Mundial 2014. Leśniak: Niemcy nie zdobędą mistrzostwa świata

- Przykro było na to patrzeć. Od pewnego momentu czuli to nawet niemieccy komentatorzy - mówi Marek Leśniak po masakrze w Belo Horizonte. W pierwszym półfinale piłkarskich mistrzostw świata Niemcy rozbili Brazylijczyków 7:1. - Finał przegrają bez względu na to, z kim się w nim zmierzą - zaskakuje były reprezentant Polski mieszkający w Niemczech.
Łukasz Jachimiak: Rozumie pan, co się stało w pierwszym półfinale MŚ 2014?

Marek Leśniak: Nie za bardzo. Wiadomo, że Brazylia zagrała bez Neymara i Thiago Silvy, to był dla niej problem. Ale nie można tym wytłumaczyć fatalnej gry całej drużyny w obronie. W defensywie była katastrofa, pod bramkę Niemców gospodarze nie potrafili podejść. Przykro było na to patrzeć. Co ciekawe, od pewnego momentu coś takiego czuli nawet niemieccy komentatorzy. Jeszcze po golu na 3:0 podekscytowani mówili o cudzie w Belo Horizonte, ale już po piątej bramce komentator zamarł, kompletnie nic nie powiedział. A później mówił o trybunach - że żal mu tych ludzi, którzy tak cierpią.

Niemcy są tak mocni jak w meczu z Brazylią i w spotkaniu z Portugalią, z którą wygrali 4:0 w pierwszej kolejce fazy grupowej, czy to te zespoły były na mundialu aż tak słabe?

- Z Brazylią niemiecki zespół grał superpiłkę. Odważnie, dokładnie, pomysłowo, po prostu perfekcyjnie. Ale też Brazylijczycy byli tak słabi, że po pierwszej połowie spodziewałem się wyniku 7:0, może nawet 8:0, a nie tego, że będą zmniejszać rozmiary porażki.

Ciekawe, czy Miroslav Klose wyśrubowałby swój rekord goli zdobytych na mundialach, gdyby nie zszedł z boiska już 58. minucie.

- Może, ale i tak dokonał tego, na czym mu zależało. W mistrzowskich turniejach miał dotąd 14 bramek, jak Gerd Mueller. Teraz ma 16, jest najlepszy w historii. Nieważne, że Brazylijczyk Ronaldo swoje 15 goli strzelił na trzech, a nie na czterech mundialach, a Mueller tylko na dwóch. Mirkowi trzeba pogratulować. Został jednym z najlepszych napastników w historii.

Najskuteczniejszych zawsze równa się najlepszych?

- Powiem szczerze - Mueller swoje 68 goli dla niemieckiej kadry strzelił w 62 meczach, Klose ma teraz 71 bramek, ale meczów aż 136. Widać różnicę w skuteczności, a i ludzie pytani o 10 czy 20 legend piłki Muellera wymienią, a Klosego nie. Teraz też jest co najmniej ze 20 lepszych napastników. Szkoda, że niewielu gra w tak dobrych drużynach jak Klose, a wielu w ogóle nie ma na mundialu. Gdyby w niemieckiej kadrze grał Robert Lewandowski, zdobywałby więcej bramek niż Klose.

Skoro w kontekście niemieckiej drużyny pojawił się polski wątek, to proszę powiedzieć, jak pan sobie wyobraża nasze mecze z zespołem Joachima Loewa w eliminacjach Euro 2016?

- Można teraz żartować, że powinniśmy oba spotkania oddać walkowerem, żeby stracić tylko po trzy gole. A mówiąc serio, to myślę, że aż tak jak Brazylii nas nie rozstrzelają. Takie występy nawet wielkim drużynom zdarzają się jednak rzadko.

Niemcy są dziś zespołem największym?

- Moim zdaniem nie zostaną mistrzami świata. Finał przegrają, bez względu na to, z kim się w nim zmierzą, choć stawiam, że spotkają się z Holandią.

Zaszkodzi im to, że zrobili miazgę z Brazylii?

- Tak myślę. W niedzielę będą pod taką presją, pod jaką Brazylia była w meczu z nimi. Będą mieli powiązane nogi, w płucach będzie im brakowało powietrza, bo w kraju mówiono im już przed wyjazdem, że liczy się tylko tytuł, że nikt się nie zadowoli trzecim miejscem jak w 2010 i 2006 roku albo drugim miejscem jak w 2002 roku. A teraz, po tym jak rozgromili gospodarza, rodacy będą widzieli w tych piłkarzach absolutnych pewniaków do tytułu. Nawet ludzie świetnie znający się na piłce stwierdzą, że to niepowtarzalna okazja, bo zespół jest w świetnej formie. Po meczach z Algierią i Francją nie byli faworytem do tytułu. Teraz to się skończyło.Brazylia płacze po klęsce w półfinale. Zobacz zdjęcia


Zdjęcie METEOR Piłka nożna DOLE Zdjęcie Meteor Piłka nożna GUNNER Zdjęcie Meteor Piłka nożna Mango
METEOR Piłka nożna DOLE Meteor Piłka nożna GUNNER Meteor Piłka nożna Mango
Sprawdź ceny » Sprawdź ceny » Sprawdź ceny »
źródło: Okazje.info