MŚ 2010. Występ Anglików w RPA wpłynie na londyńską giełdę

Badania przeprowadzone przez brytyjskich naukowców wykazały związek pomiędzy wynikami piłkarskiej reprezentacji Anglii, a indeksem akcji stu największych spółek (FTSE 100) notowanych na londyńskiej giełdzie.
Badania przeprowadzone przez naukowców z uniwersytetów w Bangor, Leeds i Newcastle wykazały, że gdy kadra wygrywa - indeks idzie w górę, natomiast spada w przypadku remisów i porażek reprezentacji narodowej.

Zależność tę zaobserwowano szczególnie podczas wielkich turniejów, takich jak mistrzostwa świata czy Europy. Idąc tym tropem naukowcy wyciągnęli wniosek, że występ reprezentacji Anglii na zbliżającym się mundialu w RPA będzie miał wpływ na londyńską giełdę.

- Giełda, tak jak cały kraj, może wpaść w "depresję" w przypadku porażek reprezentacji Anglii w RPA - powiedział profesor Robert Hudson z Newcastle University Business School.

Wnioski oparto na badaniach indeksu FTSE 100 dzień po meczach kadry z lat 1984 - 2009. Pod uwagę wzięto sytuacje po 290. spotkaniach.

- Jeśli Anglia odpadnie wcześnie z MŚ, następny dzień może być dobrym momentem na szukanie okazji na rynku akcji. Będą wtedy znaczne obniżki - zdradza dr John Ashton z Bangor University Business School.

Reprezentacja Anglii podczas rozpoczynających się 11 czerwca mistrzostw świata w RPA zagra w grupie C. Jej rywalami będą USA, Algieria oraz Słowenia.

Zobacz wąski skład WKS »