Sport.pl

M¦ 2010. Nominacje do Złotej Piłki

Sekretarz generalny FIFA Jérčme Valcke i przedstawiciel Adidasa Herbert Hainer ogłosili dziesięciu piłkarzy którzy zostali nominowani do Złotej Piłki, przyznawanej najlepszemu piłkarzowi mundialu. W¶ród wyróżnionych s± m.in. David Villa, Mesut Oezil, Lionel Messi i Wesley Sneijder.
Złota Piłka Adidasa to oficjalne trofeum FIFA dla najlepszego gracza mistrzostw ¶wiata. Dziesięciu nominowanych graczy zostało wybranych przez FIFA i ekspertów (m.in. Kalusha Bwalya, Christian Karembeu, Jomo Sono czy Gérard Houllier)

Nominowani do Złotej Piłki:

Diego Forlan (Urugwaj) - architekt gry ofensywnej Urugwaju, zdobywca czterech bramek. Największa gwiazda reprezentacji, z wielkim wpływem na drużynę, która bez niego nie zaszłaby tak daleko.

Asamoah Gyan (Ghana) - zdobywca trzech bramek na mundialu w RPA, najskuteczniejszy piłkarz Ghany. Mógł wprowadzić swoj± drużynę do półfinału mistrzostw ¶wiata, ale w 120. minucie ćwierćfinałowego meczu z Urugwajem zmarnował rzut karny.

Andres Iniesta (Hiszpania) - bez wspaniałych podań rozgrywaj±cego reprezentacji Hiszpanii, David Villa nie strzeliłby swoich pięciu goli. Dodatkowo, piłkarz Barcelony dołożył jedn± bramkę od siebie.

Lionel Messi (Argentyna) - typowany na największ± gwiazdę mistrzostw ¶wiata Messi, w RPA nie strzelił żadnej bramki, zawiódł w meczu z Niemcami. Mimo to, był wyróżniaj±c± się postaci± w reprezentacji Diego Maradony

Mesut Oezil (Niemcy) - kreator gry ofensywnej Niemców, jeden z ojców zwycięstwa z Angli± w 1/8 finału. O młodego Niemca już bij± się największe kluby Europy.

Arjen Robben (Holandia) - mimo, że występ Robbena na mundialu stał pod dużym znakiem zapytania (kontuzja), Holender od trzeciego meczu grupowego pokazuje swoj± przydatno¶ć dla drużyny. W RPA strzelił dwie bramki i zaliczył jedn± asystę.

Bastian Schweinsteiger (Niemcy) - do mundialu zawsze w cieniu Ballacka, w RPA wyj±tkowo miał szanse pokazać swoje umiejętno¶ci i wykorzystał to. Nieustępliwy, nigdy się nie poddaje, mocno strzela i dokładnie podaje.

Wesley Sneijder (Holandia) - zdobywca Pucharu Ligi Mistrzów, specjalista od podań, zdobył na mundialu już 5 bramek i je¶li strzeli gola również w finale, może zostać królem strzelców imprezy.

David Villa (Hiszpania) - przed meczem finałowym najskuteczniejszy piłkarz mundialu wraz z Wesleyem Sneijderem. Zdobył do tej pory 5 bramek. Ma wielkie szanse na koronę króla strzelców.

Xavi (Hiszpania) - mimo, że w statystykach piłkarza Barcelony widnieje tylko jedna asysta, potencjał ofensywny reprezentacji Del Bosque drastycznie spada jak Xaviego nie ma na boisku.

Zdobywcy Złotej Piłki:

1982 FIFA Mistrzostwa ¦wiata w Hiszpanii: Paolo Rossi (Włochy)

1986 FIFA Mistrzostwa ¦wiata w Meksyku: Diego Maradona (Argentyna)

1990 FIFA Mistrzostwa ¦wiata we Włoszech: Salvatore Schillaci (Włochy)

1994 FIFA Mistrzostwa ¦wiata w USA: Romario (Brazylia)

1998 FIFA Mistrzostwa ¦wiata we Francji: Ronaldo (Brazylia)

2002 FIFA Mistrzostwa ¦wiata w Korei i Japonii: Oliver Kahn (Niemcy)

2006 FIFA Mistrzostwa ¦wiata w Niemczech: Zinedine Zidane (Francja)

Najlepszego piłkarza mistrzostw ¶wiata w RPA wybior± akredytowani przez organizację reprezentanci mediów. Zwycięzca zostanie ogłoszony po finale, który zostanie rozegrany 11 lipca o 20.30. FIFA wręczy również Srebrn± i Br±zow± Piłkę.

SprawdĽ kandydatury dla najlepszego młodego gracza »


Kto powinien zdobyć Złot± Piłkę?
Więcej o: