El. MŚ 2014. Sytuacja w grupie po remisie z Mołdawią: wygrywać wszystko, kibicować Ukrainie

Polska tylko zremisowała z Mołdawią 1:1 i spadła na czwarte miejsce w grupie, ale jej szanse na awans do mundialu są takie same jak przed tym spotkaniem. Tak jak przed meczem, tak i po nim Polacy wciąż zachowują szanse na awans z pierwszego miejsca w grupie, ale wciąż nie wszystko zależy od nich.
Przed piątkowymi spotkaniami w grupie H awans nie zależał tylko od nas, byliśmy zależni od tego, jak będą grali rywale. Nawet gdybyśmy wygrali wszystkie mecze do końca, łącznie z tym z Mołdawią, moglibyśmy zająć drugie miejsce. Gdyby wszystkie mecze wygrała Czarnogóra oprócz wrześniowego meczu z nami, mielibyśmy na koniec tyle samo punktów co ona, a o bezpośrednim awansie decydowałby wówczas bilans bramkowy.

Były jednak dwie możliwości, by Polska po piątkowych meczach była w sytuacji komfortowej. Komfortowej w tym znaczeniu, że wszystko zależałoby tylko od nas. Gdyby Polska pokonała Mołdawię, a Czarnogóra przegrałaby albo zremisowałaby z Ukrainą, nasza reprezentacja miała szanse na bezpośredni awans bez względu na to, co zrobią rywale. Musiałaby "tylko" wygrać wszystkie pozostałe mecze.

Czarnogóra faktycznie przegrała 0:4 z Ukrainą, ale Polacy tylko zremisowali. To oznacza, że spadliśmy na czwarte miejsce w grupie i że nie wszystko zależy od nas, ale nasza sytuacja nie jest beznadziejna.

Tabela grupy H

Reprezentacjameczeróżnica bramekpunkty
1. Czarnogóra7+714
2. Anglia6+1812
3. Ukraina6+611
4. Polska6+59
5. Mołdawia7-75
6. San Marino6-290
Do końca Polacy mają cztery mecze: z Czarnogórą (6.09), San Marino (10.09), Ukrainą (11.10) i Anglią (15.10). Szans na awans wciąż jest sporo, poniżej pięć przykładowych możliwości:

- Jeśli Polacy wygrają wszystkie mecze, a Czarnogóra wygra wszystkie swoje oprócz meczu z Polską, Polacy wyprzedzą ją o jeden punkt (będą mieli 21 "oczek") i zagrają przynajmniej w barażach.

- Jeśli Polacy wygrają wszystkie mecze, a Anglicy wygrają wszystkie swoje oprócz meczu z Polską będą mieli na koniec tyle samo punktów co biało-czerwoni, a o bezpośrednim awansie zadecyduje bilans bramkowy.

- Jeśli Polacy wygrają wszystkie mecze, a Ukraina wygra wszystkie swoje oprócz meczu z Polską, Polacy awansują na mistrzostwa świata bezpośrednio z pierwszego miejsca. Wyprzedzą Ukrainę o punkt.

- Jeśli wygramy trzy najbliższe mecze, a na koniec zremisujemy z Anglią, a Anglia wcześniej zremisuje z Ukrainą, a pozostałe mecze wygra, to zagramy w barażach. Przegramy z Anglią pierwsze miejsce o punkt.

- Jeśli wygramy trzy najbliższe mecze, a na koniec przegramy z Anglią, a Anglia wcześniej zremisuje z Ukrainą, a pozostałe mecze wygra, to w barażach zagra albo Polska albo Ukraina. Zadecyduje lepszy bilans bramkowy.

Oczywiście przy takiej grze trudno zakładać tyle zwycięstw reprezentacji, ale nawet w następnej kolejce nie stracimy szans na awans, nawet jeśli przegramy z Czarnogórą.Relacje z najważniejszych zawodów w aplikacji Sport.pl Live na iOS i na Androida