w grupie eliminacyjnej z Boliwią i Peru, tylko zwycięzca awansował na MŚ. Po wyjazdowych porażkach Argentyńczycy znaleźli się w bardzo trudnej sytuacji, ostatecznie o ich klęsce zdecydował domowy remis z Peru 2:2.

Anglia, 1974

Mistrzowie Świata z 1966 roku, ćwierćfinaliści z 1970 roku - Anglicy. To właśnie ta drużyna, kosztem Polski, nie pojechała na mundial w 1974 roku, który odbywał się w RFN. O klęsce Wyspiarzy zdecydowały potracone punkty z naszą drużyną. Anglicy przegrali z nami na naszym stadionie, na Wembley tylko zremisowali 1:1. Zespół Kazimierza Górskiego pojechał na mundial, który ukończył na trzecim miejscu.

ZSRR, 1974

Na tym samym turnieju zabrakło też Związku Radzieckiego. ZSRR o awans na turniej w 1974 roku musiał bić się w barażach z Chile. W pierwszym meczu padł zaskakujący remis 0:0, na rewanż ZSRR nie pojechało, bo nie chciało grać spotkania na stadionie w Santiago de Chile, który był miejscem zwalczania politycznych wrogów Pinocheta. FIFA przyznała walkower Chilijczykom, którzy dzięki temu awansowali na MŚ.

Czechosłowacja, 1978

Mistrzowie Europy z 1976 roku dwa lata później nie zdołali zakwalifikować się na MŚ, które odbywały się w Argentynie. O porażce Czechosłowacji zdecydowali Walijczycy i Szkoci, z którymi nasi ówcześni sąsiedzi mierzyli się w grupie eliminacyjnej. Konkretniej zdecydowały o tym porażki 0:3 z Walią i 1:2 ze Szkocją, która to zakwalifikowała się wtedy na MŚ.

Holandia, 1982

Finaliści MŚ z 1974 i 1978 roku nie pojechali na turniej w 1982 roku. Chociaż w drużynie nie było już tak wielkich gwiazd, jak wcześniej, to i tak znajdowali się w niej m.in. Hans van Breukelen, Johnny Metgod, Ruud Krol i Arnold Muhren. Było to jednak za mało, by poradzić sobie w grupie eliminacyjnej z Belgią, Francją oraz Irlandią. Holendrów zabrakło też na MŚ w 1986 roku.

Francja, 1994

Bernard Lama, Laurent Blanc, Marcel Desailly, Didier Deschamps, Emmanuel Petit, Frank Sauzee, Eric Cantona, Jean-Pierre Papin - te gwiazdy nie zagrały na mundialu w USA. Chociaż na dwie kolejki przed końcem rozgrywek Francuzi prowadzili w grupie eliminacyjnej, to porażki z Izraelem (2:3) i Bułgarią (1:2) sprawiły, że Francuzi na turniej nie pojechali, a Emil Kostadinow przeszedł do historii światowego futbolu dzięki dwóm golom strzelonym w Paryżu.

Inni

Przy okazji warto wspomnieć także o innych reprezentacjach, które sensacyjnie na mundial się nie kwalifikowały. Tak było m.in. w przypadku Anglików w 1994 roku (półfinaliści poprzedniego turnieju), Holandii w 2002 roku czy Egiptu, mistrza Afryki, który nie zagrał na mundialu w RPA w 2010 roku.