Bike Maraton zaczyna cykl wyścigów

W tym roku Bike Maraton to 12 edycji na terenie całej Polski. Każdy kto tylko posiada rower i kask może wystartować w tej największej w naszym kraju imprezie dla amatorów górskich dwóch kółek.

Co roku Bike Maraton przyciąga śmiałków, którzy chcą nie tylko zmierzyć się z górska trasą, ale i poznać ciekawych ludzi dzielących tą samą pasję. W zależności od przygotowania zawodnicy mają do wyboru 3 warianty dystans Haro - około 25 kilometrów i taki odcinek może przejechać każdy, Mega dystans około 50 kilometrów, tutaj trzeba już dysponować nie tylko lepszym sprzętem ale i większymi umiejętnościami. Na koniec Giga dystans to trasa licząca około 80 kilometrów i przeznaczona jest dla amatorów, którzy na serio traktują swoje hobby i na rowerze spędzają co najmniej 2 godziny 3 razy w tygodniu. Trasa Bike Maratonu jest oznakowana specjalnymi piktogramami oraz zabezpieczona przez służby ratownicze oraz porządkowych. Zawodnicy mają do dyspozycji na trasie od 2 do 4 bufetów z napojami izotonicznymi, wodą oraz jedzeniem. Po przekroczeniu linii mety zawodnicy otrzymują na swój telefonu komórkowego informacje SMS jaki dystans przejechali, w jakim czasie i które miejsce zajęli w swojej klasyfikacji wiekowej. Każdy z uczestników w ramach Bike Maratonu może skorzystać z posiłku regeneracyjnego oraz bufetu z napojami. Podczas jednej edycji dekorowanych jest około 150 osób w różnych kategoriach wiekowych. Po między dekoracjami odbywa się Tombola czyli losowanie nagród dla tych którzy wystartowali w Bike Maratonie. Cała impreza trwa od 7.30 rano do około 19 wieczorem.

Niespodzianką w tym roku na Biek Maratonie okazały się miejscowości, które będą gościć uczestników największego cyklu maratonów rowerowych w Polsce. Choć większość pozostała bez zmian, to na mapę Bike Maratonu powracają: Zawoja , po dwóch latach przerwy; ostatnia edycja w 2008 roku, oraz Kielce - Finał BM rozgrywany zostanie w ramach targów rowerowych Kielce Bike Expo. Ponownie zorganizujemy Mistrzostwa Polski w Maratonie MTB, które tak jak poprzednio odbędą się w Jeleniej Górze na częściowo zmodyfikowanej trasie.

Kolejną nowością będzie w tym roku sposób pomiaru czasu na Bike Maratonie. Każdy zawodnik otrzyma jeden numer, montowany na kierownicy, w którym będzie znajdował się podwójny chip elektronicznego pomiaru czasu. Nie będzie w tym roku konieczności umieszczania numeru startowego na plecach. Tak jak co roku numer wraz z chipami będzie udostępniany w ramach pakietu startowego.

Zmianom uległy również klasyfikacje zespołowe prowadzone podczas Bike Maraton 2011. W klasyfikacji Drużyn Sportowych i Rodzin nie było zmian, ale poważnym modyfikacjom uległa Klasyfikacja Muszkieterów, która teraz będzie prowadzona na dystansach HARO (mini) i MEGA, dla drużyn liczących min 8 osób i będzie sumą punktów zdobytych przez członków ekipy podzieloną przez ilość zawodników w drużynie.

Nowością w tym roku jest Klasyfikacja Młodzieżowa, prowadzona dla drużyn na dystansie HARO i w kategoriach wiekowych KM, KO, K1 oraz MM, M0 i M1. Ujednoliceniu poddany został również system punktowania na poszczególnych dystansach. W sezonie 2011 we wszystkich kategoriach wiekowych na dystansie HARO (mini) zwycięzcy otrzymują 300 punktów, wszyscy zwycięzcy na dystansie MEGA otrzymają 500, a GIGA 700.

Mimo wzrostu inflacji oraz podatku VAT na niezmienionym poziomie pozostały opłaty startowe i tak do poniedziałku poprzedzającego dzień startu płacimy 60zł, a od wtorku do dnia startu 70zł.

Terminy kolejnych edycji Bike Maratonu 2011:

1. Wrocław 17 kwietnia

2. Zdzieszowice 7 maja,

3. Wieluń 21 maja,

4. Zawoja 4 czerwca,

5. Polanica-Zdrój 18 czerwca,

6. Piechowice 9 lipca,

7. Jelenia Góra 23 lipca, oficjalne Mistrzostwa Polski w Maratonie PZKOL.

8. Świeradów - Zdrój 6 sierpnia,

9. Bielawa 20 sierpnia,

10. Poznań 4 września,

11. Karpacz 17 września,

12. Kielce 8 października, FINAŁ podczas Kielce Bike Expo

Więcej na www.bikemaraton.com

Więcej o: