Wielkie reprezentacje mogą opuścić MŚ 2018. Szykuje się wiele niespodzianek

Czy na mistrzostwach świata w 2018 roku zabraknie kilku wielkich reprezentacji? To bardzo możliwe, bo niektórzy faworyci będą drżeli o awans do ostatniej kolejki. Szykuje się również kilka pozytywnych niespodzianek.
Leo Messi zapowiada bojkot mediów Leo Messi zapowiada bojkot mediów NATACHA PISARENKO/AP

Wielkie reprezentacje mogą opuścić MŚ 2018. Szykuje się wiele niespodzianek

Czy na mistrzostwach świata w 2018 roku zabraknie kilku wielkich reprezentacji? To bardzo możliwe, bo niektórzy faworyci będą drżeli o awans do ostatniej kolejki. Szykuje się również kilka pozytywnych niespodzianek.

Portugalia - Szwajcaria
Portugalia - Szwajcaria JEAN-CHRISTOPHE BOTT/AP

Portugalia

W nie najlepszej sytuacji znajdują się mistrzowie Europy. W pierwszym meczu eliminacji przegrali 0-2 ze Szwajcarami, którzy wygrali wszystkie sześć meczów - mają 18 pkt, o trzy więcej niż Portugalczycy. Wobec słabych pozostałych rywali w grupie - Węgry, Wyspy Owcze, Andora i Łotwa - Portugalczycy raczej nie mają co na nich liczyć i muszą wygrać wszystkie pozostałe mecze, by wyprzedzić Szwajcarię i zepchnąć ją do baraży.

Holandia i Francja

Czy powinniśmy już przyzwyczajać się do tego, że Holandii będzie brakowało na wielkich turniejach? W trwających eliminacjach MŚ 2018 są dopiero na trzecim miejscu i znajdują się trzy punkty za Szwecją i Francją, które walczą o pierwsze miejsce. Jak widać, obsada baraży może być bardzo silna, przez co dla faworytów pokroju Francji nie musi to być formalność.

Włochy lub Hiszpania

Los skojarzył ze sobą Włochy oraz Hiszpanię już w grupie eliminacyjnej - niedawni mistrzowie świata i Europy byli losowani z 1. koszyka, natomiast Włosi z 2. Obecnie obie ekipy idą łeb w łeb, po sześciu kolejkach mają po 16 pkt. W lepszej sytuacji znajduje się Hiszpania, która ma lepszy bilans bramkowy i w dodatku rozegra drugie spotkanie z Włochami u siebie (w pierwszym spotkaniu padł remis 1-1). Gorsza ekipa najprawdopodobniej zagra w barażach, ale tam mogą znaleźć się równie silne ekipy.

Reprezentacje z Ameryki Południowej

Najbardziej emocjonujące eliminacje jak zwykle mają miejsce w Ameryce Południowej. Pewna awansu jest już Brazylia, a szans nie mają już Boliwia i Wenezuela. Aż cztery punkty do miejsca barażowego tracą Paragwaj i Peru, którym trudno będzie zniwelować stratę w ostatnich czterech kolejkach.

Najciekawiej jest na miejscach 2.-6. Awans na mundial dają czołowe cztery miejsca, a piąte zapewni prawo gry w barażu interkontynentalnym z przedstawicielem Oceanii. Kolumbia ma 24 pkt, Urugwaj 23 pkt, Chile 23 pkt, Argentyna 22 pkt, a Ekwador 20 pkt.

Jeszcze do niedawna wydawało się, że w bardzo złej sytuacji jest Argentyna. Lionel Messi miał ominąć trzy z czterech ostatnich spotkań, ale ostatecznie FIFA cofnęła wymierzoną mu karę, przez co fani wicemistrzów świata mogli nieco się uspokoić. Ale tylko nieco, bo eliminacje w strefie CONMEBOL są zdecydowanie najtrudniejsze ze wszystkich.

Chile - Australia Chile - Australia PAVEL GOLOVKIN/AP

Australia

Bardzo ciekawie jest w Azji. Na dwie kolejki przed końcem zmagań Australia znajduje się dopiero na trzecim miejscu w swojej grupie z 16 pkt - ma taki sam dorobek co druga Arabia Saudyjska i o punkt mniej od prowadzącej Japonii. Nieobecność Australii grającej na mundialach regularnie od 2006 roku byłaby sporym zaskoczeniem. Gdyby 'Socceroos' zajęli trzecie miejsce, musieliby przejść przez dwustopniowe baraże, by zagrać w Rosji.

Essam el-Hadary Essam el-Hadary SUNDAY ALAMBA/AP

Ciekawie dzieje się w Afryce

Po raz drugi na mistrzostwach świata może zagrać Demokratyczna Republika Konga! W 1974 zagrała na niemieckim mundialu jeszcze jako Zair. Po dwóch z sześciu kolejek zajmuje pierwsze miejsce w swojej grupie eliminacyjnej i wyprzedza Tunezję lepszym bilansem bramek. Kluczowe będą starcia właśnie między tymi dwoma zespołami, to one wyłonią uczestnika MŚ 2018.

W znakomitej sytuacji znajduje się Nigeria - prowadzi w tabeli z 6 pkt i ma aż cztery punkty przewagi nad Kamerunem (mistrzami Afryki) oraz pięć nad Zambią i Algierią, która oczarowała kibiców na MŚ 2014.

Ciekawie jest w grupie C. Wybrzeże Kości Słoniowej jest liderem, ale ma tylko 4 pkt - dwa przewagi nad Gabonem i Maroko oraz jeden Mali.

Najciekawiej jest w grupie D. Burkina Faso i Republika Południowej Afryki mają po cztery punkty, a Senegal trzy - Republika Zielonego Przylądka raczej nie ma co marzyć o mundialu, bo ma zero punktów. Dla Burkina Faso ewentualny udział na MŚ byłby debiutem. W ostatnich latach ta reprezentacja poczyniła ogromne postępy - w 2013 roku zdobyła srebrne, a w tym roku brązowe medale Pucharu Narodów Afryki.

O powrót na mundial po latach przerwy walczy Egipt. I idzie mu bardzo dobrze - ma 6 pkt, dwa przewagi nad Ugandą, pięć nad Ghaną i sześć nad Kongiem. Niewykluczone, że Ghana opuści pierwszy mundial od 2006 roku.

Courtois zatrzymuje Dempsey'a Courtois zatrzymuje Dempsey'a Fot. Julio Cortez

USA

Na cztery kolejki przed końcem eliminacji w strefie CONCACAF w znakomitej sytuacji znajdują się Meksyk (14 pkt) oraz Kostaryka (11 pkt). Pewne awansu nie może być USA, które w sześciu meczach zdobyło zaledwie 8 pkt - dwa zwycięstwa, dwa remisy, dwie porażki. Wyprzedza czwartą Panamę (która znajduje się na miejscu barażowym) o punkt i piąty Honduras o dwa punkty.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.