El. MŚ 2014. Dziesięć zespołów już pewnych występu w Brazylii

Nie tylko w Europie eliminacje do przyszłorocznego mundialu wkroczyły już w decydującą fazę. Wyjazdu na turniej do Brazylii może być już pewnych dziesięć ekip. Z wtorku na środę awans zapewniła sobie m.in. Argentyna, która pokonała Paragwaj 5:2.
Brazylia, Australia, Iran, Japonia, Korea Południowa, Argentyna, USA, Kostaryka, Holandia i Włochy. Te reprezentacje zapewniły już sobie awans na przyszłoroczny mundial, który odbędzie się w Brazylii. Do obsadzenia wciąż pozostały 22 miejsca.

W nocy bezpośredni awans zapewnili sobie piłkarze z USA i Kostaryki. Amerykanie ograli 2:0 Meksyk, a Kostaryka zremisowała 1:1 z Jamajką. O trzecie miejsce w czwartej grupie, która jest ostatnią fazą eliminacji do mundialu, wciąż walczą Honduras, Panama i Meksyk. Zespół, który zajmie czwarte miejsce, zmierzy się w barażu z Nową Zelandią.

Jako pierwsza, nie licząc oczywiście gospodarzy, Brazylijczyków, awans na mundial zapewniła sobie Argentyna. Bramki Messiego (dwie), Aguero, Di Marii i Rodrigueza pozwoliły podopiecznym Alejandro Sabelli na wygraną 5:2 z Paragwajem i umocnienie się na 1. miejscu w tabeli eliminacji. Na dalszych miejscach znajdują się Kolumbia, Chile, Ekwador, Urugwaj i Wenezuela. Na mundial bezpośrednio awansują cztery zespoły, piąty zmierzy się w barażu z Jordanią.

Wciąż nie znamy aż 11 z 13 drużyn, które pojadą na mundial z Europy. Pewne są tego jak na razie tylko zespoły Holandii i Włoch. Bardzo blisko awansu już we wtorek byli Niemcy, ale świętowanie awansu muszą odłożyć do października, gdyż Szwedzi pokonali 1:0 Kazachstan i matematycznie wciąż mają szanse na pierwsze miejsce w grupie.

Gdyby eliminacje w Europie zakończyły się po wtorkowych meczach, na mundial pojechałyby reprezentacje Belgii, Włoch, Niemiec, Holandii, Szwajcarii, Rosji, Bośni i Hercegowiny, Anglii, Hiszpanii oraz cztery zespoły, które awansowałyby z baraży.