Sport.pl

MŚ 2014. Czego Katar nauczy się od Brazylii? Trzy pytania bez odpowiedzi

Katar wysłał do Brazylii 140 delegatów. Mają patrzyć, podglądać, wyciągać wnioski z cudzych błędów... Pytanie tylko, czy nauka nie pójdzie w las, bo ciągle nie brakuje pogłosek, że FIFA może odebrać im prawo organizacji mistrzostw świata w 2022 roku.
Katar ma zorganizować mundial za osiem lat. Niedawno ruszyła budowa pierwszego stadionu w Al-Wakrze, prowincji na południu kraju. - Mamy wystarczająco dużo czasu. Na pewno będziemy gotowi - przekonuje w rozmowie z Aljazeera.com Hend Zainal z Katarskiego Urzędu Turystyki.

Do Brazylii z azjatyckiego kraju poleciała solidna delegacja. Są tam przedstawiciele katarskiego rządu oraz firm, które będą pracować przy organizacji mistrzostw. I w lokalnej prasie przekonują, że znają odpowiedzi na poniższe pytania.

1. Jak w Katarze odnajdą się kibice turyści?

- Będziemy chcieli zorganizować mistrzostwa zgodne z duchem naszego narodu. Będziemy chcieli zapoznać kibiców z kulturą naszego kraju, jak teraz robi to Brazylia - przekonuje Zainal.

Brazylia, gdzie piłka nożna jest sportem narodowym, często funkcjonuje w świadomości turystów jako kraj samby i karnawału. Muzułmański Katar jest inny. Z jednej strony staje się coraz bardziej liberalny, z drugiej - ścisłe normy obyczajowe ciągle obowiązują. W coraz więcej dyscyplin pompuje się ogromne sumy pieniędzy, ale o wielkich tradycjach sportowych i kulturze kibicowania nie ma mowy.

Co mogłoby być poważnym problemem podczas mistrzostw? Ograniczony dostęp do alkoholu. Prawo pozwala na jego spożywanie tylko w wyznaczonych miejscach, a złamanie zakazu może oznaczać surowe kary.

- Jednak katarski rząd już ogłosił, że na czas turnieju mogłoby dojść do liberalizacji przepisów dotyczących spożywania alkoholu - uspokaja Zainal.

2. Kiedy turniej się odbędzie?

Niewykluczone, że będą to pierwsze mistrzostwa świata, które zostaną rozegrane zimą. O tym mówi się już od dawna: w czerwcu i lipcu średnie temperatury sięgają w Katarze 41 stopni Celsjusza, a to może być męczące. Nie tylko dla piłkarzy, ale też dla kibiców.

O tym, jak upały w połączeniu z dużą wilgotnością powietrza nie pomagają futbolowi, można było się przekonać niedawno. - Przez te temperatury kibice nie zobaczyli wartościowego widowiska - stwierdził ostatnio Miguel Herrera, trener reprezentacji Meksyku, po meczu przeciwko Holandii.

Po raz pierwszy w historii mistrzostw świata FIFA pozwoliła zatem na tzw. cooling breaks, czyli przerwy w czasie meczów na "uzupełnienie płynów" (więcej na ten temat - TUTAJ)

Tymczasem w Katarze będzie jeszcze cieplej. Mimo wszystko Al Jazeera sugeruje, że organizatorzy nie mają wątpliwości, że turniej odbędzie się latem. "Właśnie dlatego na stadionach i w strefach dla kibiców zainstalowane zostaną zaawansowane systemy chłodzenia" - czytamy.

Ale decyzja jeszcze nie zapadła. Sepp Blatter, prezydent FIFA, oznajmił, że ogłosi ją nie wcześniej niż w 2015 roku.

3. Gdzie turniej się odbędzie?

Być może dwa powyższe pytania w ogóle nie będą zasadne, jeśli plotki okażą się prawdziwe. Jeszcze w ubiegłym tygodniu brazylijski dziennik "Folha de Sao Paulo" pisał, że Blatter mógłby być skłonny odebrać Katarowi mundial.

Wszystko przez nabierające na sile oskarżenia o korupcję. "The Sunday Times" napisał, że Katarczycy zapłacili za prawo do organizacji mistrzostw pięć mln dolarów. W sprawę ma być zamieszany Mohamed Bin Hamman, były prezes azjatyckiej federacji.

Źródło Al Jazeery twierdzi jednak, że zmiany gospodarza nie będzie. "Nie ma żadnych wątpliwości, że mundial odbędzie się w Katarze, a problemy może mieć tylko Bin Hamman. Jedyne, czego nie jesteśmy pewni, to tego, czy turniej zostanie rozegrany zimą, czy latem" - czytamy w gazecie.