Finał mundialu 2014. Pięć cech, dzięki którym Messi jest wybitnym piłkarzem

O tym, że Lionel Messi jest wybitnym piłkarzem, nie trzeba nikogo przekonywać. Ale, co tak naprawdę, czyni go tak wielkim zawodnikiem? Wyjaśnić fenomen Argentyńczyka postanowili dziennikarze agencji AP. Przedstawili pięć jego cech, których kombinacja pomaga mu siać spustoszenie w szeregach obronnych rywali.

SZYBKOŚĆ

"Jest wielu zawodników, którzy wygraliby z Messim wyścig na 100 metrów, ale jego bieg z piłką to już inna historia. Messi potrafi kontrolować futbolówkę biegnąc w swoim niemal najszybszym tempie, co czyni go doskonałym dryblerem. Przebijać się przez obronę rywali pozwala mu też nie tyle szybkość, co samo przyspieszenie. Kiedy wystartuje, aby znaleźć sobie miejsce na oddanie strzału lewą nogą, tylko kilku obrońców jest w stanie za nim nadążyć."

RÓWNOWAGA

"Tak samo, jak Diego Maradona, Messi tworzy zaletę ze swojej małej sylwetki. Niski środek ciężkości pozwala mu szybko zmieniać kierunki biegu i utrzymywać się na nogach, gdy robi zwody. Często jednym sposobem na wytrącenie go z równowagi jest sfaulowanie go. Na mundialu obrońcy pilnowali go na zmianę, żeby nie ryzykować otrzymania czerwonej kartki".

Nigeria - Argentyna 2:3 Nigeria - Argentyna 2:3 Fot. STEFANO RELLANDINI

DOKŁADNOŚĆ

"Messi jest jednym z najlepszych wykonawców rzutów wolnych na świecie. Uderza piłkę swoją magiczną lewą stopą z imponującą dokładnością. Niemal zawsze trafia w światło bramki, a jeśli przestrzela, to nieznacznie. Bardzo rzadko oglądamy sytuację, kiedy uderza pięć metrów nad bramką. W ostatnim meczu grupowym przeciwko Nigerii Messi wykonywał dwa rzuty wolne. Za pierwszym razem przerzucił mur, ale Vincent Enyeama był świetnie ustawiony i odbił piłkę. Ale przy drugim strzale Messi poprawił celność i uderzył wprost do siatki. W przerwie Enyeama podszedł do sędziego i zażartował, żeby ten nie dawał już więcej wolnych Messiemu".

Messi strzela zwycięską bramkę Messi strzela zwycięską bramkę Fot. LEONHARD FOEGER

CIERPLIWOŚĆ

"Cierpliwość jest niedocenianą cechą u piłkarzy, a Messi ją posiada i prezentuje w mistrzostwach. Każdy zawodnik chce go zastopować, zamykać mu przestrzeń i atakować go tak szybko, jak tylko dotknie piłkę. Efekt jest taki, że Messi wygląda, jakby był poza grą przez długie fragmenty meczów. Ale zamiast zwieszać głowę i frustrować się, Messi czeka na swoją okazję, czeka na moment, kiedy obrońcy spuszczą z niego oko i wtedy uderza. Tak było w meczu z Iranem i tak było z Belgią, kiedy asystował przy golu Angela di Marii".

Radość Messiego Radość Messiego Fot. LEONHARD FOEGER

INTELIGENCJA

"Messi wybija się także umiejętnością czytania gry. W umyśle wyznacza sobie drogę do bramki przeciwników, zanim oni to zrobią. To jest klucz do zrozumienia, dlaczego jest tak płodnym strzelcem. Czasem jednak jego pomysły stanowią problem dla zespołu. Są zbyt niekonwencjonalne dla jego kolegów z reprezentacji, którzy nie są z nim tak zgrani, jak Andres Iniesta i Xavi Hernandez w Barcelonie".

Więcej o: