Velo City 2011: Do czego służy rower?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta: do wszystkiego. Ale spróbujmy ją rozwinąć.

Pierwsza zasada uczestnika rowerowej konferencji Velo City brzmi: "Pogódź się, że zobaczysz tylko niewielki wycinek tego, co dla ciebie przygotowano". Kilkadziesiąt spotkań, prezentacji, warsztatów i okrągłych stołów każdego dnia, a człowiek jest tylko jeden. I cierpi, bo nie może być wszędzie. A na dodatek chciał trochę porozmawiać i posłuchać o rowerach.

A rozmawia i słucha o...

- światowych problemach zdrowotnych . (Co mają wspólnego z rowerami? Popularyzacja roweru jako codziennego środka transportu to jeden ze skuteczniejszych sposobów na zdrowsze społeczeństwo. A brak ruchu to w skali globalnej czwarta przyczyna chorób i śmierci).

- modzie. (Co ma wspólnego z rowerami? Pooglądajcie tu . Albo tu . Albo tu ).

- polityce. (Co ma wspólnego z rowerami? Rower jest sprawą polityczną, wymaga politycznych decyzji i politycznej woli. To przykre, ale prawdziwe).

- facebooku. (Co ma wspólnego z rowerami? Sprawdźcie tu ).

- turystyce. (Co ma wspólnego z rowerami? To chyba oczywiste).

- edukacji. (Co ma wspólnego z rowerami? Rowery ułatwiają edukację, edukacja pomaga rowerom Zresztą poczytajcie tutaj ).

- gospodarce. (Co ma wspólnego z rowerami? Bardzo wiele. Na przykład inwestycje w politykę rowerową, wraz z inwestycjami w zdrowie, oznaczają realne zyski liczone w twardej walucie).

- polityce społecznej. (Co ma wspólnego z rowerami? Rower to doskonałe narzędzie do angażowania i aktywizowania grup na różne sposoby wykluczonych - np. ludzi starszych, czy imigrantów)

- Geografii. Ekologii. Afryce. Australii. Obu Amerykach. Europie. Roli kobiet. Samochodach. Filmie. Sporcie. Technologii. Teatrze. Przysłości. Historii. Bezpieczeństwie. Dobrym jedzeniu. Architekturze. Dzieciństwie. Starości. Reklamie. Sztuce. Matematyce. Książkach. Przyjaźni. Wojnie.

Mogę jeszcze długo.

Rower może być kluczem do tak wielu spraw, że nadużywany chyba cytat z Lecha Janerki "Rower to jest świat!" nabiera zupełnie nowego znaczenia. Bo rower przede wszystkim wyjaśnia świat. Przez rowerowy pryzmat możemy zobaczyć otaczającą nas rzeczywistość rzeczywistości w sposób, który nigdy wcześniej nie przyszedłby nam do głowy. Rower może pomóc w ogarnięciu rzeczy, które wydawałyby się nie do ogarnięcia. Jest punktem wyjścia do rozmów o wszystkim i wszystkich. Na całym świecie.

Człowiek prawie zapomina, że rower służy do jeżdżenia. Bohdan Pękacki

Relacje z tego, o czym się rozmawia w wielkim rowerowym świecie - prosto z Velo City w Sewilli (23-25 marca) codziennie do końca tygodnia na polskanarowery.pl. Zapraszamy.

Więcej o: