Michael Platini chce większego mundialu od 2018 roku

Szef UEFA Michael Platini uważa, że mistrzostwa świata w piłce nożnej powinny zostać powiększone do 40 drużyn. Jego zdaniem w turnieju powinno być więcej drużyn z Afryki i Azji, ale nie kosztem tych z Europy.
W obecnym formacie w turnieju uczestniczą 32 drużyny, a 13 z nich są z Europy. W MŚ bierze udział także pięciu uczestników z Afryki i cztery lub pięć z państw azjatyckich (zależy od wyniku barażu z zespołem z Ameryki Południowej).

W zeszłym tygodniu prezydent FIFA Sepp Blatter stwierdził, że kraje z Afryki i Azji zasługują na większą liczbę drużyny podczas mistrzostw świata choćby z tego względu, że mają większą liczbę członków niż Europa czy Ameryka Południowa.

Z podobnym pomysłem wyszedł Platini, który jest typowany na głównego faworyta do objęcia stanowiska po Blatterze. Zdaniem Francuza dodanie ośmiu nowych drużyn wymagałoby wydłużenia turnieju o zaledwie trzy dni.

- To dobre rozwiązanie dla wszystkich - cytuje Platiniego "The Times". - Całkowicie zgadzam się z Blatterem, że potrzebujemy większej liczby drużyn z Afryki i Azji. Ale zamiast zabierać miejsca Europie, powiększmy turniej do 40 drużyn - proponuje Francuz.

Jego zdaniem z ośmiu nowych drużyn po dwie powinny pochodzić z Afryki, Azji, obu Ameryk, a po jednym z Oceanii i Europy.

MŚ 2018 odbędą się w Rosji. Wstępnie turniej ma się odbyć między 8 czerwca a 8 lipca i zostanie rozegrany na 12 stadionach w 11 miastach. Losowanie grup eliminacyjnych odbędzie się 25 lipca 2015 roku w Petersburgu.