M¦ 2014. FIFA bezlitosna, Simunić nie zagra na M¦!

FIFA wydała wyrok w sprawie chorwackiego piłkarza Josipa Simunicia, który po zwycięskim barażowym meczu o M¦ z Islandi± żegnał się z kibicami zawołaniem faszystów - ustaszy. Piłkarz został ukarany dyskwalifikacj± na 10 meczów, co oznacza, że nie zagra na M¦ w Brazylii!
Piłkarz nie tylko nie będzie mógł zagrać w 10 oficjalnych meczach swojej reprezentacji, ale również przez ten czas nie będzie miał wstępu na teren stadionów, na których jego koledzy będ± rozgrywali spotkania. Dodatkowo piłkarz zapłaci 30 tysięcy franków szwajcarskich.

Tak surowa kara jest wynikiem wprowadzonej w maju tego roku rezolucji zwalczania rasizmu i dyskryminacji na stadionach.

Chorwacja na M¦ zagra w grupie A. Zacznie od meczu inauguracyjnego z Brazyli±, a potem zmierzy się jeszcze z Kamerunem i Meksykiem. FIFA zawiesiła również na jeden mecz Mario Mandżukicia, który w spotkaniu z Islandi± dostał czerwon± kartkę.

Skandaliczne zachowanie Simunicia

Po zakończeniu meczu Chorwacja - Islandia (2:0), który dał gospodarzom awans na M¦, 35-letni były piłkarz zespołów niemieckiej Bundesligi - Hamburger SV, Herthy Berlin, 1899 Hoffenheim, pozdrowił z płyty boiska chorwackich kibiców okrzykiem "Za kraj", który podczas II wojny ¶wiatowej był zawołaniem oddziałów ustaszy, które dopu¶ciły się na Bałkanach szeregu zbrodni, szczególnie na ludno¶ci serbskiej, żydowskiej i muzułmańskiej.

Urodzony w Australii Simunić, który został za swoje zachowanie skrytykowany przez czę¶ć chorwackich mediów, nie poczuwał się do winy. Od dawna znany ze swoich profaszystowskich zapatrywań piłkarz uważa, że trzeba uczyć swoich rodaków "prawdziwej" historii.

- Zrobiłem to ¶wiadomie, bo to jest pozdrowienie prawdziwych Chorwatów, trzeba ich tego uczyć. Teraz niech mnie ukarz±, nie obchodzi mnie to - przyznał Simunić.