Jaki rower MTB kupić?

Rower MTB - co to oznacza? Jest to skrót od angielskich słów Mountain Bike, czyli po prostu "rower górski", nazywany w Polsce kolokwialnie "góralem". Są to rowery przeznaczone do jazdy po trudnym terenie, najczęściej bezdrożach, w czym pomaga im duża średnica opon (zazwyczaj pomiędzy 26 a 29"). Rowery górskie cechuje wzmacniana rama pomagająca w amortyzacji. W jaki sposób wybrać najlepszy rower górski dla siebie lub najbliższych? Oto krótki poradnik, dzięki któremu wszystkie wątpliwości powinny zostać rozwiane.

Rower MTB – jakie trasy?

Rowery MTB dzielą się na kilka kategorii przeznaczonych na trasy o różnym stopniu trudności. Dlatego najlepiej zacząć od zaplanowania, po jakich będziesz poruszać się najczęściej. Średnica opony odpowiada rodzajowi terenu – te największe mają pomóc w przemierzaniu najbardziej trudnych szlaków, te mniejsze powinny sprawdzić się na bardziej przyjaznych. Dlaczego? Otóż większa opona lepiej niweluje nierówności terenu, co ułatwia jazdę i daje większy komfort.

Rower MTB – ile przełożeń?

W ostatnich latach cieszą się popularnością rowery MTB wyposażone w napędy dwurzędowe, które wyparły stosowane przez lata trzytarczowe mechanizmy korbowe. Dlaczego? Trzytarczowe nie sprawdzały się w trudniejszym terenie – rowerzyści mieli nierzadko duże kłopoty z ich przekładaniem. Ponadto dzięki dwurzędowemu mamy mniejszą masę całego roweru.

Rower MTB – jaka amortyzacja?

Amortyzator należy dobrać tak samo, jak średnicę opon, czyli pod kątem planowanych szlaków. Jeśli ma się zamiar jeździć po naprawdę ciężkim terenie, wówczas im większa amortyzacja, tym lepiej. W przypadku zakupu roweru w celu przemierzania prostych i niewymagających terenów poziom amortyzacji może być znacznie mniejszy.

Rowery MTB do 1000 złotych

Do 1000 złotych można kupić dobry rower MTB. Wybór jest bardzo duży, a szczególnie polecanym modelem w sieci Media Expert jest INDIANA X-Pulser 1.6 M19 – osiemnastobiegowiec z kołami 26”, nadający się idealnie dla początkujących, a także „niedzielnych” rowerzystów. Przerzutki Shimano, hamulce Alhonga oraz opony Vee Rubber gwarantują wygodną jazdę w mniej wymagającym środowisku. Zaletą jest stosunkowo niska cena.

Rowery MTB do 3000 złotych

W zakresie cenowym od 2 do 4 tysięcy złotych możemy spodziewać się rowerów wyposażonych w najlepsze dostępne części. Wybór jest mniejszy niż przy tańszych, ale za to solidniejszy. Warto zwrócić uwagę na następujące propozycje:

INDIANA X-Pulser 6.9 M19 – dwudziestobiegowiec z kołami 29”, przerzutkami Shimano Deore i amortyzatorem firmy ROCKSHOX z blokadą skoku sterowaną manetką z kierownicy. Dzięki aluminiowej ramie 19” rower jest zarazem lekki, jak i niezwykle wytrzymały. Zaletą tego modelu są również hydrauliczne hamulce tarczowe firmy Shimano.

Jeśli chcesz poczytać o rowerach więcej, koniecznie odwiedź Poradniki Eksperta. Znajdziesz tam setki treści, podzielonych na konkretne kategorie produktowe. Warto zapoznać się z tymi informacjami przed zakupem.