Rowerem po Europie: Chorwacja tylko dla śmiałków?

Jeden z głównych celów wakacyjnych wypraw Polaków. Być może ?boom? na Chorwację już minął, ale niemal każdy, kto był w tym niezwykłym kraju choć jeden raz, planuje tu wrócić. Chorwacja ma w sobie tyle urody, że warto ją odkrywać na wszelkie możliwe sposoby - trudno się dziwić, że z roku na rok przybywa na chorwackich szlakach rowerzystów, a wraz z nimi kolejnych tras przeznaczonych dla amatorów dwóch kółek.

Chorwacki raj

Rowerzyści traktowani są przez Chorwatów bardzo przyjaźnie, dlatego nawet jeśli zjedziemy z zaplanowanych wcześniej tras, możemy być niemal pewni, że zawsze znajdziemy pomoc, poczęstunek, a często również nocleg.

Żadnego wielbiciela podróży rowerem nie trzeba przekonywać do szczególnej wartości tego sposobu poznawania nowych miejsc. Chorwacja widziana z wysokości siodełka wygląda szczególnie pięknie.

Niemal w każdym miejscu (szczególnie u wybrzeży Adriatyku) możemy cieszyć oczy baśniowymi widokami. Surowe, skaliste góry, zanurzające się niemal bezpośrednio w błękitnym morzu, szmaragdowe jeziora, zatoki, cyple, wyspy Dla tych widoków wielu turystów - rowerzystów podejmuje trud podróżowania w swój ulubiony sposób.

jedna z tysięcy wysepekjedna z tysięcy wysepek fot. inf. pras. fot. inf. pras.

Zanim jednak zafundujemy sobie kilkanaście dni w chorwackim raju i zanim poddamy się zachwytowi na żywo , spróbujmy się do tej wyprawy jak najlepiej przygotować. Co prawda gospodarka Chorwacji w dużym stopniu opiera się na turystyce, to jednak (przede wszystkim) i trudno się temu dziwić - większość infrastruktury służy turyście masowemu . Z roku na rok przybywa nowych tras rowerowych, ale powiedzmy to sobie od razu - Chorwacja to nie Szwecja, czy Dania - kraje, które rowerami stoją .

Jak nocleg to na kempingu

Inne są uwarunkowania naturalne (rzeźba terenu) inne też potrzeby - można się jednak spodziewać, że Chorwaci zadbają również o efektywny rozwój infrastruktury rowerowej, szczególnie, że takiemu sposobowi podróżowania sprzyja tutejsza baza turystyczna, w tym niemal wszechobecne i dobrze utrzymane kempingi. Według Chorwackiego Stowarzyszenia Kempingów niemal 25% całej oferty noclegowej kraju to właśnie miejsca na kempingach.

Jest w czym wybierać - na obszarze całego kraju działa niemal 230 tego rodzaju obiektów i jeszcze więcej - około trzystu - na terenie gospodarstw domowych.

Rowerowe miejsca

Jeśli porównamy sytuację obecną z tą sprzed choćby kilku lat, na pewno zauważymy różnice, szczególnie na Istrii, która staje się rowerowym centrum Chorwacji. Ukształtowanie terenu pozwala wyznaczać trasy o różnym stopniu trudności, w tym również łatwiejszych, które z powodzeniem można polecić na wyprawy rodzinne. Już teraz wytyczono tu kilkadziesiąt tras rowerowych. W planach są kolejne.

Bardzo dobre warunki do turystyki rowerowej znajdziemy również na chorwackich wyspach - Korculi, Hvar, Wyspach Kvarnerskich i mniej popularnych - m.in.: Cres czy Losinj.

Bez obaw - jeden z najczęściej odwiedzanych regionów Chorwacji - Riwiera Makarska - to nie tylko miejsce idealne dla plażowiczów, ale również bardziej aktywnych turystów, w tym rowerzystów.

Pamiętajmy jednak o jednym - tak jak różnorodna jest chorwacka przyroda, tak również natrafimy tu na różne trasy rowerowe - od oznakowanych (mniejszość) przez wijące się bardzo stromymi zboczami gór, wśród zapierających dech w piersi, pięknych, ale również niebezpiecznych przepaści, po wąskie uliczki zatłoczonych miast, a to wszystko w temperaturze przekraczającej 40 stopni.

urok chorwackich miasturok chorwackich miast fot. inf. pras. fot. inf. pras.

Kiedy jechać?

Najlepszym czasem na odbywanie podróży rowerowych po Chorwacji jest wiosna i jesień, jeśli chcemy zaliczać po kilkadziesiąt czy więcej kilometrów dziennie, warto się zastanowić czy środek lata to rzeczywiście odpowiednia pora - nie tylko ze względu na warunki atmosferyczne, ale również tłumy turystów.

Wyczynowo czy rekreacyjnie?

Przed wyjazdem do Chorwacji na pewno warto będzie odpowiedzieć sobie szczerze na pytanie - jakie są moje możliwości fizyczne, jakim dysponuję doświadczeniem jako rowerzysta? Równie istotny jest sprzęt - zatem - zabieramy swój rower, czy jednak decydujemy się skorzystać z wypożyczalni, już na miejscu?

Od dawna marzymy o co najmniej dwóch tygodniach aktywnego zwiedzania Chorwacji na rowerze? A może rower ma nam towarzyszyć bardziej w celach typowo rekreacyjnych (np. krótkie wycieczki do pobliskich miasteczek)?

W zależności od tego czy planowany wyjazd ma bardziej wczasowy charakter, czy ma to być jednak przygoda na dwóch kółkach - decydujemy o tym, co najistotniejsze - wzięciu własnego roweru czy też wypożyczeniu go na miejscu.

W pierwszym przypadku zdecydowanie polecamy korzystanie z wypróbowanego i odpowiednio przygotowanego do wyprawy sprzętu. Tu przyda się też następująca uwaga - wyposażmy samochód w dobry bagażnik, inaczej sama podróż do Chorwacji może się okazać dość trudna - ktokolwiek był już w tym kraju, zdaje sobie sprawę z tego, że choć drogi (przynajmniej te główne) są bardzo dobrze utrzymane, to jednak wiodą one przez wymagające tereny - nie brakuje gór i tuneli.

Koniecznie zainwestujmy też w dobre wyposażenie niezbędne do wykonania różnych napraw - szczególnie, jeśli wyznaczyliśmy sobie trasę, która często prowadzi przez tereny, które nie są typowo turystyczne.

Ma to oczywiście swój niezaprzeczalny urok, ale pamiętajmy, że na usługi serwisów rowerowych możemy liczyć głównie w miastach. Podobnie jest z dostępnością sklepów spożywczych - jeśli decydujemy się na taki, intensywny urlop latem - zawsze wyruszajmy na kolejny etap trasy z dużym zapasem wody!

Niby oczywiste - ale naprawdę warto o tym pamiętać! Wjazd rowerem pod górę, w pełnym chorwackim słońcu, nie jest zadaniem łatwym, do tego trzeba zachować koncentrację, również przy zjazdach, które szczególnie dla zmęczonego rowerzysty mogą być w niektórych miejscach wyzwaniem.

Planujemy wyjazd rodzinny, nie jesteśmy pewni swoich możliwości i tego czy damy radę na trasie? Jeśli po raz pierwszy zamierzamy zwiedzać Chorwację rowerem, być może lepszym rozwiązaniem będzie wybranie łatwiejszych tras, w pobliżu miejscowości turystycznych i zaopatrzenie się w rower na miejscu.

Ile kosztuje jazda chorwackim rowerem?

Średnio wypożyczenie roweru na jeden dzień to koszt rzędu 100 kun (w zależności od miejsca i klasy roweru). W przypadku dobrej jakości rowerów górskich musimy liczyć się z wyższymi opłatami - w przeliczeniu na euro będzie to ok. 80 - 100 Euro na tydzień.

To rekomendowane rozwiązanie, jeśli chcemy po raz pierwszy zmierzyć się z chorwackimi trasami. Większą wyprawę możemy wtedy zaplanować za rok, w oparciu o zdobyte już doświadczenie.

Szlaki rowerowe

Zdecydowaliśmy! Wakacje jednak na rowerze i w Chorwacji! To może być świetna motywacja do tego, żeby już teraz popracować nad formą. Miłośników podróży na dwóch kółkach na pewno nie trzeba do tego przekonywać.

Zwróćmy jednak po raz kolejny uwagę na skalę trudności chorwackich tras rowerowych - podjazdy o nachyleniu kilkanaście procent nie są tu rzadkością, bywa, że będziemy musieli pokonać podjazd oznakowany 25% i więcej!

Jeśli jesteśmy już przy oznakowaniach, czy w Chorwacji łatwo odnajdziemy drogi przygotowane specjalnie z myślą o rowerzystach? Ich liczba sukcesywnie rośnie (szczególnie w regionie Istrii czy Riwiery Makarskiej) ale nie zawsze możemy na to liczyć. Nie wszędzie jest to zresztą konieczne.

Niemal na każdej wyspie znajdziemy dogodne warunki do podróżowania rowerem. Jedną z popularniejszych jest Hvar (może poza samym miastem - wyjątkowo górskim) ale każdy rowerzysta zachwycony będzie trasami wokół Starego Gradu, czy drogami prowadzącymi do do Vrboskiej albo Jelsy.

Jeśli jednak natkniemy się na tabliczkę z napisem biciklistieke staze (biciklistieka staza) czasem również w języku angielskim - bike route - możemy być pewni, że jazda będzie wyjątkowo przyjemna i będziemy musieli skupiać się tylko na swojej jeździe i podziwianiu wspaniałych krajobrazów, a nie na kierowcach, którzy preferują raczej szybką i dynamiczną jazdę. Chorwackie trasy rowerowe liczą najczęściej od dziesięciu do sześćdziesięciu kilometrów.

Wraz z rozwojem sieci dróg rowerowych, rośnie też liczba wydawnictw adresowanych do rowerzystów - dzięki nim nie jest trudno wyznaczyć sobie plan podróży (nawet, jeśli dominują publikacje w języku chorwackim - wiele szczegółowych informacji znajdziemy też w serwisach internetowych . Nie będziemy również mieć większych problemów z nabyciem dobrych map już bezpośrednio w drodze. Warto się zaopatrzyć w najnowsze, na tych starszych może po prostu nie być nowych tras.

wieczorny odpoczynekwieczorny odpoczynek fot. inf. pras. fot. inf. pras.

Jednymi z najpopularniejszych tras rowerowych w Chorwacji są te, które wiodą przez Riwierę Makarską . Znajdziemy tu drogi o różnej skali trudności - od łatwych tras prowadzących wzdłuż przepięknego wybrzeża Adriatyku (do pokonania nawet przez mniej wprawnych rowerzystów, można się pokusić o taką wędrówkę nawet z dziećmi) po zdecydowanie trudniejsze - np. w okolicy masywu górskiego Biokovo.

Przykładowe trasy:

  • Łatwa. Podgora Eaklje - Gornja Podgora - Gornje Tueepi - Makarska - Tueepi - Podgora Eaklje
  • Średnia skala trudności. Makarska riva - Cvitaeka - Gradina - Puharići - Makar - Botanieki vrt - Osejava - Makarska riva
  • Trudna. Makarska - Gornje Tueepi - Park Biokovo - Sv. Ilija - Ravna vlaška - Vošac - Sv. Jure

Warto zwrócić uwagę również na inne, urozmaicone trasy Dalmacji, szczególnie, że oprócz zwykłych dróg, przybywa też tras rowerowych.

Będziemy tu mogli jeździć bardziej rekreacyjnie niż wyczynowo (a więc rodzinnie) np. decydując się na trasę Novaljsko polje - idealną dla wielbicieli przyrody. Małe podjazdy na pewno nikogo nie zmęczą, nie trzeba się trzymać ściśle wyznaczonej trasy, można zjechać na drogi polne (stanowią one większość trasy, oprócz charakterystycznej dla wielu chorwackich tras rowerowych - nawierzchni typu makadam).

Tylko po makadamie pojedziemy decydując się na wycieczkę trasą Kolan. Jedziemy z miejscowości noszącej tę właśnie nazwę, w kierunku miasteczka Novalja. Trasa nie jest długa, ale miejscami wymagająca, dlatego polecana jest osobom nastawionym na większy wysiłek. Warto się tam wybrać, nie tylko z powodu ładnych widoków, ale nieco egzotycznych, mijanych po drodze, upraw trzciny cukrowej. W Kolanie można się też zaopatrzyć w smaczne, lokalne specjały (jak zresztą niemal w całej Chorwacji - gospodarstwa mogą tu handlować różnymi wyrobami spożywczymi, a same owoce - figi czy arbuzy stanowią też prawdziwą atrakcję dla naszych kubków smakowych!).

Bardziej urozmaiconą (pod względem nawierzchni) drogą jest trasa wiodąca z miasteczka Pag przez Vodice, górę Sv. Vid, plażę Sveti Duh do miasteczka Novalja albo Gajac . To również trasa dla doświadczonych rowerzystów. Nie jest łatwa, ale ze wszech miar warta polecenia - częściowo to droga polna, częściowo makadam, niektóre odcinki to drogi asfaltowe. Jeśli mamy ochotę i siłę, możemy po drodze zdobyć szczyt Sv. Vid, można go też ominąć, krajobrazy i tak będą niezapomniane! Większość dnia spędzimy w wyjątkowo atrakcyjnym towarzystwie nadadriatyckich plaż. Dodatkowa atrakcja to mijany w dalszej części trasy park ornitologiczny.

Nie tylko z rowerowego siodełka

Czy korzystanie z roweru podczas zwiedzania chorwackich hitów turystycznych to dobry pomysł? O ile bez większych problemów, nawet jadąc ogólnodostępnymi drogami asfaltowymi, dostaniemy się do Parku Narodowego Plitwickich Jezior, to już zwiedzanie miast, szczególnie w szczycie sezonu wakacyjnego, jest nieco ryzykowne.

Plitvice JezioraPlitvice Jeziora fot. JULES BLOEMEN fot. JULES BLOEMEN

Wąskie uliczki, zapełnione szczelnie turystami, mają swój niezaprzeczalny urok, ale rower zostawmy w bezpiecznym miejscu i zdecydujmy się na spacer po jednym z najpiękniejszych miast (nie tylko Chorwacji) Dubrovniku, Trogirze czy starożytnej części Splitu, szczególnie, jeśli planujemy dalszą podróż np. na wyspę Hvar.

Wsiadamy na prom w Splicie, a po przybiciu do tej wyjątkowej wyspy, możemy już cieszyć się urokami jazdy wśród lawendowych pól, gór, urokliwych miasteczek z widokiem na wszechobecne morze.

Autor: Mateusz Jabłoński z serwisu datalab.pl

Materiały partnerów

Kellys Spirit

Buty rowerowe Shimano SHM077

Kross Vento 4.0

Więcej o:
Copyright © Agora SA