El. MŚ 2014. Rasistowskie okrzyki angielskich kiboli w kierunku braci Ferdinandów?

Podczas meczu z San Marino angielscy kibole intonowali rasistowskie przyśpiewki w kierunku Rio Ferdinanda i jego brata Antona. Anglicy mogą przez to dostać karę i resztę meczów w kwalifikacjach do mistrzostw świata zagrać przy zamkniętych trybunach - donosi Daily Mail. - Rasizm to nie żarty, szczególnie jeśli dotyczy to twoich rodaków, WOW - skomentował sytuację obrońca Manchesteru United.
'Rozpalcie ognisko, rozpalcie ognisko, umieśćcie w nim Rio i Antona i niech się k.... pali' - mieli intonować angielscy fani podczas wyjazdowego meczu z San Marino, wygranego przez Anglików 8:0.

Daily Mail sugeruje, że zachowanie kiboli zostało zgłoszone do FIFA, która może nałożyć na federację dotkliwą karę.

- Można zaakceptować przekomarzanie się z fanami, bo to część gry. Ale rasizm to już nie są żarty. Szczególnie jeśli dotyczy to twoich własnych fanów - WOW - skomentował na Twitterze Rio Ferdinand.

- Zawsze jest jest jakaś mniejszość, która niszczy dobre wrażenie - dodał jego brat Anton. - Nie chcę jednak wyciągać pochopnych wniosków. Być może były to tylko żarty, zobaczymy po dochodzeniu - dodał.

Przedstawiciele ogólnoeuropejskiej organizacji FARE, która ma walczyć z rasizmem w futbolu, nie byli obecni na meczu San Marino - Anglia. Sprawa ma jednak zostać zbadana. - Nie wyrokujemy. Mamy wysłać raport do FIFA, to oni podejmą decyzję, czy wszcząć postępowanie - powiedział rzecznik prasowy FARE.

- Dopóki nie będziemy mieli pełnego raportu w tej sprawie, nie możemy nic powiedzieć - dodał rzecznik prasowy angielskiej federacji.

Rio miał wrócić do kadry

Ferdinand miał wrócić do składu reprezentacji Anglii po długiej przerwie, podczas której nie znalazł się w kadrze na Euro 2012. Trener Roy Hodgson powołał go na najbliższe mecze z San Marino i Czarnogórą, jednak po konsultacjach medycznych sztab podjął decyzję o wycofaniu obrońcy z kadry. - Jestem bardzo rozczarowany tym, że Rio nie będzie dostępny, jednak zdecydowaliśmy, że nie będzie w stanie zrealizować szczegółowego planu treningowego i medycznego - powiedział Hodgson. Obrońcę MU zastąpił "ściągnięty" z kadry U-21 Steven Caulker z Tottenhamu Hotspur.