Wolontariat na dwóch kółkach.

9 lipca o godz. 13.00 z Bielska-Białej wyruszy Cycle Poland - II Rajd Rowerowy ?Przez Polskę dla polskich hospicjów?. W ciągu 9 dni rowerzyści pokonają 1040 km z Bielska-Białej do Gdańska.

Po drodze zapoznają się z pracą ośmiu wybranych hospicjów. W inauguracyjnym odcinku rajdu - z centrum Bielska-Białej do granicy z Bystrą - oraz w kolejnych, może wziąć udział każdy, kto chce wesprzeć ideę ruchu hospicyjnego. To także gest życzliwości dla wolontariuszy ruchu hospicyjnego oraz korzystających z ich pracy chorych i ich rodzin. 25-osobowa grupa Polaków i Anglików zrobi to na rowerach na trasie od Beskidów po Bałtyk. Każdy może być częścią tej akcji!

Fundacja Hospicyjna, jako organizacja pożytku publicznego, od 7 lat wspiera hospicja i wolontariat hospicyjny, zarówno w skali ogólnopolskiej jaki i regionalnej. Starając się dotrzeć do jak najszerszego odbiorcy szukamy nowych, atrakcyjnych form działania pod niezmiennym hasłem "Hospicjum to też Życie".

Jedną z nich jest Cycle Poland- Rajd rowerowy "Przez Polskę dla polskich hospicjów", który współorganizujemy z pomysłodawcą akcji - brytyjską fundacją " The Alina Fundation " Fundację tę założyli w 2009 bliscy Aliny Holender, która zmarła będąc pod opieką Hospicjum św. Kamila z Bielska-Białej. Wdzięczni za tę pomoc, ale też świadomi braków, z jakimi borykają się hospicja w Polsce, postanowili wykorzystać możliwości, jakie im daje życie i praca w Anglii. Za zdobyte pieniądze kupują sprzęt medyczny dla hospicjów, które odwiedzają w czasie Rajdu (w pierwszej edycji Rajdu w 2010 r. pomoc otrzymały hospicja w Bielsku-Białej, Sandomierzu, Giżycku, Lublinie, Elblągu i Gdańsku). W tym roku punktami rajdu będzie 10 hospicjów. Cykliści, poprzez kolejne edycje akcji angażują wyspiarzy do wspierania polskich hospicjów.

W 2010 r. rajd zorganizowano po raz pierwszy. To wyjątkowa inicjatywa bielszczan, Ewy Holender i jej ojca Janusza, którzy po śmierci mamy i babci - Aliny Holender założyli fundację jej imienia. Promują w ten sposób ruch hospicyjny w Anglii, gdzie mieszkają, ale z myślą o hospicjach w Polsce.

Pierwszy rajd przyniósł 42 tys. złotych. Pieniądze w całości wykorzystano na zakup urządzeń i opatrunków, o które prosiły hospicja w zależności od potrzeb. Były to m.in. ssaki, koncentratory tlenu, materace przeciwodleżynowe, wyposażenie sali rehabilitacyjnej i łóżko sterowane elektrycznie.

Kilkudziesięcioosobowa grupa angielskich przyjaciół Ewy Holender, przemierzając Polskę na dwóch kółkach, mogła zobaczyć z bliska, co dzieje się w polskich hospicjach. Rajd wyruszył z Gdańska, a zakończył się w Bielsku-Białej. Tu rowerzystów przyjęło i ugościło Hospicjum św. Kamila, które pomagało w opiece nad panią Aliną Holender. W czasie choroby babci to było niezwykłe odkrycie. Nagle zdałam sobie sprawę, że są ludzie, którzy mogą mi pomóc, powiedzieć jak pielęgnować babcię, dostarczyć potrzebne do tego rzeczy - wspomina Ewa. Własne doświadczenia zmobilizowały ją do działania. Fundacja Babci Aliny pozyskuje pieniądze dla polskich hospicjów. W Anglii darowizny na organizacje charytatywne są dodatkowo doceniane - rząd przekazuje organizacji także podatek od darowizny.

Trasa Cycle Poland- Rajd rowerowy "Przez Polskę dla polskich hospicjów" - start: 9 lipca godz.13.00, Bielsko Biała . Meta Gdańsk, 17 lipca w hospicjum im. Ks. E. Dutkiewicza- planowana godzina 14.00.

W Europejskim Roku Wolontariatu tak oryginalna akcja prowadzona przez wolontariuszy z Wlk. Brytanii i Polski, ukierunkowana na pomoc nieuleczalnie chorym pacjentom hospicjów i ich rodzinom oraz podkreślająca aktywny styl życia, jest zachętą dla innych, zarówno do aktywności jak i do pozytywnego odbioru wolontariatu, szczególnie hospicyjnego, który jak widać ma różne oblicza.

Uczestnicy to wolontariusze, sportowcy - amatorzy pomagający polskim hospicjom ( 14 stałych kolarzy oraz dołączający wolontariusze na każdym etapie Rajdu). Odbiorcy to nieuleczalnie chorzy pacjenci hospicjów (dorośli i dzieci) oraz ich rodziny, wolontariusze hospicyjni- młodzież i osoby dorosłe, społeczeństwo ogólnie. Cel akcji to pomoc hospicjom, uwrażliwienie społeczeństwa na potrzeby innych, promocja aktywnego i zdrowego sposobu życia i wolontariatu.

Zapraszamy do poznania szczegółów Rajdu i obu Fundacji na stronach Fundacji Babci Aliny i Fundacji Hospicyjnej .

Cycle Poland- Rajd rowerowy "Przez Polskę dla polskich hospicjów" został objęty patronatami:

- Maja Włoszczowska, Mistrzyni Świata 2010

- Prezydent Miasta Gdańsk,

- akcja Gazety Wyborczej "Polska na rowery"

- Gazeta Wyborcza Trójmiasto

Serdecznie zapraszamy również na metę rajdu, który zakończy się w dniu 17.07.2011 (niedziela) ok. godz. 14.00 w hospicjum im. Ks. E. Dutkiewicza w Gdańsku, ul. Kopernika 6 . Na uczestników będą czekali wolontariusze, pacjenci i ich rodziny, przyjaciele hospicjum i zaproszeni przedstawiciele mediów. W czasie konferencji prasowej dowiemy się od uczestników o przebiegu Rajdu, największych przygodach i wrażeniach z tak długiej trasy. Uczestnikom zostaną wręczone tytuły Honorowego Wolontariusza Fundacji Hospicyjnej, pamiątkowy medal oraz upominki ufundowane przez patrona honorowego, Maję Włoszczowską. Po części oficjalnej wszystkich gości zapraszamy na spotkanie przy grillu oraz wieczorne zwiedzanie Gdańska.