Rowerowe zmiany w prawie - sejmowe głosowanie już w piątek!

Wiele wskazuje na to, że już w piątek 25 lutego w Sejmie odbędzie się głosowanie nad poselskim projektem ustawy o zmianach w kodeksie drogowym, wprowadzających szereg rewolucyjnych zmian dla rowerzystów. Warto się temu przyglądać i - być może - przypomnieć swoim posłom, że rowerzyści też mają prawa wyborcze.

Dopuszczenie jazdy środkiem pasa na skrzyżowaniach, zalegalizowanie jazdy po chodniku przy trudnych warunkach atmosferycznych, umożliwienie jazdy obok drugiego rowerzysty tam, gdzie nie stanowi to zagrożenia oraz zmiany w definicji roweru i infrastruktury rowerowej dopasowujące obowiązujące przepisy do zmian technologicznych - to tylko niektóre z zapisów, które znalazły się w projekcie ustawy. Jeśli uda się je przeforsować w parlamencie, polscy rowerzyści będą mieli nie tylko wygodniej. Będą przede wszystkim bezpieczniejsi. Zaś polskie przepisy dostosowane zostaną do europejskich norm.

Historia prac na projektem ma już ponad dwa lata, ale wreszcie na początku lutego przeszedł on przez komisję infrastruktury , gdzie niestety została z niego wykreślona jedna z najistotniejszych propozycji. Chodzi o jednoznaczne stwierdzenie, że na przejeździe rowerowym wzdłuż drogi z pierwszeństwem przejazdu rowerzysta ma pierwszeństwo nad samochodami. Przepisy to regulujące do tej pory w polskim prawie są nie do końca jasne, a przez to niezgodne z Konwencją Wiedeńską, ratyfikowaną przez Polskę umową międzynarodową na temat zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Autorzy projektu wciąż mają nadzieję, że odpowiednie zapisy uda się w nim umieścić. Aby posłowie nie zaprzepaścili szansy pozytywną zmianę, mającą wpływ na nasze bezpieczeństwo i komfort jazdy, piszcie do swoich parlamentarzystów (maile znajdziecie na stronach biur poselskich lub na stronie sejm.gov.pl) i w kilku krótkich choć grzecznych zdaniach zwróćcie im uwagę, że rowerzyści też są wyborcami i że od przegłosowania ustawy zależy naprawdę dużo.

kom

CZYTAJ TAKŻE: Dlaczego musimy zmienić prawo drogowe ?

Więcej o: