El. MŚ 2018. Daum: Dla nas każdy mecz jest o życie

- Pracowałem z wieloma polskimi piłkarzami i cenię ich mentalność, umiejętności. A wyniki waszej reprezentacji pokazują, że macie zawodników na najwyższym poziomie - chwalił biało-czerwonych selekcjoner rywali, Christoph Daum. W piątek o godz. 20.45 w Bukareszcie Polacy zagrają z Rumunią w eliminacjach MŚ 2018. Relacja na żywo na Sport.pl i w aplikacji Sport.pl LIVE.
Momentami konferencja Christopha Dauma przypominała otwartą wymianę ciosów selekcjonera Rumunii oraz lokalnych dziennikarzy. Ich przed meczem z Polską, który określili mianem "o być albo nie być niemieckiego trenera" było na stadionie narodowym niewielu. Jednak każde ich pytanie brzmiało jak zarzut, nawet zanim było przetłumaczone na angielski - język w którym Daum porozumiewa się z dziennikarzami - rzecznik prasowy starał się doprecyzować lub złagodzić ton podnoszonej kwestii.

Daum, który w pierwszych trzech meczach wygrał tylko raz, z Armenią (5:0), dodatkowo remisując z Czarnogórą (1:1) oraz Kazachstanem (0:0) był pytany między innymi o to, czy strata punktów z Polską może oznaczać jego dymisję. - A jeśli wygramy, to dostanę kontrakt na dziesięć lat? - odpowiadał Niemiec prowokacyjnie. - Ten mecz będzie o życie, ale tak samo jak następny i także kolejny. Zawsze gramy o być, albo nie być. A lepiej po ostatnim gwizdku być.

- Pracowałem z wieloma polskimi piłkarzami. Podziwiam ich mentalność, umiejętności i charakter. A rezultaty reprezentacji pokazują, że Polacy mają zawodników na najwyższym światowym poziomie. Myślę, że może być to przykład dla Rumunii. Nie tylko pod względem wyników kadry, ale także rozwoju indywidualności, który obserwowaliśmy na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat. Warto patrzeć, jak ciężką pracą można wiele zmienić. To się jednak nie stało w rok czy dwa lata - pouczał rumuńskich dziennikarzy.

Daum zadeklarował również, że zna już wyjściową jedenastkę na mecz z Polską. - Nie mam żadnych dylematów. Nie mamy też problemów z kontuzjami. Owszem, czasem trzeba grać z lekkim urazem, małym bólem. Ale jest to uczucie, które ja pamiętam z całej mojej kariery zawodowej. Zawsze towarzyszył mi jakiś ból. I jak już wam mówiłem wcześniej, to często kwestia podejścia, coś co ma się w głowie - dodał 63-letni Niemiec.

Daum bardzo komplementował także Adama Nawałkę. - Mam do niego wielki szacunek. To jeden z najlepszych selekcjonerów, którego ciężka praca stoi za sukcesami polskiego futbolu. Kiedy się z nim przebywa jest bardzo otwarty i chętny do dyskusji. Swoją aurą buduje pozytywną atmosferę wokół reprezentacji - mówił.

Na niektóre pytania rumuńskich dziennikarzy Daum odpowiadał jednym słowem: tak, nie. Na koniec, gdy spytano go o plan taktyczny na mecz z Polską znów zdawał się ich pouczać. - Trzeba potrafić budować ataki pozycyjne i kontrować. Czasem warto cofnąć się i stworzyć sobie więcej miejsca na połowie przeciwnika. Ale są też chwile, gdy warto podejść pressingiem, tak sprawić rywalowi problem. Trzeba być przygotowanym na wiele różnych sytuacji w meczu - zaznaczył uśmiechnięty.

Na konferencji był również kapitan reprezentacji Rumunii, Dragos Grigore. Środkowy obrońca będzie musiał rywalizować z Robertem Lewandowskim. - Nie muszę wiele mówić o jego walorach, które są doskonale znane. Jednak przygotowujemy się na zespół, a nie indywidualność. Takie są wymagania współczesnego futbolu.

- Wiemy, że czeka nas trudny mecz, może najtrudniejszych w tych eliminacjach, ale nie będzie to ostatnie spotkanie. Wierzę, że uda nam się wejść na najwyższy poziom. Zwycięstwo jest kluczowe. Czujemy presję, ponieważ nie możemy więcej stracić punktów na własnym terenie - mówił Grigore.

W piątek stworzy parę stoperów z Vladem Chirichesem - ich współpraca była w poprzednich eliminacjach oraz w Euro 2016 najmocniejszym atutem drużyny. Rumuni stracili tylko dwa gole na drodze do ME we Francji. Jednak po mistrzostwach Chiriches był kontuzjowany, piłkarz Napoli wrócił dopiero na mecz z Polską. - Cieszę się, że Vlad jest już w drużynie. Razem zrobimy wszystko, by zatrzymać Polaków - zakończył kapitan rywali.

Kto jest młodszy? Niektóre odpowiedzi mogą zaskoczyć! [QUIZ]