Dlaczego warto kupić rower elektryczny?

Posiadanie jednośladu niesie ze sobą wiele korzyści zarówno pod względem zdrowotnym, jak i ekonomicznym. Obecnie coraz większą popularnością cieszą się rowery elektryczne, a moda na ich posiadanie nieustannie rośnie. Jakie są zalety tego środka transportu i komu można go polecić?

Aby jednośladowy wehikuł elektryczny był sklasyfikowany jako rower, musi spełniać warunki określone w art. 2 ustawy Prawa o ruchu drogowym, która mówi, że jest to pojazd o szerokości nieprzekraczającej 0,9 m, poruszany siłą mięśni osoby jadącej tym pojazdem. Rower może być wyposażony w uruchamiany naciskiem na pedały pomocniczy napęd elektryczny zasilany prądem o napięciu nie wyższym niż 48 V i o znamionowej mocy ciągłej nie większej niż 250 W, którego moc wyjściowa zmniejsza się stopniowo i spada do zera po przekroczeniu prędkości 25 km/h.

David Schultheiß

Co odróżnia rower elektryczny od tradycyjnego?

E-rower na pierwszy rzut oka wygląda niemal identycznie jak zwykły jednoślad. Posiada elegancką ramę i również jest napędzany siłą mięśni, jednak w tym przypadku w grę wchodzi jeszcze silnik elektryczny, który w znacznym stopniu wspiera rowerzystę. Najnowsze e-rowery (oferowane np. przez Giant) posiadają zestawy sensorów (m.in. czujnik momentu obrotowego, prędkości i obrotu pedałów), które umożliwiają płynne załączenie dodatkowego napędu w określonych warunkach.

Kto może korzystać z e-rowerów?

Rower elektryczny jest pojazdem, na który nie trzeba mieć dodatkowych uprawnień, o ile jego parametry techniczne nie przekraczają tych zawartych w przepisach – jednoślad z silnikiem przekraczającym moc 250 W zaliczany jest już do motorowerów. Dlatego jego użytkownikiem może być w zasadzie każdy. Osoby przesiadające się z modeli tradycyjnych na elektryczne na pewno nie będą zawiedzione, ponieważ wersje wyposażone w silniki zapewniają porównywalną frajdę z jazdy, a przy tym wspomagają rowerzystów nawet w bardzo trudnych warunkach i na ciężkich terenach. E-rower jest bardzo dobrym wyborem dla ludzi, którzy szybko się męczą podczas jazdy standardowym jednośladem.

David Schultheiß

Zalety i wady rowerów elektrycznych

E-rower, podobnie jak inne środki transportu, posiada swoje plusy i minusy. Do zalet rowerów elektrycznych zalicza się:

 •  wygodę użytkowania. Są doskonałymi pojazdami do poruszania się po zakorkowanym mieście. Pozwalają zaoszczędzić mnóstwo czasu i energii, a także dojechać do pracy bez zmęczenia;
 •  możliwość poruszania się po ścieżkach rowerowych (pod warunkiem, że e-rower spełnia wymagania zapisane w nowelizacji ustawy Prawa o ruchu drogowym z 1 kwietnia 2011 roku);
 •  znacznie niższe koszty użytkowania w porównaniu ze skuterami (brak OC i konieczności rejestrowania pojazdu);
 •  znaczne niwelowanie obciążeń podczas podróży (dodatkowy bagaż, trudna nawierzchnia, strome podjazdy);
 •  automatyczne wspomaganie rowerzysty za pomocą czujników;
 •  cichą pracę silnika;
 •  możliwość użytkowania przez osoby, które nie mogą pozwolić sobie na duży wysiłek fizyczny;
 •  niewydzielanie szkodliwych dla środowiska substancji;
 •  łatwość i szybkość ładowania baterii;
 •  znikomy koszt przejechania 1 km;
 •  duży maksymalny zasięg na jednym ładowaniu.

David Schultheiß for GIANT BICYCLES

Wadami e-rowerów są natomiast:

 •  dość wysokie ceny;
 •  większa masa w stosunku do rowerów tradycyjnych (ze względu na silnik, baterię oraz dodatkowe wyposażenie);
 •  zasięg na jednym ładowaniu, który jest uzależniony od wielu czynników i może wahać się w granicach 30–120 kilometrów;
 •  konieczność pamiętania o regularnym ładowaniu baterii;
 •  ograniczona ilość cykli ładowań akumulatorów, po której przekroczeniu trzeba akumulator wymienić.

Elektryczne jednoślady przyszłością branży rowerowej

Tradycyjne rowery jeszcze długo będą cieszyć się powodzeniem wśród użytkowników. Jednak nowoczesne e-rowery, podobnie jak inne pojazdy elektryczne, będą zdobywały coraz większe uznanie wśród użytkowników dróg z uwagi na wygodę korzystania z nich oraz bardzo niskie koszty utrzymania. Jeszcze do niedawana były one produktem niszowym, ale za sprawą nowoczesnych technologii są coraz bardziej przyjazne dla osób pokonujących długie trasy, poruszających się do pracy w eleganckim ubiorze oraz ludzi w podeszłym wieku i nie mogących uprawiać nadmiernej aktywności fizycznej.

Zakup roweru elektrycznego niesie ze sobą wiele korzyści. Tego rodzaju jednoślad docenią z pewnością osoby, które dojeżdżając do pracy, mają do pokonania wiele wzniesień, a także rowerzyści wybierający się w długie podróże z dodatkowym, ciężkim ekwipunkiem.