Personalizacja w świecie rowerowym jako nowy trend sezonu

Moda w świecie rowerowym zmienia się z sezonu na sezon, czasami ciężko za nią nadążyć. Co jest modne w tym sezonie, jakie są najnowsze trendy rowerowe?

Oryginalność przede wszystkim

Coraz częściej na ulicy możemy zauważyć rowery tak oryginalne, że wszyscy oglądają się za nimi niczym za samochodami z najwyższej półki. Przyciągają wzrok kolorami, dodatkami i detalami dopracowanymi do perfekcji. Coraz więcej osób chce mieć rower jedyny i niepowtarzalny, oryginalny i wyjątkowy, przyciągający wzrok przechodniów na szarych ulicach.

Personalizacja

Jak stworzyć taki rower? Oprócz wszechobecnych dodatków takich jak koszyki, pokrowce na siodełka, wymienne kolorowe rączki i pedały czy dzwonki, które możemy kupić i wymienić, możemy zawsze przemalować ramę naszego starego dwukołowca, zmieniając go w prawdziwe cudo. Ale co jeśli nie mamy takich zdolności? Bez obaw, jest już kilka sklepów rowerowych, które zajmują się personalizacją na poważnie.

ZOBACZ TEŻ: Jak sprawdzić rozmiar ramy

Ostre koło czy cruiser

Jest to trend, który rozwija się coraz bardziej, a polega na stworzeniu takiego roweru, który będziemy mieć tylko my i znalezienie takiego samego na ulicy będzie graniczyć z cudem. W danym sklepie zazwyczaj są już przykładowe projekty rowerów od cruiserów po ostre koła, które mogą być wzorem i inspiracją dla naszego wymarzonego pojazdu. Często w salonie stoi gotowych kilka modeli, które dają nam pogląd jakie kolory i części do siebie pasują. A jest nad czym się zastanawiać, gdyż możemy zdecydować o kształcie i kolorze praktycznie każdej  części budowanego dla nas roweru. Zaczynamy od wybrania ramy ponieważ jest ona głównym i najważniejszym elementem tworzącym styl i charakter naszego jednośladu. Do niej dobieramy kolorystykę i kształt innych części, takich jak obręcze, szprychy, łańcuch i jego osłona, błotniki, kierownica, chwyty, opony, siodło, korba i pedały.

ZOBACZ TEŻ: jaki rower wybrać - megaporadnik Polski na Rowery

Im mniejszy tym lepszy

Usług tego typu nie znajdziecie w dużych, sieciowych sklepach rowerowych. Z doświadczenia wiem, że im mniejszy i bardziej niszowy sklepik, w którym złożycie zamówienie, tym większa szansa na bardziej oryginalny rower i mniejsze prawdopodobieństwo, że spotkacie kogoś na podobnym. Sama powierzyłam stworzenie swojego cruisera rok temu firmie Plumbike i do tego czasu nie udało mi się spotkać nikogo na identycznym rowerze. Bez dwóch zdań, składają wyjątkowe rowery.

Przydatne adresy polskich sklepów rowerowych świadczących opisane usługi: Plumbike, Ostre koło, Biker Studio

ZOBACZ TEŻ: Jak przygotować rower do sezonu

Ostre koło

Jeżeli wolicie szybką jazdę, polecam ostre koło, które ostatnio również podbija ulice miast, a swoim szykiem i możliwością tuningu nie odbiega wcale od ww. typu rowerów. Ostre koła są coraz bardziej kolorowe i wprost zapierają dech w piersiach. To bardzo lekkie rowery, pozwalające osiągać duże prędkości, czyli są całkowitym przeciwieństwem cruisera, którego wniesienie na pierwsze piętro to dla mnie nie lada wyczyn.

Różne drogi do celu

Ostre koło ma z roku na rok coraz więcej zwolenników i myślę, że w tym sezonie będzie ich prawdziwe zatrzęsienie na ulicach, z czego osobiście bardzo się cieszę, bo są naprawdę piękne.

Jak w takim razie nie zginąć w tłumie rowerów tego typu? W internecie znaleźć możemy firmy oferujące pełną gamę części pozwalających własnoręcznie spersonalizować lub też zbudować od podstaw swój wymarzony jednoślad (np. Plumbike, Ostre koło, Biker Studio ). Zamawiając części ze sklepu internetowego lub też odwiedzając go osobiście, możemy spróbować sił i stworzyć swój własny, unikalny rower. Jest to wersja oszczędna, ale dużo bardziej czasochłonna, za to na pewno na koniec satysfakcja z osiągniętego sukcesu nie będzie równała się z niczym innym. Kto czuje się na siłach powinien spróbować.

Jednak jeżeli w naszym życiu łatwiej o złotówkę niż o wolną minutę, na naszym rodzimym rynku jest coraz więcej specjalistów, którzy chętnie pomogą nam w spełnieniu naszych marzeń o indywidualnym ostrym kole, zupełnie tak samo jak w przypadku cruiserów. Sklepy takie posiadają gotowe modele, które wyróżniają się wyglądem i często są składane w liczbie jednej sztuki. Możemy się nimi zainspirować przy składaniu zamówienia na własny rower lub też kupić gotowy model.

ZOBACZ TEŻ: Przegląd przydatnych gadżetów rowerowych

Po pierwsze - wyjątkowość

Jest wiele zalet personalizacji w świecie rowerowym. Przede wszystkim możemy stworzyć rower, którego nie będzie miał nikt inny, który będzie wyróżniał się na tle pozostałych i przyciągał spojrzenia, a nie oszukujmy się, każdy lubi mieć coś wyjątkowego i jedynego w swoim rodzaju. Oczywiście możemy zrobić to też "ubierając" nasz rower w różnego typu dodatki - jest ich taki wybór, że każdy znajdzie coś oryginalnego.

Bądź cierpliwy

Zamawiając spersonalizowany rower musimy uzbroić się w cierpliwość, gdyż czas oczekiwania na taki pojazd to około 3 tygodni, ale myślę że warto poczekać, bo radość przy odbiorze jest nie do opisania. Zakup takiego roweru warto zatem zaplanować wcześniej, żeby nie tracić czasu w sezonie.

Ceny

Koszt roweru robionego na zamówienie zależny jest właściwie tylko od osoby zamawiającej. Ograniczenie wyobraźni może poskutkować ceną w okolicach 1000 zł, natomiast, gdy popuścimy wodze fantazji - górnej granicy wyznaczyć się nie da...

ZOBACZ TEŻ: Ile pieniędzy wydać na rower

Kolor to podstawa

A jakie kolory będą modne tej wiosny i lata? Mocne i wyraziste, neonowe, widoczne z daleka, dlatego nie bójmy się zaszaleć, by przełamać szarość ulic. Łatwo jest przesadzić, dlatego warto słuchać rad fachowców, oni wiedzą najlepiej, co do siebie będzie pasować. Tworzenie swojego roweru to przede wszystkim dobra zabawa, a efekt końcowy cieszy najbardziej!

ZOBACZ TEŻ: Jaki kolor ramy wybrać

Więcej o: