MŚ 2014. Kto awansuje na mundial?

Eliminacje do mistrzostw świata w Brazylii weszły w decydującą fazę. Sprawdź, kto jeszcze walczy o prawo gry na przyszłorocznym mundialu.
Czternaście drużyn jest już pewnych udziału w przyszłorocznych piłkarskich mistrzostwach świata w Brazylii. Ze strefy europejskiej prawo gry na mundialu zapewniły sobie: Włochy, Holandia, Belgia, Szwajcaria i Niemcy. Azję reprezentować będą: Japonia, Australia, Iran i Korea Południowa. Ze strefy Ameryki Południowej awansowały: Argentyna i Kolumbia, a ze strefy CONCACAF: USA i Kostaryka. 14. zespołem jest oczywiście gospodarz mistrzostw - Brazylia. Do obsadzenia pozostało 18 miejsc.

Europa:

W grupie A wszystko jest już jasne. Pierwsze miejsce zajęli Belgowie, którzy wygrali osiem z dziewięciu meczów. Drugie miejsce i prawo gry w barażach wywalczyli sobie Chorwaci. Z grupy B bezpośredni awans uzyskali Włosi. Trwa zażarta walka o drugie miejsce. Bułgaria ma 13 punktów - tyle samo co trzecia Dania i zaledwie jedno oczko więcej od czwartych Czechów i piątych Ormian. Problem tych drużyn polega na tym, że pary barażowe zostaną wyłonione spośród ośmiu zespołów, które zajmą drugie miejsce w swojej grupie, a Bułgaria zajmuje w tym momencie ostatnią, dziewiątą lokatę w "tabeli reprezentacji z drugiego miejsca". Tylko wobec korzystnych wyników z innych grup, drugi zespół grupy B zagra w barażach.

Tabela grupy B:

1. Włochy 21 punktów, gole: 17-7
2. Bułgaria 13 pkt, 14-8
3. Dania 13 pkt, 11-12
4. Czechy 12 pkt, 12-9
5. Armenia 12 pkt, 10-11
6. Malta 3 pkt, 5-22

Ostatnia kolejka:

Dania - Malta
Włochy - Armenia
Bułgaria - Czechy

Przyjmijmy jednak, że splot korzystnych dla tej grupy wydarzeń sprawi, że druga drużyna tabeli zagra w barażach. Kto ma największe szanse zająć tę lokatę? Najłatwiejszego rywala mają oczywiście Duńczycy. Ale to Bułgarzy rozdają karty - jeśli zwyciężą Czechów, wynik spotkania w Kopenhadze - z racji lepszego bilansu bramkowego (w kwestii wyłonienia zespołu grającego w barażach nie bierze się pod uwagę goli z dwumeczu z ostatnią drużyną w grupie) - nie będzie ich obchodził. Szanse Czechów, a tym bardziej Ormian, którzy w ostatniej kolejce zagrają w Neapolu z liderem grupy, są bliskie zeru, ponieważ muszą oni liczyć na porażkę bądź remis Danii.

Tabela drużyn z 2. miejsca:

1. Grecja 19 punktów, gole: 9-4
2. Portugalia 15 pkt, 15-8
3. Ukraina 15 pkt, 11-4
4. Francja 14 pkt, 12-6
5. Szwecja 14 pkt, 12-8
6. Islandia 13 pkt, 14-13
7. Chorwacja 11 pkt, 9-6
8. Turcja 10 pkt, 9-7
9. Bułgaria 7 pkt, 6-7

W grupie C - podobnie jak w A - zapadły już ostateczne rozstrzygnięcia. Pierwsze miejsce zajęli Niemcy, w barażach zagrają Szwedzi.

W grupie D znamy tylko zwycięzcę - jest nim Holandia, która w dziewięciu meczach zdobyła 25 punktów i strzeliła aż 32 gole. O drugie miejsce walczą Turcy, Rumuni i Węgrzy.

Tabela grupy D:

1. Holandia 25 punktów, gole: 32-5
2. Turcja 16 pkt, 16-7
3. Rumunia 16 pkt, 17-12
4. Węgry 14 pkt, 19-20
5. Estonia 7 pkt, 6-18
6. Andora 0 pkt, 0-28

Ostatnia kolejka:

Węgry - Andora
Rumunia - Estonia
Turcja - Holandia

Trudno liczyć, że Rumunia straci punkty z Estonią, więc by sytuacja w tabeli nie uległa zmianie, Turcja musi wygrać z Holandią. A podopieczni Louisa Van Gaala są w doskonałej formie - w piątek pokonali Węgrów aż 8:1. "Pomarańczowi" zapewniają, że mimo pewnego awansu nie odpuszczą wtorkowego spotkania.

Z grupy E do Brazylii awansowała Szwajcaria (21 pkt), o baraże walczą zaś zespoły Islandii (16 pkt) i Słowenii (15 pkt). W swoim ostatnim meczu Islandczycy zagrają na wyjeździe z Norwegią, a Słoweńcy wybiorą się do Berna na mecz ze zwycięzcą grupy.

O maleńki kroczek od zwycięstwa w grupie F są Rosjanie (21 pkt). Nasi wschodni sąsiedzi mają trzy punkty przewagi nad Portugalią i mecz z czwartym w tabeli Azerbejdżanem. W tym samym dniu Portugalia, która ma pięć oczek przewagi nad trzecim Izraelem, zagra u siebie z Luksemburgiem.

W grupie G wciąż trwa walka o zwycięstwo. Zajmująca pierwsze miejsce w tabeli Bośnia i Hercegowina ma tyle samo punktów co druga Grecja. Ci pierwsi zagrają we wtorek w Kownie z Litwą, a drudzy podejmą u siebie Liechtenstein. O bezpośrednim awansie powinien więc zdecydować bilans bramkowy, a ten jest zdecydowanie na korzyść Bośniaków (+23 do +6).

Po zwycięstwie nad Czarnogórą 4:1 Anglicy utrzymali pierwsze miejsce w grupie H (19 pkt). Awans zapewni im zwycięstwo z Polską na Wembley w ostatniej kolejce eliminacji, bowiem druga w tabeli Ukraina (w ostatniej kolejce zagra z San Marino) ma punkt straty do zespołu Roya Hodgsona.

W grupie I najbliżej awansu są Hiszpanie, którzy przed meczem z Gruzją mają trzy punkty przewagi nad Francją, która zagra z Finlandią. "Trójkolorowi" mają już pewne miejsce w barażach.

Ameryka Południowa:

W piątek piłkarze Kolumbii po 16 latach przerwy wywalczyli awans do mistrzostw świata. Po 15 kolejkach Radamel Falcao i spółka zajmują drugie miejsce w grupie (27 pkt). Pierwsza jest Argentyna, która zgromadziła 32 pkt. Bardzo ciekawie zapowiada się ostatnia seria gier w tej strefie. Dojdzie do bezpośredniego spotkania Chile i Ekwadoru w Santiago, a więc drużyn z pozycji 3-4, oraz meczu piątego Urugwaju z Argentyną. Chile i Ekwador zgromadziły do tej pory po 25 pkt, dlatego remis zapewni im awans do turnieju finałowego (bezpośrednią promocję wywalczą cztery reprezentacje). Wówczas nawet wygrana z liderem w Montevideo nie zapewni kwalifikacji "Urusom", których czekać będzie baraż z przedstawicielem strefy azjatyckiej - Jordanią.

Tabela strefy CONCACAF:

1. Argentyna 32 punkty, gole: 33-12
2. Kolumbia 27 pkt, 25-12
3. Ekwador 25 pkt, 19-14
4. Chile 25 pkt, 27-24
5. Urugwaj 22 pkt, 22-23
6. Wenezuela* 20 pkt, 14-20
7. Peru 14 pkt, 16-25
8. Paragwaj 12 pkt, 16-29
9. Boliwia 11 pkt, 16-29

*Wenezuela rozegrała już wszystkie mecze

Ostatnia kolejka:

Paragwaj - Kolumbia
Chile - Ekwador
Peru - Boliwia
Urugwaj - Argentyna

Afryka:

W tej strefie zmagania weszły w decydującą fazę eliminacji. Występuje w niej dziesięć zespołów, podzielonych na pięć par, walczących systemem mecz i rewanż. Zwycięzcy dwumeczów awansują na mistrzostwa świata.

Pary fazy pucharowej:

Burkina Faso - Algieria (pierwszy mecz: 3:2 dla Burkina Faso)
Wybrzeże Kości Słoniowej - Senegal (pierwszy mecz: 3:1 dla WKS)
Etiopia - Nigeria (pierwszy mecz 2:1 dla Nigerii)
Tunezja - Kamerun (pierwszy mecz 0:0
Ghana - Egipt

Azja:

W tej strefie zespoły podzielono na dwie grupy, w Brazylii zagrają ich zwycięzcy i zespoły z drugich miejsc, czyli kolejno: Iran i Japonia oraz Korea Południowa i Australia. Eliminacje zakończyły się wrześniowymi barażami. Wygrała je Jordania, którą czeka jeszcze jedna przeszkoda na drodze do mundialu - mecz z piątą reprezentacją strefy CONCACAF, a więc najpewniej Urugwajem.

Ameryka Północna:

Bezpośrednio prawo udziału w mundialu zdobędą trzy zespoły; mają je już USA i Kostaryka. Czwarty zmierzy się natomiast w dwumeczu barażowym z Nową Zelandią, zwycięzcą rozgrywek w strefie Oceanii. Jeśli nie wydarzy się nic wyjątkowego, tą drużyną będzie Meksyk, bowiem w ostatnim spotkaniu eliminacji Honduras zagra w Kingston z najsłabszą w stawce Jamajką, która nie odniosła zwycięstwa w dziewięciu występach w rundzie finałowej kwalifikacji, i nawet remis wystarczy mu do awansu.

Tabela strefy północnoamerykańskiej:

1. USA 19 punktów, gole: 12-6
2. Kostaryka 15 pkt, 11-6
3. Honduras 14 pkt, 11-10
4. Meksyk 11 pkt, 6-7
5. Panama 8 pkt, 8-11
6. Jamajka 4 pkt, 3-11

Ostatnia kolejka:

Kostaryka - Meksyk
Jamajka - Honduras
Panama - USA