Sport.pl

FIFA powiększyła mistrzostwa świata do 48 drużyn

Z 32 do 48 drużyn zostały powiększone mistrzostwa świata w piłce nożnej - taką decyzję jednogłośnie przegłosowała FIFA na wtorkowym posiedzeniu w Zurychu. Zmiany wejdą w życie od turnieju, który rozegrany zostanie w 2026 roku.
O tym, że mundial może zostać poszerzony o 16 drużyn, spekulowano od dawna. Zwolennikiem reformy jest przewodniczący Światowej Federacji Piłkarskiej Gianni Infantino. We wtorek, podczas posiedzenia FIFA w Zurychu, decyzja ta została jednogłośnie przegłosowana.

Co to oznacza dla Europy? Według niektórych informacji Stary Kontynent ma dostać dodatkowe cztery miejsca, co oznaczałoby, że w turnieju wystąpi 17 europejskich zespołów. Jedno miejsce więcej przypadnie Ameryce Południowej, więc jeśli drużyna z tego kontynentu wygra baraż, to na mundialu zagra sześć reprezentacji. Pozostałych 25 miejsc rozdzielone zostanie między Azję, Afrykę, Amerykę Południową oraz Oceanię.

Reforma wpłynie na system rozgrywek. Od 2026 roku walka toczyć się będzie w 16 grupach (dzisiaj jest ich osiem), a każda z nich liczyć będzie po trzy drużyny (dzisiaj cztery). Z grup wychodzić będą po dwa najlepsze zespoły, które potem rywalizować będą w fazie pucharowej.

- To rozwiązanie sprawi, że zainteresowanie turniejem w 48 krajach świata nie wygaśnie w listopadzie, kiedy reprezentacje państw stracą szansę na awans. Przeciwnie, w czerwcu nastąpi kulminacja, cały świat będzie czekał na to święto - powiedział Infantino.

Cristiano Ronaldo zgarnął najważniejszą nagrodę, ale SHOW skradła jego partnerka. PIĘKNIE
Komentarze (48)
FIFA powiększyła mistrzostwa świata do 48 drużyn
Zaloguj się
 • Tomasz Derda

  Oceniono 6 razy 4

  Co za porażka! Nie nauczyli się jeszcze, że nieparzyste ilości drużyn w grupach jawnie faworyzują jedną z nich, to jest tą która ma dłuższą przerwę? poza tym tam mała ilość meczów w grupach jeszcze bardziej obniży średnią bramkową, bo w fazie pucharowej zawsze jest ich mniej. Mam nadzieję, że opamiętają się po pierwszych mistrzostwach w tym systemie

 • bredah

  Oceniono 2 razy 2

  Nazywając leszczami niektóre zespoły - obyście się nie zdziwili...

 • panihalinka

  Oceniono 1 raz 1

  W tytule "min. karne" a w treści ani słowa. Może chodzi o te karne kompanie za karę za stosowanie clickbaitów?

 • iarna

  Oceniono 1 raz 1

  Powstanie nudny, ciągnący sie bez końca moloch.
  Dopiero jak dojdzie do fazy, gdzie zostanie 8 druzzyn i zacznie się bezpośrednia walka o podium - wtedy może ludzie zaczną sie tym interesować. Jeśłi tego momentu nie przegapią.

 • maciekkoz

  Oceniono 1 raz 1

  16 nowych drużyn a wśród nich tylko 4 z Europy i 1 z Ameryki?
  Żałosne...
  Pozostałe 11 to będą jakieś średniaki z Azji i Afryki.

 • pawel_2907

  Oceniono 3 razy 1

  Przy 4 x 12 byłby problem z drużynami z trzecich miejsc i głupie kalkulowanie w ostatniej kolejce fazy grupowej, poza tym dużo więcej meczów (72 zamiast 48), co jeszcze wynudziłoby kibiców. Ale 4 zespoły w grupie to klasyka, a 3 do mnie nie przemawiają. Pole do kombinacji też niemałe - dwie grające ze sobą ostatni mecz grupy mogą tak się ułożyć, że wyjdą kosztem tej, która już zagrała dwa razy. Terminarz będzie grać większą rolę niż przy czterech drużynach.

 • the_foe

  0

  IMO lepiej było zrobić 12 grup po 4 zespoły. Przechodzą tylko zwyciezcy + 4 zespoły z 2 miejsc. To by była jatka....

 • kaczynski7

  0

  To może od razu 192 druzyny? Po co sie rozdrabniac. 48 grup po 4 druzyny, awansuje 96 najlepszych (zwyciezcy grup). Utworzą 24 grupy po 4 druzyny itd, itd ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX