Mistrzostwa świata 2018. Szwecja - Szwajcaria. Szwecja w ćwierćfinale! Szczęśliwy gol na miarę awansu - to jest Twój LIVE [ZAPIS RELACJI]

• wtorek, 03 lipca 2018
  • KONIEC

Szczęśliwy gol po strzale Forsberga i nieudanej interwencji Akanjiego wprowadził Szwecję do najlepszej ósemki turnieju. Szczegółowe podsumowanie tego meczu poniżej. O półfinał Szwedzi powalczą ze zwycięzcą spotkania Kolumbia - Anglia.

Mistrzostwa świata 2018. Szwecja - Szwajcaria. Emil Forsberg dał zwycięstwo Szwedom!

Reprezentacja Szwecji pokonała Szwajcarię (1:0) w meczu 1/8 finału mistrzostw świata, dzięki czemu awansowała do kolejnej fazy turnieju. Zwycięstwo drużynie Janne Anderssona zapewniła bramka zdobyta przez Emila Forsberga.

• KONIEC MECZU

90. min. + 5

Strzela Toivonen, broni Sommer, a potem od razu pan Skomina kończy mecz! Szwecja w ćwierćfinale!

• 90. min. + 4

Jest analiza VAR jeszcze. Czerwoną kartkę za ten faul dostał Lang, ale okazuje się, że karnego nie będzie. Przewinienie rozpoczęło się jeszcze przed polem karnym, a więc rzut wolny.

• 90. min. + 3

Nadziali się na kontrę Szwajcarzy, a w ostatniej chwili sfaulowany został Olsson.

Rzut karny dla Szwecji!

• 90. min. + 2

Helweci całym zespołem na połowie Szwedów. Bronią się dobrze piłkarze Janne Anderssona.

• 90. min. + 1

Centra Rodrigueza, przed bramką główkuje Seferović i świetnie broni Olsen!

• 89. min.

Trzy minuty doliczone do regulaminowego czasu gry. 180 sekund nadziei Szwajcarów.

• 87. min.

Zmiana w Szwecji: Thelin za Berga.

• 84. min.

Trwa od kilku minut oblężenie bramki Olsena. Bronią się konsekwentnie Szwedzi, mobilizuje jeszcze kolegów do podjęcia tego ostatniego wysiłku kapitan zespołu Trzech Koron - Granqvist.

• 80. min.

Zamieszanie w polu karnym Szwedów. Forsberg wybija piłkę sprzed linii bramkowej!

• 76. min.

Mijają kolejne minuty, Szwajcarom kończy się czas. Wszystko albo nic, panowie. Wszyscy do ataku.

• 73. min.

Podwójna zmiana w zespole Helwetów: Embolo i Seferović za Zubera i Dzemailiego.

• 70. min.

Chcieliśmy już pisać, że pachnie dogrywką. Przyznajemy, zaskoczyli nas Szwedzi, niemniej niż Akanji Sommera.

• 67. min.

Gdyby był dzisiaj w Sankt Petersburgu, z pewnością mógłby poklepać po plecach Akanjiego.

• 64. min.

Forsberg uderzył z szesnastego metra, w sam środek bramki, ale po drodze Akanji zrobił "Cionka" i rykoszet zmylił bezradnego Sommera. Szczęśliwa bramka Szwedów.

• GOOOOOOL

63. min.

GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL!!! Szwecja prowadzi!!!

• 59. min.

Behrami odbiera piłkę Forsbergowi. Sędzia Skomina ma inne zdanie na ten temat i nie tylko odgwizduje faul, ale i pokazuje Szwajcarowi żółtą kartkę. Powtórki pokazują, że arbiter popełnił błąd. Ale nic to, stało się, gramy dalej, a Behrami, jeśli Szwajcarzy awansują, nie zagra w ćwierćfinale z powodu kartek.

• 56. min.

A tutaj dowód na to, że walki to dzisiaj na pewno nie brakuje. Niektórzy, jak Djourou, muszą pilnować nawet spodenek.

• 52. min.

Teraz cofają się Szwedzi, a do przodu ruszają Szwajcarzy. Brakuje gdzieś jednak dobrego ostatniego podania.

• 49. min.

Od początku atakują Szwedzi. Zakotłowało się w polu karnym Szwajcarów, Toivonen dopadł do piłki i uderzył, ile tylko miał sił. Gdyby w tym strzale było równie dużo precyzji co siły, mielibyśmy gola. A tak od bramki zaczyna Sommer.

Gramy!

• PRZERWA

Pierwsze 45 minut ze wskazaniem na Szwedów. Czego im zabrakło? Przede wszystkim skuteczności. Świetne okazje zmarnowali Berg i Ekdal, więc jeśli Szwedzi w przerwie nastawią celowniki, Szwajcarzy mają się czego obawiać. Do przerwy 0:0.

• 45. min.

Koniec pierwszej połowy.

• 44. min.

W końcówce teraz przycisnęli natomiast Helweci. Stałe fragmenty gry, dośrodkowania, to dzisiaj ich główna broń. Na razie nie chce im jednak wypalić, ale czasu mają jeszcze dużo.

• 41. min.

To powinien być gol! Lustig miękko w pole karne, a tam na dalszym słupku bez krycia Ekdal. Z najbliższej odległości uderzał szwedzki pomocnik, ale źle złożył się do strzału i piłka poszybowała wysoko nad poprzeczką. To była najlepsza okazja w pierwszej połowie!

• 39. min.

Ale Szwedzi nie pozostają rywalom dłużni. Forsberg huknął z rzutu wolnego, piłka jeszcze zmieniła kierunek lotu, odbijając się od muru, i o centymetry minęła bramkę. Sommer tylko odprowadził futbolówkę wzrokiem.

• 37. min.

No wreszcie przyspieszyli Helweci! Szybka akcja, płaskie odegranie ze skrzydła na szesnasty metr i bomba Zubera frunie nad poprzeczką.

• 34. min.

Czekamy, patrzymy, chcemy emocji. Cicho wszędzie, głucho wszędzie...

• 31. min.

Dośrodkowanie Rodrigueza z rzutu wolnego lepiej przemilczmy. Bardziej w klimatach ekstraklasy niż mundialu.

• 30. min.

Ostry faul Lustiga na Drmicii i żółta kartka. W przypadku awansu Szwecji do ćwierćfinału Lustig będzie w tym meczu pauzował.

• 27. min.

Kapitalna parada Sommera! Berg uderzył z woleja, wpuszczając piłkę w kozioł. Ta zmierzała przy samym słupku, ale Sommer wyciągnął się jak człowiek guma i sparował to uderzenie do boku. "Jest jak puma" - trafnie podsumował tę sytuację Jacek Laskowski.

• 24. min.

Na murawie obecnie nie dzieje się wiele, ale to nie przeszkadza bawić się dobrze kibicom. Szwedzi pełni wiary i uśmiechu.

• 21. min.

Sporo niedokładności, tak u Szwedów, jak i Szwajcarów. Mały boiskowy chaos.

• 18. min.

Uspokoiła się nam gra. Szwajcarzy próbują wyjść wyżej do rywali, ale jakoś bez przekonania.

• 15. min.

Szwajcarzy nie radzą sobie z pressingiem rywali. Próbują więc prostych środków, grania na skrzydła i szybkich dośrodkowań. Póki co bez wartych odnotowania efektów.

• 12. min.

No nie jest to mecz Berga. Świetnie na wolne pole wychodził Forsberg, ale jego kolega z ataku wycofał piłkę. Po co? W jakim celu? Wie to tylko Berg.

• 9. min.

Ojojoj! Fatalnie wybicie Sommera, prosto pod nogi rywali. Piłka wraca błyskawicznie w pole karne do Berga, a ten w stuprocentowej sytuacji za długo składa się do strzału i zostaje zablokowany. Spadł kamień z serca Sommerowi.

• 6. min.

Mamy pierwszy celny strzał w tym meczu. Bez fajerwerków uderzenie Zubera, ale do statystyk się liczy. Chcieli dorównać rywalom Szwedzi, ale w niezłej sytuacji Berg uderza obok bramki.

• 3. min.

Dużo walki z obu stron, raczej głównie w środkowej strefie boiska.

• 1. min.

Gramy!

• Wyjściowe jedenastki obu drużyn:

Szwecja: Olsen - Lustig, Lindelof, Granqvist, Augustinsson - Claesson, Svensson, Ekdal, Forsberg - Berg, Toivonen

Szwajcaria: Sommer - Lang, Djourou, Akanji, Rodriguez - Behrami, Xhaka, Shaqiri, Dzemaili, Zuber - Drmic

• Szwajcarzy zmagania w swojej grupie zakończyli na 2. lokacie, ustępując jedynie miejsca Brazylii, która wczoraj awansowała do ćwierćfinału, pokonując Meksyk. Helweci po raz ostatni dalej niż do 1/8 finału dotarli na mundialu w 1954 roku, co do tej pory jest największym sukcesem szwajcarskiej piłki na mistrzostwach świata. We wtorek stoją przed wielką szansą na powtórzenie tego historycznego wyczynu.

• Szwedzi w fazie grupowej zaskoczyli. W grupie z Niemcami, Meksykiem i Koreą Południową wyszli z 1. miejsca, tracąc punkty tylko po starciu z jeszcze aktualnymi mistrzami świata, z którymi przegrali 1:2, tracąc bramkę na wagę punktu w 94. minucie. Bez Zlatana Ibrahimovicia, który karierę reprezentacyjną zakończył po Euro 2016, zespół Janne Anderssona może nie ma w składzie wielkich gwiazd, ale posiada w końcu kolektyw.

• We wtorek odbędą się ostatnie mecze 1/8 finału piłkarskich mistrzostwa świata w Rosji. Na pierwszy ogień idzie starcie Szwedów ze Szwajcarami. Początek spotkania o godz. 16.