Jak przewieźć na rowerze duże przedmioty

Jakiś czas temu pokazywaliśmy jak dostarczyć dziecko do szkoły na rowerze oraz jak wozić różne rzeczy na rowerze. Teraz nadszedł czas na kolejną część poradnika - jak przewieźć na rowerze przedmioty wyjątkowo dużych rozmiarów.

Z dzieckiem lub osobą dorosłą jest łatwiej. Osoba przewożona na rowerze może pomóc nam utrzymać równowagę i nie musi być przywiązywana do roweru, by z niego nie spaść. Z przedmiotami jest trudniej - nie współpracują! Zapewne dlatego wiele osób uważa, że na rowerze nie da się przewozić dużych rzeczy, a jedynie to, co zmieści się do plecaka lub sakwy.

Nic bardziej mylnego.

1) Wykorzystaj ramę roweru

Aluminiowe profile przymocowane do ramy roweruAluminiowe profile przymocowane do ramy roweru fot. Rafał Muszczynko

Zaskakująco wiele rzeczy można zamontować do samej ramy roweru. Rury, kije od szczotek lub mopów, narzędzia ogrodowe, czy inne długie przedmioty pasują tam jak ulał i nie przeszkadzają w jeździe. Ale lista przedmiotów, które można przyczepić do ramy jest o wiele większa. Zwłaszcza na wsi można zobaczyć rowerzystów wożących w ten sposób najdziwniejsze rzeczy, włącznie z bańkami z mlekiem lub drewnem na opał.

Warto tylko pamiętać o konieczności oznakowania wystających poza obrys roweru elementów. Inaczej grozi nam mandat.

2) Zamocuj bagaż do siebie

Najprostsze rozwiązania są najlepsze. Po co kombinować z mocowaniem czegoś na rowerze, skoro można to wziąć w rękę lub założyć na siebie? I nie, wcale nie mam na myśli plecaka, czy torby. W ten sposób wozić można także zestaw wędek, a nawet meble.

3) Skorzystaj z bagażnika

Transport gołębi na bagażnikuTransport gołębi na bagażniku fot. Rafał Muszczynko

Bagażnik to wspaniały wynalazek. Można zamontować na nim koszyk. Można założyć na niego sakwy. Można przewieźć na nim pasażera. Ale można też wykorzystać go do transportu całkiem dużych przedmiotów. Pan na zdjęciu powyżej przewozi właśnie stadko gołębi pocztowych. Ale zamontowanie na bagażniku komputera, krzesła, lub szpuli z kilometrem kabla też nie jest trudne.

4) Użyj przyczepki

Szafka transportowana na przyczepceSzafka transportowana na przyczepce fot. Rafał Muszczynko

O ile w przypadku bagażnika na naszą niekorzyść działają wysoko umieszczony środek ciężkości i niewielkie wymiary samego bagażnika zmniejszające stabilność ładunku, o tyle w przypadku przyczepki ograniczeń takich w zasadzie nie ma. Zmieści się nawet szafka.

Pamiętać trzeba jednak, by nie przekraczać maksymalnej dopuszczalnej ładowności przyczepki. Należy też dobrze zamontować bagaż i jechać bardzo powoli - dziurawe drogi nie służą ładunkom.

5) Użyj kilku przyczepek

Transport czterech krzeseł z wykorzystaniem dwóch przyczepek rowerowych.Transport czterech krzeseł z wykorzystaniem dwóch przyczepek rowerowych. fot. Rafał Muszczynko

Jeżeli coś się nie mieści na jednej przyczepce, być może zmieści się na dwóch. Taki pociąg drogowy może posłużyć nawet do sporej przeprowadzki. Na przyczepkach ze zdjęcia naraz przewożono nawet po ćwierć tony bagażu.

W przypadku łącznia kilku przyczepek warto pamiętać o sprawności hamulców w rowerze. Obciążone przyczepki mają sporą bezwładność, nie mają za to hamulców. Dlatego hamulce roweru muszą być w stanie skutecznie zatrzymać cały zestaw. Z ciężkimi ładunkami na przyczepkach najlepiej jeździć tylko po suchej nawierzchni.

6) Skorzystaj z bakfietsa

transport dwumetrowej palmy z wykorzystaniem bakfietsatransport dwumetrowej palmy z wykorzystaniem bakfietsa fot. Rafał Muszczynko

Najbardziej popularnym typem roweru transportowego w Holandii jest bakfiets, czyli dwukołowy rower z niewielką skrzynią ładunkową znajdującą się zaraz za przednim kołem. Holendrzy w tego typu rowerach przewożą nie tylko zakupy, czy większy gabarytowo bagaż. Istnieją także wersje przystosowane do przewozu  różnej wielkości psów (wyposażone w specjalne drzwiczki, by czworonoga nie trzeba było wkładać do środka oraz miejsce za przyczepienie uprzęży, by pies nie wyskoczył z roweru podczas jazdy), a także wersje przeznaczone do transportu dzieci wyposażone w pasy bezpieczeństwa.

7) Pojedź rikszą

Riksza Gdańskiej Kampanii RowerowejRiksza Gdańskiej Kampanii Rowerowej fot. Rafał Muszczynko

Riksza kojarzy nam się raczej z wożeniem ludzi niż towarów. Warto jednak wiedzieć, że poza klasycznymi konstrukcjami z kanapą z przodu, istnieją także riksze typowo transportowe (zwane też cargobike-ami). Należący do Gdańskiej Kampanii Rowerowej pojazd ze zdjęcia raz do roku służy do transportu sprzętu nagłośnieniowego podczas Wielkiego Przejazdu Rowerowego. W pozostałe dni stoi lub jest wykorzystywany do transportu. Ale tego typu pojazdy spotkać można nie tylko w Gdańsku i nie tylko raz w roku.

Warto wiedzieć, że tak szerokim pojazdem nie wolno wjeżdżać na drogi rowerowe - są one na to zwyczajnie za wąskie. Dlatego też polskie prawo nakazuje by riksze takie poruszały się wyłącznie jezdnią, nawet gdy obok jest wytyczona droga rowerowa.

8) Zbuduj platformę transportową

Platforma rowerowa wykorzystywana w Nowym Jorku.Platforma rowerowa wykorzystywana w Nowym Jorku. fot. screenshot

Jeżeli planujemy wozić przedmioty, których wymiary liczy się w metrach, zawsze pozostaje nam jeszcze inwencja twórcza. Jesteśmy rowerzystami, mamy jej dużo! Zbudowanie własnego pojazdu jest jak najbardziej możliwe. Tak właśnie zrobili rowerzyści w Bostonie tworząc platformę służąca do transportu całego zespołu muzyków. Konstrukcja była wykorzystywana w 2002 roku do koncertów w trakcie Mas Krytycznych odbywających się w tym mieście. Ale przecież nic nie stoi na przeszkodzie, by wozić nimi inne ciężkie ładunki.

Jak widać, różnej konstrukcji pojazdy wykorzystywane są nawet do rowerowych przeprowadzek . Dlatego nie wierzcie, gdy ktoś powie Wam, że do przewiezienia większych zakupów potrzebne jest duże auto, albo wręcz ciężarówka.

Rafał Muszczynko

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.