Trasy rowerowe dla rodzin, amatorów i zawodowców: Dolina pałaców i ogrodów czeka na rowerzystów

Wokół Jeleniej Góry znajdziemy wspaniałe zabytki w otoczeniu gór: Rudaw Janowickich i Karkonoszy. Trasy między nimi łączą walory przyrodnicze z szansą poznawania kultury i historii, a przede wszystkim z widokami zapierającymi dech w piersiach.

Trasa rodzinna - Prawie w mieście, a poza nim

Przejażdżka tą trasą nie będzie stanowiła problemu dla rodzin nawet z małymi dziećmi, a poznamy kwintesencję Doliny Pałaców i Ogrodów.

Z dworca PKP wyruszamy ul. Krakowską w stronę Dąbrowicy, po lewej stronie mijając lotnisko Aeroklubu Jeleniogórskiego. Dalej, jadąc przez wieś, zobaczymy zakłady papiernicze, w których podczas wojny Niemcy drukowali fałszywe dolary, a za wiaduktem duży akwen wodny (zalana żwirownia).

Tą trasą dotrzemy do Wojanowa, w którym znajduje się odrestaurowany kompleks dworski, dziś pełniący funkcje hotelowe. Dwieście lat temu to miejsce spodobało się księżnej Mariannie, żonie Wilhelma von Hohenzollerna, brata króla Prus. W 1822 roku książę urządził tu letnią rezydencję, która była jednocześnie centrum kulturalnym. Słynęła z biblioteki i dzieł sztuki, wśród których była m.in. "Madonna Darmsztadzka" Holbeina Młodszego. Podczas drugiej wojny Günther Grundmann, konserwator zabytków prowincji śląskiej, wywiózł ją przezornie i dziś jest we Frankfurcie nad Menem. W pałacu urządził składnicę muzealną, gdzie zgromadził cenne śląskie zabytki, które wywożono w głąb Niemiec. Rosjanie nie zajęli obiektu i to Polacy rozparcelowali obrazy i witraże po kilku muzeach.

Dziś w pałacu można nie tylko zjeść i wypić, ale wykąpać się w basenie. Można też pospacerować po starannie utrzymanym parku, przez który przepływa Bóbr. To kapryśna rzeka, wiosenny przybór wód potrafi zalać spore fragmenty posiadłości, zwykle też porywa mostek, którym co pewien czas łączone są dwa jej brzegi. Mostek strategiczny, bo po drugiej stronie rozciągają się włości pałacu w Łomnicy.

Teraz, aby go odwiedzić, trzeba wrócić do wsi i przejechać przez most drogowy. Jednak warto to zrobić i obejrzeć folwark oraz pałac odrestaurowany przez potomków dawnych właścicieli, rodzinę von Küster. Zwiedzić tam można wystawę poświęconą zamkom, pałacom i ogrodom Kotliny Jeleniogórskiej, skansen, odwiedzić hotel i restaurację.

Do Jeleniej Góry wracamy szlakiem, który wiedzie wzdłuż Bobru.

Dystans: ok. 10 km

Trasa: Jelenia Góra - Dąbrowica - Wojanów - Łomnica - Jelenia Góra

-----------------------------------------------------------------------------------------------------

Trasa średnia - Rowerem u stóp gór, a widoki zupełnie jak w Alpach

Romantyczne założenia parkowo-pałacowe, świątynia Ateny i domki jak w Tyrolu - ta widokowa trasa dostarczy rowerzystom niezapomnianych wrażeń.

Początkowo szlak pokrywa się z wariantem rodzinnym, jednak zamiast zaczynać od zwiedzania Wojanowa, warto odwrócić kolejność i najpierw odwiedzić pałac w Łomnicy. Jadąc dalej, miniemy kościół i starą karczmę, niedostępny pałac Bobrów i za zabudowaniami trafimy na czarny szlak rowerowy prowadzący do Karpnik.

Zjeżdżając w kierunku wsi, zobaczymy otoczony parkiem Dębowy Dworek. Nie jest do zwiedzania, warto tu jednak przyjechać dla parku. Jego pierwotny właściciel, baron Ulrich de Tamneux von Saint Paul, marszałek dworu księcia Hesji, był miłośnikiem botaniki i z licznych podróży przywoził egzotyczne rośliny. Do dziś rosną tu okazałe tulipanowce, surmie, cyprysy, rododendrony i magnolie.

Na głównej (asfaltowej) drodze znajdziemy oznakowania żółtego szlaku rowerowego, którym dojedziemy do otoczonego fosą zamku - hotelu. W 1822 r. kupił go ówczesny gubernator Nadrenii książę Wilhelm Pruski, młodszy brat króla Fryderyka Wilhelma III, który urządził tu swoją letnią rezydencję. Budynek uzyskał neogotycki wystrój oraz romantyczny charakter.

Po opuszczeniu Karpnik przejedziemy przez Krogulec, obok stawów rybnych i zjedziemy na zielony szlak pieszy w kierunku Mysłakowic. Po drodze czeka na nas to jedno z najbardziej okazałych na Dolnym Śląsku założeń pałacowo-parkowych w Bukowcu. Renesansowy dwór został kupiony w 1785 r. przez hrabiego Fryderyka Wilhelma von Reden, inicjatora uprzemysłowienia Górnego Śląska, i przebudowany w stylu klasycystycznym. Wokół niego założony został romantyczny park krajobrazowy. Wzniesiono w nim wiele pawilonów parkowych, z których do dziś zachowały się neogotyckie mauzoleum, dom ogrodnika, wieża, amfiteatr i liczne groty, oraz dorycką świątynię Ateny. Roztacza się z niej najpiękniejszy widok na Karkonosze.

Dalej trasa prowadzi do Mysłakowic, do których żona hrabiego von Reden sprowadziła Tyrolczyków z doliny Zillertal, ewangelickich uciekinierów prześladowanych za przekonania religijne. Zostały po nich malownicze domki, zbudowane z drewnianych bali, z charakterystycznymi drewnianymi balkonami. Zachowały się też dwie do dziś czynne gospody tyrolskie. Tu też przetrwał dawny pałac królewski Fryderyka Wilhelma III, zmodernizowany przez Schinkla.

W drodze do Jeleniej Góry warto przejechać przez Czerwony Dworek i odwiedzić dwa zabytkowe pałace w Staniszowie - każdy ma niezwykłą historię.

Dystans: ok. 50 km

Trasa: Jelenia Góra - Dąbrowica - Łomnica - Wojanów - Karpniki - Łomnica - Mysłakowice - Staniszów - Jelenia Góra

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Trasa ekstremalna - Pod górami, nad wodą

Dolina Pałaców i Ogrodów otoczona jest szczytami, ale nie trzeba się na nie wspinać - wariant jazdy "pod reglami" jest idealny dla tych, którzy lubią się zmęczyć, lecz nie znoszą wspinaczki na rowerze

Trasa dla zaawansowanych startuje tak jak dwie poprzednie - na dworcu PKP w Jeleniej Górze, i wraz z tzw. średnim wariantem prowadzi do Mysłakowic.

Jednak tam odbija w stronę gór, drogą do Mirska, przed którym należy odbić w prawo trasą do Głębocka. Tam zaczyna się wytyczony szlak rowerowy "Wokół Wielkiej Wody", czyli obiegający zbiornik w Sosnówce.

Nie ma tu dużych przewyższeń, a widoki dostarczają niezapomnianych wrażeń. Kierując się na Podgórzyn, a następnie Marczyce dojedziemy do Staniszowa, a stamtąd już niedaleko jest do Cieplic, w których, w uzdrowisku, skorzystać można z wód termalnych lub zwiedzić Wirtualne Muzeum Barokowych Fresków na Dolnym Śląsku w gmachu Muzeum Przyrodniczego.

Trasa: Jelenia Góra - Dąbrowica - Łomnica - Wojanów - Karpniki - Łomnica - Mysłakowice - Głębock - Sosnówka - Podgórzyn - Marczyce - Staniszów - Cieplice - Jelenia Góra

Więcej o:
Copyright © Agora SA