Mistrzostwa świata w piłce nożnej 2018. Kostaryka - Serbia 0:1. Wygrał lepszy [ZAPIS RELACJI]

0 : 1

• niedziela, 17 czerwca 2018
  • KONIEC

Serbowie zaprezentowali się lepiej i zasłużyli na zwycięstwo. Kostaryka nie wygląda już jak reprezentacja, która mogłaby sprawić niespodziankę porównywalną do tej sprzed czterech lat (zwłaszcza że w grupie ma jeszcze Brazylię i Szwajcarię - ich mecz o godz. 20:00). Dziękuję za uwagę i zapraszam na godz. 17:00 - otworzymy wtedy rywalizację w Grupie F, gdzie Niemcy zmierzą się z Meksykanami.

• 90. min. + 9

Koniec meczu.

• 90. min. + 8

Sędzia ogląda tę sytuację na powtórce. I decyduje się tylko na żółtą kartkę dla Prijovicia:

• 90. min. + 6

To mogło być niespodziewane "to"! Kostarykanie byli tuż przed bramką Stojkovicia, ale jakoś zdołali zmarnować doskonałą okazję! Inna sprawa, że mógł tam być spalony - powtórka jednoznacznie nie potwierdza.

• 90. min. + 4

Zaczęło się tak, że jeden z członków kostarykańskiego sztabu próbował szybko podnieść piłkę i zabrał ją sprzed nosa Maticiowi... Po chwili, było już tak:

• 90. min. + 3

Kontra, która powinna być zabójcza. Z litości dla głównego sprawcy, nie opiszemy szczegółów jego uderzenia (?).

• 90. min. + 2

Kto szuka dobrego defensywnego napastnika? Jedyny minus: dość kiepski jako ofensywny napastnik.

• 90. min. + 1

Sędzia dolicza pięć minut.

Ostatnia zmiana. Prijović za Mitrovicia.

• 88. min.

Tysiąc słów na temat prawdopodobnie decydującej bramki meczu:

• 86. min.

Ponieważ nie było jeszcze żadnej telewizyjnej powtórki, w redakcji trwają dyskusje nad tym czy powinien być rzut karny (raczej nie powinien), ale (OK, już była - na pewno nie powinien) być może i tak należałoby ukarać Serbów jego niedyktowaniem, ponieważ niepotrzebne przeciąganie akcji i marnowanie okazji właśnie osiągnęło w ich wykonaniu wyżyny. A to już coś!

• 84. min.

Bolanos z 25 metrów wrzuca piłkę w ręce Stojkovicia. Serb, nie bez zdziwienia (ale bez kłopotów), łapie.

• 82. min.

Druga zmiana w Serbii. Rukavina za Tadicia.

• 81. min.

W Campbellu nadal dużo walki i ambicji (dobrze), ale mało ogarnięcia i kontroli (źle).

• 79. min.

Campbell próbuje przepchnąć się między paroma rywalami pod polem karnym, ale chyba za dużo jest w nim masy, a zdecydowanie zbyt mało szybkości.

• 77. min.

Kolejne bajeczne, techniczne zagrania Serbów w pole i w polu karnym. Wciąż nie udaje się jednak zamienić ich na drugiego gola w tym piłkarskim Superfarmerze.

• 76. min.

Navas znowu próbuje szczupakiem przeciąć podanie, ale nie sięga piłki. Kostić się chyba tego nie spodziewał, bo zamiast skierować piłkę do pustej bramki, pozwolił jej tylko mechanicznie odbić się od nogi i wrócić w kierunku, z którego przybyła.

• 75. min.

Milinković-Savić miał dobrą akcję i paru kolegów, ale postanowił huknąć z ponad 20 metrów. Nie w bramkę.

• 73. min.

Ostatnia zmiana w reprezentacji Kostaryki. Colindres za Guzmana.

• 72. min.

Campbell dostał świetne podanie przed obrońcę, nawet na moment wyszedł sam na sam ze Stojkoviciem, ale okazał się tylko jakieś parę razy wolniejszy od Milenkovicia, który szybko odrobił stratę startową i wybił piłkę.

• 70. min.

Pierwsza zmiana w Serbii. Kostić za Ljajicia.

• 69. min.

A radość po golu wygląda tak:

• 67. min.

Druga zmiana kostarykańska. Campbell za Urenę.

• 66. min.

Dośrodkowanie na Milinkovicia-Savicia, który uderza głową w jakichś 60 proc. tak, jak chce. Czyli, jak być może niektórzy zgadli, nie w bramkę.

• 64. min.

Nie zapowiadało się na tak groźną akcję, ale im dłużej trwała, tym bardziej Serbowie próbowali czarować i odgrywać piętami, niż skierować się pod bramkę najprostszą możliwą drogą. Ale cieszyli się nią, dopóki mogli.

• 62. min.

Kostarykanie przeprowadzają atak, ale ciekawsze od niego jest to ćwierknięcie:

• 60. min.

Pierwsza zmiana. Bolanos za Venegasa.

• 59. min.

Ivanović skosił Venegasa w taki sposób, że gdy sędzia sięgał po kartkę, zadziałała pamięć mięśniowa.

• 58. min.

Każda pomoc przy rozgrzewce się przyda...

• 56. min.

Nie ma za co. Wywołaliśmy piękne uderzenie Kolarova z rzutu wolnego. Obrońca AS Roma świetnie podkręcił piłkę i trafił idealnie przy słupku, ale Navas (którego śliczny lot w bramce na nic się zdał) będzie chciał pewnie porozmawiać sobie o tym strzale ze składnikami muru.

• GOOOOOOL

56. min.

GOL! 0:1! Kolarov!

• 55. min.

Miarka się przebrała. Guzman faulował trochę w ostatnich minutach i sędzia postanowił w końcu ukarać go kartką.

• 54. min.

Serbowie przycisnęli nieco, ale ich przebywanie w polu karnym przeciwnika - czasami nawet z piłką - specjalnie się na nic nie przekłada.

• 52. min.

Mamy tu naprawdę mocnego kandydata do tytułu pierwszego bezbramkowego meczu mundialu w Rosji. Ale czasu jest jeszcze sporo, więc tym chętniej próbujemy zapeszyć, pisząc te słowa.

• 50. min.

Mitrović do Milinkovicia-Savicia, które świetnie odgrywa z powrotem, w pole karne, dzięki czemu napastnik Newcastle United znajduje się sam na sam z Navasem... ale bramkarz Realu Madryt znowu jest górą! Tym razem, można mu oddać, zareagował świetnie, ale to już kolejny strzał w podobnej sytuacji, który powinien być co najmniej dwa razy lepszy, a już na pewno parę razy mocniejszy.

• 48. min.

Bardzo ładna tiki-taka w wykonaniu Serbów. Aż do momentu straty piłki.

Gramy!

• PRZERWA

W pierwszej połowie obie ekipy zaprezentowały się dosyć niemrawo (chociaż momenty były) i w drugich 45 minutach będą musiały chyba zaproponować coś więcej, żeby strzelić gola i powalczyć o trzy punkty. To miała być rozgrzewka przed kolejnymi dwoma dzisiejszymi meczami, ale pisząc te słowa myślałem bardziej o kibicach niż piłkarzach. No trudno, zobaczymy się z powrotem za kwadrans i zobaczymy, co da się jeszcze zrobić.

• 45. min. + 3

Koniec pierwszej połowy.

• 45. min. + 2

Tosić odzyskał piłkę pod własną bramkę i zaczął mijać rywali, rozpoczynając kontratak. Kostarykanom się to nie spodobało (trudno powiedzieć, co bardziej - mijanie czy kontratak) i zatrzymali go sugestywnym podcięciem.

• 45. min. + 1

Sędzia dolicza dwie minuty.

• 45. min.

Borges kontra Matić. W bonusie, reakcja Kostarykanina na swoje zagranie:

• 44. min.

Z teki redakcyjnego statystyka. Posiadanie piłki: Kostaryka - 37 proc., Serbia - 63 proc.

• 43. min.

Artysta znany jako Sergej znalazł się nagle przed obrońcami i zaprezentował uderzenie przewrotką. Efektownie, ale Navas złapał, a sędzia na dobitkę odgwizdał spalonego (którego nie było).

• 42. min.

Nieoczekiwany zryw. Calvo zbiega z lewej strony do środka i uderza. Obok słupka.

• 41. min.

Serbowie czekają już chyba na przerwę. Kostarykanie... hmm... na następny mundial.

• 39. min.

Urena uderza z dystansu. Co ciekawe, swoim strzałem raczej zwiększa, niż zmniejsza, dystans do bramki...

• 37. min.

Wyglądało to mniej więcej tak:

• 36. min.

Potężne zderzenie Tosicia z Acostą. Kostarykanin oberwał mocniej, ale Serb upadł z wyższej wysokości. Leżą i zwijają się z bólu mniej więcej na remis.

• 35. min.

Kolejne raczej dośrodkowanie w pole karne, Navas, na wszelki wypadek, znowu robi Supermana i przecina tor lotu piłki.

• 33. min.

Na zdjęciu selekcjoner Mladen Krstajić, który w ogóle, nic a nic, ani trochę, no proszę cię, wcale a wcale przecież nic nie knuje.

• 31. min.

Minął kolejny kwadrans i chociaż tym razem piłkarze masowo nie udali się w kierunku bidonów, to i tak wyglądają, jakby robili sobie przerwę.

• 29. min.

Wspominana wcześniej, fatalna główka Gonzaleza.

Dla takiego zdjęcia - warto było.

• 27. min.

Sergej Milinković-Savić wybiega przed obrońców, przyjmuje piłkę i jest sam na sam z Navasem. Być może myśli, że jest na spalonym (szybka powtórka nie wyjaśnia sytuacji), bo, zamiast uderzyć, podaje w Navasa.

• 25. min.

Mitrović kontra trzech przeciwników, a i tak najbardziej przeszkodził mu nieoczekiwany kozioł (nie taki).

• 23. min.

Powrót po przerwie był trudny, ale powoli wracamy do biegania i konstruowania akcji. Tadić znowu próbował zaczarować na prawej stronie, ale żaden z kolegów nie dotarł do jego zagrania. Rywale ruszyli z szybką i tak też właśnie przerwaną kontrą.

• 21. min.

Przerwa na uzupełnienie płynów. Raczej nieoficjalna, ale mniej więcej tak to wygląda.

• 19. min.

Tadić na prawym skrzydle. Oszukał pierwszego rywala, oszukał drugiego rywala, oszukał siebie. Zanim zorientował się, co zrobił, było już za późno.

• 17. min.

Przed meczem Kostarykanie pozowali bardziej tradycyjnie, Serbowie z charakterystyczną dla czasów mediów społecznościowych nóżką z przodu:

• 15. min.

Kapitalna akcja Serbów, ale im bardziej włączali im się wewnętrzni Południowoamerykanie, tym łatwiejszy do przerwania robił się ich atak. Udało się podtrzymać jednak akcję, Ivanović zagrał groźnie w poprzek pola karnego, ale Navas słusznie się rzucił i przeciął podanie.

• 13. min.

Serbowie stawiają na "wariant francuski", czyli zasypanie Navasa uderzeniami sprzed pola karnego. Jak na razie, nie robi to na nim wrażenia.

• 11. min.

Dobrze, krótko rozegrany rzut rożny. Udało się ściągnąć uwagę obrońców i uwolnić kolegów na dalszym słupku. Wysoki przerzut, piłka zmierza prosto na głowę zupełnie niepilnowanego Gonzaleza, a obrońca Bolonii uderza bardziej w górę, niż w bramkę. Wzrok kolegów też wędruje w górę.

• 9. min.

Początek meczu to przewaga Serbów, chociaż Kostarykanie nie czują się raczej szczególnie zagrożeni tym, co prezentuje rywal. Zobaczymy, co dalej.

• 7. min.

Ten strzał pewnie się nie uda, ale może ktoś przetnie tor lotu tej piłki i skieruje ją w kierunku bramki, pomyślał Kolarov. Nikt nie pomyślał tak, jak on.

• 5. min.

Czy zdarzyło wam się kiedyś dośrodkować piłkę z rzutu rożnego w środkową strefę boiska? Bo Ljajiciowi właśnie się zdarzyło.

• 3. min.

I mamy rewanż! Venegas ucieka Maticiowi w pole karne, rywal postanawia nie atakować go zbyt żywiołowo i tym razem taktyka ostrożnego zaniechania okazuje się słuszna - piłka odskakuje zawodnikowi tuż przed bramką i golkiper całkiem spokojnie przejmuje kontrolę nad sytuacją.

• 2. min.

Od pierwszej chwili jest całkiem groźnie pod bramką Navasa. Serbowie od razu rzucają się do ataku, a po rzucie rożnym doprowadzają do małego zamieszania w polu karnym. Obrońcy wybijają raczej bez większego trudu, ale sprawiają, że wygląda to całkiem panicznie.

• 1. min.

Gramy!

• Czy pamiętacie jeszcze Kostarykę z poprzedniego turnieju? Rewelacja rundy grupowej, awansowała wtedy z pierwszego miejsca, wyrzucając z turnieju Włochów i Anglików (pokonała Urugwaj i Włochy, z Anglią zremisowała). W 1/8 finału wygrała w karnych z Grecją i dopiero w ćwierćfinale odpadła - również po konkursie "jedenastek" - z Holandią. Serbia... była ostatnio nieobecna. Tym lepiej powinna chcąc zaprezentować się po krótkiej przerwie. Pierwszy gwizdek już za chwilę!

• Przy okazji zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera. Najważniejsze wiadomości, nie tylko o mundialu. Zapisać możecie się TUTAJ.

• Wkraczamy w drugą część pierwszej rundy spotkań, a to oznacza, że biało-czerwone emocje coraz bliżej... Póki co, musimy przeczekać niedzielę - i to wcale nie spokojną - bo czekają nas dzisiaj naprawdę interesujące spotkania. Na rozgrzewkę - i na start rywalizacji w Grupie E - Kostaryka zmierzy się z Serbią. Odliczanie czas zacząć!

Kostaryka
Składy: Navas - Gamboa, Acosta, Gonzalez, Duarte, Calvo - Venegas (60. Bolanos), Guzman (73. Colindres), Borges, Bryan Ruiz - Urena (66. Campbell) Żółte kartki: Calvo (22.), Guzman (56.)
Serbia
Bramki: Kolarov (56.) Składy: Stojkovic - Ivanovic, Tosic, Milenkovic, Kolarov - Milinkovic-Savic, Milivojevic, Matic - Ljajic (70. Kostic), Tadic (83. Rukavina), Mitrovic (89. Prijovic) Żółte kartki: Ivanović (59.), Prijovic (90.)