San Marino odpowiada Thomasowi Muellerowi: "Niemcy noszą skarpetki do sandałów"

Niemcy pokonały w piątek San Marino 8:0 w meczu eliminacji piłkarskich mistrzostw świata. - Jaki jest sens rozgrywania spotkań, w których jest taka przepaść w prezentowanym poziomie? - pytał po ostatnim gwizdku gwiazdor Bayernu Monachium, Thomas Mueller. Słowa zawodnika spotkały się z ostrą krytyką ze strony federacji San Marino.
Choć sklasyfikowane w rankingu FIFA na 201. miejscu (na 211 możliwych) San Marino składa się w większości z zawodników, którzy nie są profesjonalnymi piłkarzami, to reprezentacja tego kraju traktuje swoje obowiązki jak najbardziej poważnie. Dlatego też, gdy Thomas Mueller poddał w wątpliwość sens rywalizacji z piłkarzami z małej republiki, federacja zareagowała szybko i stanowczo, dosadnie tłumacząc Niemcowi, dlaczego nie ma prawa lekceważyć jej zawodników.

- Drogi Thomasie, masz rację. Mecze takie, jak ten piątkowy, nic nie znaczą - dla ciebie. Z drugiej strony, nie musisz przecież przyjeżdżać do San Marino, by robić coś, co nie ma żadnego znaczenia. Możesz spędzić weekend ze swoją żoną, leżąc na sofie w luksusowej willi, albo wystąpić na imprezie jednego ze swoich sponsorów, by zarobić kolejne kilkaset tysięcy euro - czytamy na początku listu otwartego napisanego przez szefa ds. PR reprezentacji San Marino, Alana Gasperoniego.

- Podam ci jednak kilka powodów, dla których ten mecz miał znaczenie. Miał sens choćby dlatego, bo udowodnił ci, że nawet przeciwko tak słabej drużynie, jak nasza, możesz nie strzelić bramki. I nie mów, że nie wkurzałeś się, gdy nie mogłeś ograć Simonciniego. To spotkanie pokazało też tobie i twoim szefom, że piłka nożna nie należy do was, ale do ludzi, którzy kochają futbol, czyli nas wszystkich - wylicza Gasperoni.

Przedstawiciel kadry San Marino podsumował swój wpis, podkreślając, że choć Niemcy dzierżą aktualnie tytuł najlepszej drużyny na świecie, to brakuje im klasy cechującej mistrzów: - Mecz udowodnił też, że wy, Niemcy, nigdy się nie zmienicie, mimo że historia nauczyła was, że "dokuczanie" innym nie zawsze gwarantuje zwycięstwo. Przede wszystkim jednak utwierdziłem się w przekonaniu, że choć wasi piłkarze mogą nosić najpiękniejsze na świecie stroje Adidasa, to i tak pozostaną tymi, którzy do sandałów zakładają skarpetki.

Niemiecka federacja nie ustosunkowała się ani do słów Muellera, ani komentarza Gasperoniego.W tych klubach zarabia się najwięcej. Top10 bez Realu Madryt?


Tak efektownych regat nie ma nigdzie w Polsce!