Mundial 2018. Kane ratuje Anglię. Tunezja pokonana

• poniedziałek, 18 czerwca 2018
  • KONIEC

Może i pierwsza połowa była zdecydowanie ciekawsza, ale całemu spotkaniu nie można odmówić szczodrego dawkowania kibicom emocji. Okazuje się, że nie żyjemy jeszcze w czasach postniespodziankowych, Anglia w ostatniej chwili ratuje zwycięstwo i Europa kontynuuje swój wielki marsz przez mundial. A to jest dobrą wróżbą przed ostatnim dniem pierwszej kolejki, ze spotkaniami ostatniej grupy, kiedy to swój mecz rozegrają ostatni, którzy będą pierwszymi... Amen. Dziękujemy za uwagę i zapraszamy na jutro - tradycyjnie na godziny 14:00, 17:00 i 20:00, ale zwłaszcza na tę środkową, kiedy to Polska zmierzy się z Senegalem. Życzymy udanego wtorku!

• 90. min. + 5

Koniec meczu.

• 90. min. + 4

Tunezyjczycy zaczęli się spieszyć. Coś tam nawet próbowali poatakować, ale w ostatnich sekundach Anglicy zepchnęli ich na własną połowę.

• 90. min. + 3

Ostatnia zmiana. Dier za Lingarda.

• 90. min. + 1

Nie dość, że się stało, to jeszcze znowu wedle tego samego scenariusza! Dośrodkowanie z rzutu rożnego, Stones zgrywa (tym razem, tylko zgrywa) głową i Kane również głową, ale swoją, uderza. Sprzed samej bramki.

• GOOOOOOL

90. min. + 1

GOOOL! 1:2! Kane!

Sędzia dolicza cztery minuty.

• 89. min.

Znajdź różnicę: Khalifa - Khalifa.

• 88. min.

Rajd Loftusa-Cheeka prawym skrzydłem. A biegło mu się tak dobrze, że postanowił wybiec z piłką poza boisko.

• 87. min.

Dużo szczęścia Tunezyjczyków. Jeżeli szczęściem należy nazwać sytuację, w której żaden z Anglików nie zdecydował się przejąć tej piłki w polu karnym i uderzyć z dziesięciu metrów.

• 85. min.

Selekcjoner ma chyba zaufanie do zdrowia swojego drugiego bramkarza, bo przeprowadza właśnie ostatnią zmianę i nie jest to zmiana golkipera. Khalifa za Khazriego.

• 84. min.

OK, bardzo możliwe, że Stones jednak zagroził. Ben Mustapha pada po zderzeniu na murawę i... trzyma się za bark.

• 83. min.

Stones znowu mógł zagrozić rywalom główką w polu karnym, ale Ben Mustapha wygrał ten morderczy pojedynek.

• 82. min.

Pokaz efektownych zwodów Anglików w odległości jakichś 30 metrów od bramki. Własnej bramki.

• 81. min.

Żona Jamiego Vardy'ego lekko zdziwiona wynikiem.

• 80. min.

Druga zmiana w reprezentacji Anglii. Schodzi Dele Alli, wchodzi Ruben Loftus-Cheek. Jeśli Tunezyjczycy będą próbowali odczytać jego nazwisko, zanim zabiorą się za powstrzymywanie go, może się okazać, że była to genialna decyzja trenera.

• 79. min.

Cóż, w pierwszej fazie było dobrze - piłka przeleciała nad murem. W drugiej fazie było gorzej - piłka przeleciała nad bramką.

• 78. min.

Faul tuż przed polem karnym. Kartki nie ma, ale jest bardzo dogodna okazja dla Anglików. Chwila minie, zanim dogadają się, który z nich ma uderzać, i że będzie to Ashley Young.

• 77. min.

Kane zajmuje się dzisiaj między innymi sprytnymi zgraniami do tyłu z linii końcowej. Ale Tunezyjczycy zdołali już go przejrzeć.

• 76. min.

Pierwszy taki zryw Anglików od paru minut. Wrzutka z prawego skrzydła, ale dobra interwencja obrońcy. Anglicy nie tracą jednak piłki.

• 74. min.

To się musiało tak skończyć. Sliti (człapiąc) opuszcza boisko, zastępuje go Ben Amor.

• 73. min.

Włącza się angielskie poczucie humoru. W Wikipedii napisali, że sędzia Roldan pochodzi z Tunezji i jest fanem wrestlingu.

• 72. min.

Sliti uderza z bardzo dużej odległości. W hokeju nazwalibyśmy to raczej zagraniem na uwolnienie.

• 71. min.

Kane pędzi do piłki w polu karnym, ale efektownie przegrywa wyścig z Benem Mustaphą. Na dokładkę, sędzia odgwizduje spalonego. Mógł być.

• 69. min.

Trippier uderza z rzutu wolnego. Ale wolałby, żebyśmy o tym nie wspominali.

• 68. min.

Pierwsza zmiana w reprezentacji Anglii. Rashford za Sterlinga.

• 67. min.

Chyba już nawet Tunezyjczycy zwątpili w Anglików. Coraz odważniej atakują ich w środku boiska, chcą przejąć bezcelowo podawaną piłkę i ruszyć z kontrą.

• 65. min.

Anglicy wymieniają między sobą niezliczoną liczbę podań. Angielscy kibice zamieniliby je na zliczalną liczbę podań, wykonanych na połowie rywala.

• 63. min.

Pół godziny dzieli nas od kolejnej niespodzianki. Chociaż, w tym tempie, niedługo "niespodzianką" trzeba będzie nazywać brak niespodzianki.

• 61. min.

Kolejny rzut rożny. Piłka zagrana nieco za mocno, ale - nie ma sprawy - Kane wycofuje przewrotką. Żaden z kolegów nie wykorzystuje jednak poświęcenia napastnika Tottenhamu.

• 60. min.

Anglicy znowu zaczynają czarować. Ale, pamiętni marności swych strzałów z pierwszej połowy, nie próbują nawet wykańczać akcji. A obrońcy, koniec końców, jakoś sobie z nimi radzą.

• 60. min.

Sędzia Wilmar Roldan będzie wrogiem publicznym numer jeden w Anglii. No chyba, że jednak wygrają.

• 59. min.

Wszystkim, którzy dopiero włączyli naszą relację, przypominamy, że spóźnili się o jakąś godzinę. Nie ma sprawy, możecie zostać. Macie szczęście, że to się nagrywa.

• 57. min.

Komentatorzy podkreślają, że Tunezyjczycy nic sobie nie robią z pressingu rywali i odważnie rozgrywają piłkę przed własnym polem karnym. Nie dodają jednak, że z każdą sekundą są przez to coraz bliżej tragedii.

• 56. min.

Harry Kane nie ma dziś łatwego życia.

• 55. min.

Maguire rusza lewą stroną. Spogląda w pole karne, analizuje, gdzie ma kolegów i podaje dokładnie tam, gdzie ich nie ma. Potem zbiega do szatni i wrzuca do niszczarki swój tunezyjski paszport oraz akt urodzenia.

• 53. min.

Pickford wybiega przed pole karne do znienacka wypuszczonego tam Tunezyjczyka. Sędzia odgwizduje spalonego (być może słusznie), napastnik jest wściekły (być może słusznie - ale raczej nie).

• 51. min.

Uderzenie głową z rzutu rożnego. Piłka znowu ląduje w rękach bramkarza. Wchodząc na boisko, wyglądał dość niepewnie, ale chyba oswoił się z myślą o grze na mundialu i radzi sobie naprawdę nieźle!

• 50. min.

Strata piłki, Sterling pędzi do kontry. Zostaje osaczony, próbuje sprytnie podać między przeciwnikami. Z marnym skutkiem. Tunezyjczycy znowu wyciągają pomocną stopę i postanawiają wepchnąć bramkarza na minę. Ryzykowne podanie, Benowi Mustaphie udaje się jednak wybić na róg.

• 49. min.

Anglicy próbują załatwić rywali podstępem. Skoro nie prowadzą, mimo tak dobrej gry w pierwszej połowie, w drugiej próbują grać gorzej. Taktyka odważna, ale nikt nie twierdzi, że nie okaże się skuteczna.

• 47. min.

I już wiemy, po co ci Anglicy tak szybko biegają. Żeby nie zeżarła ich ta plaga moskitów, przed którą nie potrafią się odgonić.

Gramy!

• PRZERWA

Pierwszą połowę meczu w wykonaniu Anglików komentuje Roy Hodgson.

• PRZERWA

Jeżeli ktoś był rozczarowany grą reprezentacji Anglii przez ostatnie kilkanaście lat w ostatnim czasie, to początek spotkania mógł go nieźle zaskoczyć i tchnąć w takiego kibica nowe nadzieje. Ale potem było coraz dziwniej. A na pierwszy plan wysuwa się tu niebywała niekompetencja strzelecka Anglików (Lingardzie, patrzymy na ciebie). Co będzie w drugiej połowie, nie ośmielamy się prognozować. Możemy na nią jedynie zapraszać.

• 45. min. + 4

Koniec pierwszej połowy.

• 45. min. + 3

Być może miał nosa, że coś się jeszcze wydarzy. Maaloul obrywa mocno piłką i pada na murawę. Chwilę pewnie poleży.

• 45. min. + 1

Sędzia ma pewnie w głowie jakąś liczbę, ale nikogo o przedłużeniu nie informuje. A przynajmniej nie telewizyjnego realizatora.

• 44. min.

Zaskakująca, błyskawiczna kontra Anglików. Lingard wpada w pole karne, bramkarz wybiega w jego kierunku. I trzeba przyznać, że Ben Mustapha reaguje całkiem nieźle, bo chociaż pomocnikowi Manchesteru United udaje się przerzucić nad nim piłkę, to ta odbija się potem od słupka i wypada poza pole gry. Anglik liczył na to, że zdąży jeszcze do niej dobiec.

• 44. min.

Aha, skończyło się, stałofragmentowanie.

• 43. min.

Skończyło się stałofragmentowanie. Dwa kolejne rzuty wolne rozegrane raczej kiepsko, Anglicy mieli szczęście, że udało się zakończyć tę akcję strzałem (z rykoszetem). Czyli rzut rożny.

• 41. min.

Lineker wściekły. Pisze, że to był najdelikatniejszy rzut karny w historii.

• 39. min.

Anglicy to dobrzy ludzie, odwdzięczają się. Stały fragment gry, jest groźnie, dwóch Tunezyjczyków zderza się, jeden z nich, próbując wybić, trafia we własną poprzeczkę, a potem mamy już tylko taki koncert strzeleckiego partactwa w wykonaniu Anglików, że przed jutrzejszym meczem możemy się tylko cieszyć, że w naszej kadrze nie ma napastników o takich możliwościach w temacie pudłowania z paru metrów. W tym, pudłowania w piłkę. Serio.

• 37. min.

Maguire oddaje piłkę rywalom na własnej połowie. Tunezyjczycy to dobrzy ludzie, nie chcą robić kłopotów tak dobremu człowiekowi. Jedno kiepskie podanie i jedno poślizgnięcie się przy wybieganiu do owego sprawiają, że świetnie zapowiadający się atak znikąd zamienia się w zupełne nic.

• 36. min.

Co ten Walker?

• 35. min.

Pickford rzucił się świetnie i chyba niewiele zabrakło, żeby tego karnego wyjął. Ale zawodnik saudyjskiego An-Nassr wcelował blisko prawego słupka.

• GOOOOOOL

35. min.

GOL! 1:1! Sassi!

• 33. min.

Kartka dla Walkera. Przedziwna sytuacja. Wydawało się, że Walker miał sytuację pod kontrolą, że nawet nie atakował rywala, ale... rzeczywiście wykonał w jego kierunku niepotrzebny (i wyglądający na przemyślany) ruch ręką, przez co Tunezyjczyk oberwał w twarz i dostał upoważnienie do domagania się "jedenastki".

• 33. min.

Rzut karny dla Tunezji! Ben Youssef pada w polu karnym, ale czy faktycznie był faul?

• 31. min.

Trzeba oddać Anglikom również fantazyjne wykonywanie stałych fragmentów gry. Bardzo ciekawe dośrodkowanie w pole karne i raczej mocno szarpany przez rywala Maguire daje radę oddać nie najgorsze uderzenie głową. Ben Mustapha, łapiąc piłkę, o mało co nie zderza się ze słupkiem, a niedoszły strzelec ma jeszcze pretensje do sędziego, domaga się chyba karnego.

• 30. min.

Tak strzelał Harry Kane.

• 29. min.

Anglicy chcieli pokazać trochę tiki-taki, ale chyba jednak nie są do tego stworzeni. Bronn ruszył z kontrą utrzymaną w podobnej stylistyce i również poległ - niechcący odbił piłkę ręką.

• 27. min.

Czy Tunezyjczycy zasłużyli na wyrównanie? Wiemy na pewno, że nie uważają tak Tunezyjczycy. Trudno inaczej wytłumaczyć ich niechęć do wykorzystania swojej dobrej akcji i ciąg fatalnych błędów rywali w obronie. Jeden śmiałek kończy tę serię niefortunnych zdarzeń strzałem. Rykoszet, będzie rzut rożny. Och, i już po.

• 25. min.

Ale grają! Kto żyw, pędzi oglądać Anglię.

• 24. min.

Czterech Tunezyjczyków kryje dwóch Anglików w polu karnym. Pozostałych dwóch Anglików pokryją innym razem. Ale cóż to? Okazuje się, że obrońcy wiedzą, co robią - piłka trafia do niepilnowanego Lingarda, który uderza z paru metrów tak, że nie wytłumaczy go z tego nawet ewentualne zwycięstwo 5:0.

• 23. min.

Znienacka kontra Tunezyjczyków. Bronn ruszył prawym skrzydłem, ale pościg Sterlinga okazał się skuteczny. Zablokował wrzutkę i mamy (bardzo nieudany) korner, zakończony (tu następuje stopniowanie) jeszcze bardziej nieudanym uderzeniem Slitiego.

• 22. min.

Pokaz siły (dosłownie) Pickforda. Wykopuje piłkę do Bena Mustaphy.

• 21. min.

Lineker pod wrażeniem.

• 20. min.

Jeśli ktoś ogląda Premier League, może być przyzwyczajony do takiego tempa gry. Tunezyjczycy chyba nie oglądają Premier League.

• 18. min.

Walker dobrze wystawił piłkę na prawe skrzydło, stamtąd piłka szybko powędrowała w pole karne, gdzie: 1) jakimś cudem piłki nie wybił żaden obrońca, 2) jakimś cudem piłki nie uderzył żaden Anglik, 3) udało się na chwilę wybić, po czym Ben Mustapha musiał łapać uderzenie sprzed pola karnego. Było mocne, ale zrobił to pewnie.

• 18. min.

Był to krótki, ale efektowny występ bramkarza Tunezji. Tuż przed golem Kane'a obronił taki strzał.

• 17. min.

Pickford również postanawia przeprowadzić rozgrzewkę. Anglicy angażują swojego kolegę w grę, podają do niego i pozwalają trochę się rozruszać.

• 15. min.

Hassen schodzi z boiska z obolałym barkiem. Po drodze płacze, a wszyscy koledzy go obejmują i przekazują wyrazy współczucia. Zastępuje go Ben Mustapha.

• 13. min.

Hassen znowu leży na murawie. Nawet jeśli na chwilę się podniesie, to pewnie jego kolejny zryw nie potrwa długo. Trwa intensywna rozgrzewka rezerwowego bramkarza.

• 11. min.

Dośrodkowanie w pole karne. Górą jest tam zdecydowanie Stones. Hassen daje jeszcze radę zablokowań to niezłe uderzenie głową, ale wybita przez niego piłka trafia prosto do stojącego tuż przed bramką Kane'a. Tej dobitki spudłować już się nie dało.

• GOOOOOOL

11. min.

GOL! 0:1! Kane!

• 10. min.

Kane'a na razie obśmiewać nie można, bo to niezbyt celne uderzenie spowodowane było dobrym blokiem obrońcy. Będzie rzut rożny.

• 9. min.

Trzeba przyznać, że Anglicy w pierwszych minutach imponują. No chyba że mówimy o celności strzałów i umiejętności wykańczania akcji - w tym przypadku imponują przede wszystkim memiarzom (memownikom?).

• 7. min.

A czy Ben Youssef będzie mógł kontynuować grę, to się jeszcze okaże. Pewnie tak, ale być może nie ze wszystkimi zębami. Oberwał brzydko łokciem od Younga. Czy było to uderzenie z premedytacją? Pewnie nie, zresztą, i tak nikt raczej Anglikowi niczego nie udowodni.

• 5. min.

Hassen leży na murawie, pędzą do niego lekarze. Trudno powiedzieć, co i w którym momencie mogło mu się stać, ale wszystko wskazuje na to, że tunezyjski bramkarz będzie mógł jednak kontynuować grę.

• 5. min.

Sterling sam z siebie się śmiał, że tego nie wykorzystał.

• 4. min.

Co ta Anglia! Kolejna błyskawiczna, kapitalna akcja, Lingard wystawia piłkę z lewej strony, Sterling ma pustą bramkę i... nie... to niemożliwe... nie trafia! Mógł tam być spalony, ale dzięki Sterlingowi nie trzeba nawet uruchamiać VARu.

• 3. min.

I znowu było niezwykle groźnie. Główka z rzutu rożnego, piłka odbija się od ziemi i... ociera chyba o spojenie. No i nie ma bramki!

• 2. min.

Goooaniema! Fenomenalne podanie Hendersona z połowy boiska, Alli wpada w pole karne i zastanawia się, czy strzelać, czy jeszcze wystawiać. Trzeba mu oddać, że rozważa to odpowiednio szybko. Świetnie wykłada piłkę przed bramkę, ale w zamieszaniu udaje się Tunezyjczykom wybić na róg.

• 1. min.

Gramy!

• Kibicki wstrzymują oddech.

• "God save the Queen" za nami. Piłkarze wymieniają się proporczykami, pozują do pamiątkowych zdjęć, za chwilę początek.

• Tunezyjczycy na mundialu zagrają po raz piąty i mają ambicję po raz pierwszy wyjść z grupy. Zespół mają dość mocny. Niedawno zremisowali z Portugalią 2:2 i tuż przed mundialem nieznacznie ulegli Hiszpanom - 0:1. Ponieważ Anglicy są specjalistami w spektakularnych klęskach, wcale Tunezji nie skazujemy na porażkę.

• Idzie młodość! Tak niedoświadczonej kadry Anglicy nie wystawili od 1962 roku. W sumie cała ich pierwsza jedenastka rozegrała do tej pory raptem 248 spotkań. Czy to po latach rozczarowań da wreszcie Anglikom drugi tytuł? Albo chociaż pierwszy w historii półfinał? Na początek ekipa Garetha Southgate'a zmierzy się z Tunezją.