10 najlepszych cytatów konferencji Velo City 2011

Każda konferencja jest pełna okrągłych zdań, które mają przyciągnąć uwagę słuchaczy i zapaść im w pamięć. Nie inaczej było na Velo City 2011 w Sewilli. Dla tych, którzy nie śledzili naszych relacji, ale chcieli by błysnąć sentencją w towarzystwie - 10 zdań najokrąglejszych.

Każda konferencja jest pełna okrągłych zdań, które mają przyciągnąć uwagę słuchaczy i zapaść im w pamięć. Nie inaczej jest na Velo City 2011 w Sewilli. Oto siedem najokrąglejszych zdań.

1. "Dla mnie rower to najlepszy sposób na świętowanie naszej wolności i demokracji" - Vadana Shiva, indyjska filozofka, ekoaktywistka i autorka ponad dwudziestu książek. 2. "Nie przestajesz pedałować, gdy się starzejesz. Starzejesz się, gdy przestajesz pedałować" - Antonio Rodrgio Torrijos, wiceburmistrz Sewilli.

3. "Polityka rowerowa jest realizowana w trójkącie - rząd centralny, samorządy, obywatele. Jeśli jednego z tych elementów zabraknie - nic z tego nie wyjdzie" - Jose Juan Diaz Trillo, minister w rządzie Andaluzji. 4. "Rower to narzędzie, które sięga daleko poza zwykły transport. Służy do zmieniania miasta. Przesiadając się na rower zmieniasz nie tylko swoje przyzwyczajenia. Zmieniasz siebie. " - Alfredo Sanchez Monteseirin, burmistrz Sewilli.

5. "Na problemy zdrowotne na całym świecie musimy zareagować z takim samym zdecydowaniem z jakim reagujemy na terroryzm, bo stwarzają dla nas co najmniej równe zagrożenie" - Gro Harlem Brundtland, była premier Norwegii.

6. "Gdy wiele kobiet zaczyna jeździć na rowerze, coś ciekawego dzieje się w naszej kulturze" - Marie Kastrup, doktorantka uniwersytetu w Kopenhadze.

7. "O rowerach łatwo i przyjemnie rozmawiać. Ale trzeba jeszcze coś robić" - Gil Penelosa, szef pozarządowej organizacji 8-80 Cities.

8. "Nie pozwalamy dzieciom bawić się na ulicach i podwórkach miast, bo uważamy że jest tam niebezpiecznie. Ale ja uważam, że jest tam niebezpiecznie, bo nie pozwalamy się tam bawić dzieciom" - Francesco Tonucci, włoski psycholog i wykładowca uniwersytecki, odpowiedzialny za projekt "Miasto Dzieci".

9. "Są dziwy na niebie i ziemi, o których nie śniło się waszym filozofom. Większość z nich dzieje się w Polsce" - doktor Piotr Kuropatwiński, wiceprezydent Europejskiej Federacji Cyklistów.

10. "W Afryce są kobiety, dla których rower oznacza życie" - Patrick Kayemba, ugandyjski polityk, szef projektu FABIO (First African Bicycle Information Organization).

Bohdan Pękacki

PS: Wszystkie powyższe wypowiedzi usłyszałem w Sewilli, niektóre z nich to cytaty z poprzednich konferencji. Ciekawych i błyskotliwych wypowiedzi było na konferencji zapewne znacznie więcej - codziennie odbywało się tam kilkadziesiąt spotkań, warsztatów i prelekcji, a ja byłem jeden.

Więcej o: