"Zakwasy" - wszystko co powinieneś o nich wiedzieć

Chyba każdy z nas chociaż raz w życiu doświadczył bólu potreningowego czyli cierpiał przez tzw. "zakwasy", jak przyjęło się mówić potocznie. W rzeczywistości ból spowodowany treningiem nie jest skutkiem gromadzenia się w mięśniach kwasu mlekowego...

Co to są zakwasy i co je powoduje?

Kwas mlekowy wytwarzający się w mięśniach w czasie treningu, usuwany jest z mięśni już do jednej godziny po treningu. Podczas intensywnych ćwiczeń dochodzi do mikrouszkodzeń włókien mięśniowych (mikronaderwania), podczas których dochodzi do podrażnienia nocyceptorów (bólowych zakończeń nerwowych). Objawy tych uszkodzeń są wyraźnie odczuwalne w postaci zwiększonej sztywności mięśni i bólu pojawiającego się podczas ruchu. To właśnie zespół opóźnionego bólu mięśniowego - DOMS (ang. delayed onset muscle soreness ), a nie kwas mlekowy jest sprawcą bólu. Dolegliwości spowodowane przez "domsy" pojawiają się od 24 do 72 godzin po wysiłku i mogą utrzymywać się w mniejszym lub większym stopniu nawet do tygodnia.

Zobacz też: Jak jazda na rowerze wpływa na nasze ciało

Ból wcale nie musi oznaczać solidnego treningu

W naszej świadomości panuje przekonanie, że wystąpienie zjawiska "doms" świadczy o solidnym i efektywnym treningu. Nic bardziej mylnego. Tak naprawdę występowanie częstych "domsów" sugeruje nam, że trenujemy zbyt intensywnie i/lub nieregularnie.

Układ mięśniowy i nerwowy potrzebuje czasu na adaptacje do obciążeń treningowych. Obciążenia treningowe powinny wzrastać stopniowo, gdyż dzięki temu możemy obserwować stały progres i doświadczyć braku szybkiego przetrenowania. Jeśli stale trenujemy na wysokich obrotach i obciążenia są cały czas wysokie, na początku zauważymy progres, następnie pojawi się stagnacja i przetrenowanie.

Zobacz też: Kontuzje rowerowe - lepiej zapobiegać niż leczyć

Kiedy występują "zakwasy" - "domsy"?

- Trenujemy po długiej przerwie

- Wykonujemy całkiem nową aktywność ruchową, która włącza do pracy mięśnie wcześniej nietrenowane

- Zwiększamy znacznie obciążenia treningowe

- Doprowadzamy mięśnie do całkowitego zmęczenia

Jak unikać "domsów"?

- Planuj swój trening, nie trenuj cały czas na 100% swoich możliwości

- Zaczynasz trening po dłuższej przerwie? Zacznij lekko, aby stopniowo zwiększać obciążenia (prędkość, ciężar pracy - twardość przełożeń, tętno itp.)

- Trenuj systematycznie, przynajmniej 2-3 razy w tygodniu

- Nie rób zbyt długich przerw w treningu (maksymalnie 1-2 tygodnie). Jeśli masz dłuższą przerwę od treningów rowerowych, zadbaj o to, by ruszać się w inny sposób (bieganie, pływanie, gry zespołowe itp.)

materiał przygotował trener osobisty Paweł Tracz

https://www.facebook.com/TrenerOsobistyPT

Więcej o: