Finał Mundialu 2014. Mourinho: Messi nie jest najlepszy w historii. Zdobycie mistrzostwa świata też tego nie zmieni

Jose Mourinho wytypował swoich faworytów do zdobycia nagrody za najlepszego piłkarza, bramkarza i młodego zawodnika mundialu. Oprócz tego wypowiedział się na temat Leo Messiego. Wielu ekspertów uważa, że Messi może zostać okrzyknięty najlepszym piłkarzem w historii futbolu, jeżeli w niedzielę zdobędzie tytuł mistrza świata. Trener Chelsea nie widz w tymi zależności. Dla niego Messi nie jest i nie będzie graczem wszech czasów.
Od dłuższego czasu trwa debata, czy Messi dzięki swoim piłkarskich osiągnięciom powinien stać w jednym szeregu z Maradoną i Pele, a może nawet ich przewyższać. Mourinho takiego dylematu nie ma. - Messi to fantastyczny zawodnik - powiedział dla Yahoo trener Chelsea Jose Mourinho. - Zawsze będzie postrzegany jako jeden z kluczowych piłkarzy ostatniej dekady. Dla mnie jednak nie jest najlepszym zawodnikiem w historii futbolu. Ewentualne zwycięstwo na mistrzostwach świata tego nie zmieni.

Obserwuj autora na Twitterze @basz24

Trener Chelsea wskazał także zawodników, którzy jego zdaniem zasłużyli na zdobycie nagród indywidualnych podczas tegorocznego mundialu. - Myślę, że Robben zasłużył na miano najlepszego piłkarza turnieju - mówił Jose Mourinho. - Żaden inny zawodnik nie grał w każdym meczu na takim poziomie jak on i nie dawał tak dużo swojej reprezentacji. Nie miał przestojów w grze, zawsze dawał z siebie najwięcej, ile się da.

- Nagrodę w kategorii odkrycie mundialu powinien otrzymać Paul Pogba, ponieważ mimo swojego młodego wieku grał świetnie, mimo że Francja nie znalazła się w gronie czterech najlepszych zespołów. To do niego będą należały kolejne mistrzostwa świata.

- Najlepszy bramkarz? Oczywiście, Manuel Neuer. Jeżeli w finale utrzyma swój poziom z całego turnieju, to nie będzie żadnych wątpliwości - wyjaśnił The Special One.

Mourinho dodał, że niektóre zespoły w Brazylii bardzo go rozczarowały. - Wiele dużych zespołów spisało się poniżej oczekiwań. Mam na myśli Anglię, Portugalię, Hiszpanię i Włochy. Brak awansu do fazy pucharowej to duża porażka.

- Bez tego jednak nie zaistniałyby inne drużyny. Kostaryka, Kolumbia, Chile, Stany Zjednoczone, Algieria - te wszystkie zespoły sprawiły, że te mistrzostwa były piękne.