Jaki rower wybrać: Jak sprawdzić rozmiar ramy?

Wygodny rower to podstawa przyjemnej jazdy - jednak żaden rower nie będzie wygodny, gdy będzie dla nas za mały lub za duży. Dlatego tak ważne jest, by sprawdzić, czy nasz rower po prostu pasuje do nas rozmiarami.

Rowerowy konkurs z Rometem - wygraj rower lub inne rowerowe nagrody

Jak sprawdzić rozmiar ramy roweru

Najprościej jest po prostu wsiąść na rower. Gdy pedał roweru umieszczony jest w  najniższym położeniu, noga osoby siedzącej na siodełku i trzymającej stopę na pedale, powinna być nieznacznie ugięta, niemal prosta.

Warto zwrócić uwagę na pozycję siodła podczas testu. Jeżeli sztyca siodła jest maksymalnie wysunięta z ramy, rama nie da nam możliwości podniesienia siodła w przyszłości. Takiej sytuacji warto unikać - wysunięta do granic możliwości sztyca siłą rzeczy mniej "siedzi" w ramie. To powoduje zwiększone obciążenie zarówno sztycy, jak i ramy. Przy bardziej intensywnej eksploatacji zarówno sztyca jak i rama może tego nie wytrzymać - zwłaszcza jeżeli jesteśmy osobą cięższą, ważącą 90kg lub więcej.

ZOBACZ TEŻ: MEGAPORADNIK O KUPOWANIU ROWERU

Drugi test to stanięcie nad rurą ramy roweru i uniesienie przedniego koła. Koło powinno dać się unieść na co najmniej 8-10cm zanim górna rura ramy dotknie krocza. Przy czym, z oczywistych względów test ten nie ma najmniejszego sensu w ramach typu "damka" i rowerach z obniżonym przebiegiem górnej rury ramy.

Trzeci test to krótka przejażdżka - jeżeli czujemy się za mocno "wyciągnięci" na rowerze lub mamy wrażenie, że nasze ręce są gdzieś bardzo daleko z przodu, to znaczy, że odległość siodła od kierownicy jest dla nas za duża. Jeżeli zaś czujemy się zanadto skuleni, rama jest za krótka. Nie koniecznie musi to skreślać dany rower - pozycję w pewnym zakresie można regulować przez zmianę mostka na krótszy i o większym wzniosie (pierwszy zbliży kierownicę, drugi ją nieco uniesie). Niestety regulacja jest ograniczona. Dlatego w takiej sytuacji poprośmy o zmianę mostka na miejscu (trwa to kilka minut) i możliwość ponownej przejażdżki - to pozwoli nam sprawdzić, czy problem uda się rozwiązać, czy rama jednak jest za duża.

Jak sprawdzić rozmiar ramy kupując rower przez Internet?

Powyższe sposoby na sprawdzenie rozmiaru mają jedną wadę - są możliwe do zastosowania tylko, gdy kupujemy rower osobiście. Gdy kupujemy przez Internet, albo składamy rower samodzielnie (kupujemy samą ramę, nie wiedząc jeszcze jak będzie wyglądał kompletny rower), sprawa jest o wiele trudniejsza.

Oczywiście istnieją wzory pozwalające wyliczyć odpowiednią wielkość ramy. Jednym z nich jest zmierzenie długości nogi (od krocza do ziemi, mierzymy ubrani w obuwie o cienkiej podeszwie) i odjęcie od tej wartości 35cm. Otrzymany wynik to nasza wielkość ramy (w centymetrach). Gdy jeździmy rekreacyjnie można do wyniku dodać 2-3cm, gdyż nieco większe ramy w rekreacji są po prostu bardziej komfortowe. Z kolei jeżeli rama ma służyć do sportu i wyczynu, warto zejść o jeden rozmiar (zwykle 2-3cm) w dół.

Inny sposób to skorzystanie z tabel rozmiarów rowerów, które tworzy większość producentów, dystrybutorów lub sprzedawców rowerów ( przykładowa tabela ). Niestety tabele nie zawsze pomagają. Często są w nich podane jedynie wymiary poszczególnych rur ramy oraz kąty, a nie wymiary rowerzysty do którego taka rama będzie pasowała. W dodatku każda firma nieco inaczej mierzy wielkość ramy - jedni mierzą od środka suportu do górnej rury ramy, a inni do końca rury, albo od góry suportu.

Dlatego warto wiedzieć, że tabele i wzory nigdy nie zastąpią przejażdżki danym rowerem i sprawdzenia rozmiaru empirycznie.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Niektórzy producenci podają rozmiary w centymetrach, a inni używają cali. To jeszcze dodatkowo utrudnia liczenie rozmiaru. Dlatego warto wiedzieć, że jeden cal to 2,54 centymetra.

W rowerach poziomych , rozmiar ramy liczy się zupełnie inaczej. Zwykle budowniczy wprost podaje dla jakiego wzrostu rowerzysty lub dla jak długich nóg rama się nadaje. Niektórzy producenci podają też X-sem, który mierzy się siadając przy ścianie i mierząc dystans od ściany do stóp.

Zobacz także nasze pozostałe poradniki o kupowaniu roweru : Ile pieniędzy wydać na rower? Jaki typ roweru wybrać? Nowy czy używany? Na co uważać kupując rower? Jaki kolor wybrać? Jaki rower dla osoby ważącej ponad 100kg?

Rafał Muszczynko

Więcej o: